Դեկտեմբերի 15-ին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը կղեկավարի Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը։ Համերգը կկայանա Մալթայի մայրաքաղաք Վալետայի Սուրբ Գևորգի հրապարակում։
Նվագախմբից հայտնում են, որ համերգի առաջին մասում կներկայացվեն ռոմանտիկ դարաշրջանի կոմպոզիտոր Ֆելիքս Մենդելսոնի երկու ստեղծագործություններ` «Ամառային գիշերվա երազը» սիմֆոնիկ նախերգանքը, որը նա գրել է 17 տարեկանում, և Մենդելսոնի հանրահայտ Ջութակի կոնցերտը։ Նվագախմբի հետ որպես մենակատար հանդես կգա մեծահամբավ ջութակահար Էսթեր Յուն, ով, ի դեպ, նվագում է 1704 թվականին Ստրադիվարիուսի ստեղծած ջութակով, որը երաժշտին տրամադրել է մասնավոր մի կոլեկցիոներ։
Համերգային ծրագրի երկրորդ մասում ընդգրկված են աշխարհի թերևս ամենահայտնի բալետներից մեկի՝ Պյոտր Չայկովսկու «Շչելկունչիկից» հատվածներ։
Սերգեյ Սմբատյանը և Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը համագործակցության փորձ ունեն։ Մաեստրո Սմբատյանը 2017թ. երկրորդ անգամ է ղեկավարում այս կոլեկտիվը, և ջերմ կապ է ստեղծվել երաժիշտների ու դիրիժորի միջև։
1968թ. հիմնադրված Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, որ մյուս տարի նշում է իր հոբելյանը՝ 50-ամյակը, այս երկրի առաջատար երաժշտական կոլեկտիվն է` մալթական կատարողական արվեստի ավանդույթների կրողն ու զարգացնողը։ Այն տարեկան շուրջ 70 համերգ է ունենում՝ ինչպես Մալթայում, այնպես էլ հյուրախաղերով հանդես գալով այլ երկրներում։

Мальтийский филармонический оркестр выступит на площади Святого Георга Валлетты под руководством армянского дирижера Сергея Смбатяна
16:08 28/11/2017
Мальтийский филармонический оркестр 15 декабря выступит под руководством художественного руководителя и главного дирижера Государственного молодежного оркестра Армении Сергея Смбатяна. Концерт состоится на площади Святого Георга  Валлетты (Мальта).
Как сообщает пресс-служба оркестра, в первой половине концерта будут представлены два произведения великого композитора эпохи романтизма Феликса Мендельсона. Прозвучит произведение «Сон в летнюю ночь», которое он написал, когда ему было всего 17 лет. Затем будет представлен Концерт для скрипки Мендельсона. В роли солиста выступит высококвалифицированная скрипачка Эстер Яу, которая играет на скрипке Страдивари 1704 г., инструмент ей одолжил частный коллекционер.
Музыка из популярного балета – «Щелкунчика» Чайковского – также будет представлена во время концерта.
В этом году Мальтийский филармонический оркестр выступает во главе с маэстро Смбатяном во второй раз.
Мальтийский филармонический оркестр, основанный в 1968 году, отмечает свой 50-летний юбилей в следующем году и является ведущим музыкальным коллективом страны, носителем традиций мальтийского исполнительского искусства. Коллектив ежегодно выступает с 70 концертами на Мальте, а также в других странах.