Ներկայացվել է «Հայաստանի թվային օրակարգ 2030» երկարաժամկետ ռազմավարության նախագիծը
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մոտ այսօր տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի թվային օրակարգին վերաբերող հարցեր:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից հայտնում են, որ ներկայացվել է Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի կողմից մշակված «Հայաստանի թվային օրակարգ 2030» երկարաժամկետ ռազմավարական փաստաթղթի նախագիծը: Նշվել է, որ Օրակարգի մշակման ընթացքում ուսումնասիրվել են 6 ուղղությամբ թվայնացման բարեփոխումների իրականացման հնարավորությունները՝ ենթակառուցվածքներ, թվային կառավարում, մասնավոր հատվածի թվային փոխակերպում, թվային հմտությունների զարգացում, ինստիտուցիոնալ համակարգի ձևավորում և կիբերանվտանգություն: Յուրաքանչյուր ուղղության համար մշակվել են ռեֆորմների իրականացման տեսլական, չափելի արդյունքներ և առաջարկվել են թվային ոլորտում նոր նախաձեռնություններ՝ առաջնահերթ ծրագրերի իրականացման մասով: Հիմնական նպատակը ոչ միայն Երևանում, այլև մարզերում ժամանակակից տեխնոլոգիաների հասանելիության, մատուցվող ծառայությունների թվայնացման և տեխնոլոգիական շարունակական զարգացման ապահովումն է:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում արծարծվել են Օրակարգի իրագործմանն առնչվող մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ Թվային փոխակերպման շրջանակում համապատասխան բիզնես մոդելի ձևավորման վերաբերյալ: Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել ներդրումների ներգրավման և հայաստանյան ՏՀՏ ոլորտի ընկերությունների հետ համագործակցության հարցին: Քննարկվել են ռազմավարության իրականացման գործում մասնավոր ընկերություններին ներգրավելու նպատակով հարկային հավասար պայմանների ապահովմանը, թվային ոլորտում շարունակական ներդրումները խթանող լրացուցիչ գործիքների մշակմանն ու ներդրմանը, դաշտում մատչելիության և հասանելիության ապահովմանն առնչվող հարցեր:
Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է հետագա քննարկումներում ներգրավել նաև մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներին և ներկայացնել անհրաժեշտ ներդրումների ծավալի վերաբերյալ գնահատական: Կարևորելով Հայաստանում թվայնացման տեխնոլոգիաների զարգացումը, հասարակության էլեկտրոնային մասնակցության և էլեկտրոնային կառավարման ցուցանիշների բարելավումը՝ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել է շահագրգիռ բոլոր կողմերի հետ համատեղ լրամշակել Թվային օրակարգը և հաջորդ տարի հունվարին ներկայացնել հստակ գործողությունների ծրագիր՝ ճանապարհային քարտեզով և կոնկրետ միջոցառումներով:

Совещание у премьера: представлен проект долгосрочной стратегии «Цифровая повестка дня Армении 2030»
У премьер-министра Армении Карена Карапетяна сегодня состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы, касающиеся Цифровой повестки дня Армении. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Был представлен разработанный Центром стратегических инициатив проект долгосрочной стратегии «Цифровая повестка дня Армении 2030», отмечено, что в ходе его разработки изучены возможности осуществления реформ цифровизации по 6 направлениям: инфраструктуры, цифровое управление, цифровая трансформация частного сектора, развитие цифровых навыков, формирование институциональной системы и кибербезопасность.
Для каждого направления разработаны видение осуществления реформ, измеримые результаты и предложены новые инициативы в цифровой сфере в части реализации первоочередных программ. Основной целью является обеспечение современных технологий, цифровизации предоставляемых услуг и постоянного технологического развития не только в Ереване, но и в областях.
В ходе обмена мнениями был затронут ряд касающихся реализации Цифровой повестки дня вопросов, в том числе относительно формирования соответствующей бизнес-модели в рамках цифровой трансформации. В этом контексте был рассмотрен вопрос привлечения инвестиций и сотрудничества с компаниями сферы информационно-коммуникационных технологий Армении.
Были обсуждены вопросы, касающиеся обеспечения равных налоговых условий с целью вовлечения частных компаний в дело реализации стратегии, разработки и внедрения дополнительных инструментов, стимулирующих непрерывность инвестиций в цифровой сфере, обеспечения в этом поле доступности и досягаемости.
Глава правительства поручил вовлечь в дальнейшие обсуждения также представителей частного сектора и представить оценку объемов необходимых инвестиций. Придавая важное значение развитию в Армении технологий цифровизации, улучшению электронного участия общества и показателей электронного управления, Карен Карапетян поручил совместно со всеми заинтересованными сторонами доработать Цифровую повестку дня и в январе следующего года представить четкую программу действий с дорожной картой и конкретными мероприятиями.