Ներկայացվել է «Հայաստանի թվային օրակարգ 2030» երկարաժամկետ ռազմավարության նախագիծը
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մոտ այսօր տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի թվային օրակարգին վերաբերող հարցեր:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից հայտնում են, որ ներկայացվել է Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի կողմից մշակված «Հայաստանի թվային օրակարգ 2030» երկարաժամկետ ռազմավարական փաստաթղթի նախագիծը: Նշվել է, որ Օրակարգի մշակման ընթացքում ուսումնասիրվել են 6 ուղղությամբ թվայնացման բարեփոխումների իրականացման հնարավորությունները՝ ենթակառուցվածքներ, թվային կառավարում, մասնավոր հատվածի թվային փոխակերպում, թվային հմտությունների զարգացում, ինստիտուցիոնալ համակարգի ձևավորում և կիբերանվտանգություն: Յուրաքանչյուր ուղղության համար մշակվել են ռեֆորմների իրականացման տեսլական, չափելի արդյունքներ և առաջարկվել են թվային ոլորտում նոր նախաձեռնություններ՝ առաջնահերթ ծրագրերի իրականացման մասով: Հիմնական նպատակը ոչ միայն Երևանում, այլև մարզերում ժամանակակից տեխնոլոգիաների հասանելիության, մատուցվող ծառայությունների թվայնացման և տեխնոլոգիական շարունակական զարգացման ապահովումն է:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում արծարծվել են Օրակարգի իրագործմանն առնչվող մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ Թվային փոխակերպման շրջանակում համապատասխան բիզնես մոդելի ձևավորման վերաբերյալ: Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել ներդրումների ներգրավման և հայաստանյան ՏՀՏ ոլորտի ընկերությունների հետ համագործակցության հարցին: Քննարկվել են ռազմավարության իրականացման գործում մասնավոր ընկերություններին ներգրավելու նպատակով հարկային հավասար պայմանների ապահովմանը, թվային ոլորտում շարունակական ներդրումները խթանող լրացուցիչ գործիքների մշակմանն ու ներդրմանը, դաշտում մատչելիության և հասանելիության ապահովմանն առնչվող հարցեր:
Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է հետագա քննարկումներում ներգրավել նաև մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներին և ներկայացնել անհրաժեշտ ներդրումների ծավալի վերաբերյալ գնահատական: Կարևորելով Հայաստանում թվայնացման տեխնոլոգիաների զարգացումը, հասարակության էլեկտրոնային մասնակցության և էլեկտրոնային կառավարման ցուցանիշների բարելավումը՝ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել է շահագրգիռ բոլոր կողմերի հետ համատեղ լրամշակել Թվային օրակարգը և հաջորդ տարի հունվարին ներկայացնել հստակ գործողությունների ծրագիր՝ ճանապարհային քարտեզով և կոնկրետ միջոցառումներով:

Armenian Prime Minister Karen Karapetyan chaired a consultative meeting on Wednesday to discuss issues related to the digital agenda of Armenia.
A draft long-term strategic document, referred to as “Armenia Digital Agenda – 2030,” developed by the Center for Strategic Initiatives, was presented during the meeting. The developers have explored the possibility for implementing digitization reforms in 6 key areas: infrastructure, digital management, digital transformation of the private sector, promotion of digital skills, development of the institutional system and cyber security, the government’s press service reported.
Reform visions and specific targets have been set for each individual area. New initiatives in the field of digital technology have been proposed, with the main objective being to provide access to modern technologies not only in Yerevan, but also in the provinces, as well as digitizing services and ensuring continued technological development nationwide.
During the exchange of opinions that followed, a number of issues related to the implementation of the Agenda were discussed, including the formation of a relevant business model as part of Digital Transformation. In this context, the speakers touched upon the possibility for attracting investment and cooperating with Armenian ICT companies. Reference was also made to the need for ensuring equal fiscal conditions for those private companies involved in the process of strategy implementation, elaborating and enforcing additional tools for promoting continued investments in the digital sphere, etc.
The prime minister instructed to involve private sector representatives in the forthcoming discussions and submit an estimate of the amount of investment. Highlighting the development of digital technologies in Armenia, improving e-participation and e-governance, Karen Karapetyan instructed to finalize the Digital Agenda in cooperation with the stakeholders and present a clear-cut action plan, a roadmap and specific measures in January next year.