2018 թվականի պետբյուջեի նախագծով ծախսային մասն ավելանում է շուրջ 15 մլրդ դրամով
Գործադիրն այսօրվա նիստում հավանություն տվեց ՀՀ 2018 թ. պետական բյուջեի նախագծի ցուցանիշներում փոփոխություններին և ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում ու լիագումար նիստում քննարկման արդյունքներով պատգամավորների կողմից կառավարություն ներկայացված առաջարկությունների ու եզրակացությունների ամփոփաթերթին:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը նշեց, որ հաշվի առնելով որոշ հանգամանքներ, 2018 թվականի պետական բյուջեի նախագծով ծախսային մասն ավելանում է շուրջ 15 մլրդ դրամով:
Ծախսային մասը մեծացնելու առաջին բաղադրիչը կապված է փոխարժեքի փոփոխությամբ, մասնավորապես, սեպտեմբերի համեմատ փոխարժեքը 5 դրամով ավելացել է:
Ըստ Վարդան Արամյանի՝ 15 մլրդ դրամից 1 մլրդը նախատեսվում է հատկացնել «Հայաստան» զորախմբին, որը բխում է սահմանային անվտանգության ապահովումից և միջազգային պարտավորություններից:
Բացի այդ, 1 մլրդ 289 մլն դրամ կուղղվի ջրի սակագնի սուբսիդավորմանը, որպեսզի 11 դրամի բարձրացումը գալիք տարվա ընթացքում բնակչությունն իր վրա չկրի: 1,7 մլրդ դրամ էլ կհատկացվի կառավարության աշխատակազմին՝ կապված սահմանադրական փոփոխությունների հետ: 4 մլրդ դրամով էլ, ըստ նախարարի, ավելացվում է առողջապահական ոլորտի ֆինանսավորումը, նույնքան էլ՝ կառավարության պահուստային ֆոնդը:
Ընդհանուր առմամբ, ըստ Վարդան Արամյանի, ԱԺ պատգամավորներից պետական բյուջեի նախագծի հետ կապված ստացվել են 100-ից ավելի առաջարկներ:
«Կան շատ առաջարկներ, որոնք անհասցե են, ուստի դժվարանում ենք որևէ ֆինանսավորում նախատեսել: Եղել են նաև առաջարկներ այս կամ այն ոլորտի ֆինանսավորումը բարձրացնելու վերաբերյալ: Ներկայացվել են մի շարք ակտուալ առաջարկներ ևս, բայց մենք պետք է հաշվի առնենք բյուջեի սահմանափակ լինելը»,- ընդգծեց ֆինանսների նախարարը:

Одобрены поправки в проект госбюджета Армении на 2018 год
Правительство Армении в ходе сегодняшнего заседания одобрило поправки в показателях проекта государственного бюджета РА на 2018 год и сводный лист заключений и предложений депутатов НС по итогам обсуждений в постоянных комиссиях и на пленарном заседании Национального Собрания Армении.
Министр финансов Армении Вардан Арамян отметил: с учетом некоторых обстоятельств, правительство Армении увеличило расходную часть проекта госбюджета РА на 2018 год еще на порядка 15 млрд драмов.
По его словам, первый компонент необходимости увеличения расходной части госбюджета на 2018 год связан с ростом драмового эквивалента конвертируемой валюты на 5 драмов – по сравнению с сентябрем.
Из указанных 15 млрд драмов 1 млрд драмов планируется выделить войсковой группе «Айастан», что исходит из обеспечения пограничной безопасности и международных обязательств Армении.
«Кроме того, 1 млрд 289 млн драмов будет направлено на субсидирование тарифов на воду, 1,7 млрд драмов – аппарату правительства Армении в связи с конституционными реформами. По 4 млрд драмов будут направлены на финансирование сферы здравоохранения и в резервный фонд правительства», – сказал министр финансов Армении Вардан Арамян.
По словам Вардана Арамяна, в общей сложности правительство Армении получило от депутатов НС РА более 100 предложений по проекту госбюджета РА на 2018 год.
«Есть предложения, являющиеся безадресными. Представлены и актуальные предложения, но мы должны учитывать и ограниченность бюджета», – сказал министр Арамян.