ՀՀ-ն դիտարկում է մինչև 16 մեգավատ հզորությամբ առաջին մարտկոցի կառուցման ծրագրի հնարավորությունը
Եվրոպական ներդրումային բանկը մտադիր է համագործակցության նոր ուղղություններ գտնել էներգետիկայի ոլոտում: Այս մասին հայտարարել է բանկի փոխնախագահ Վազիլ Հուդակը, ում գլխավորած պատվիրակությունը Երևանում հանդիպել է էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի հետ:
Այդ համատեքստում Աշոտ Մանուկյանը հյուրերին ներկայացրել է նախատեսվող ներդրումային ծրագրերը՝ առաջարկելով քննարկել դրանցում բանկի մասնակցության հնարավորությունները։
Նախարարն անդրադարձել է մասնավորապես «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ընկերության, «Շնող» ՀԷԿ-ի, կենցաղային աղբի վերամշակումից էլեկտրաէներգիայի արտադրության կայանի, Հայաստան-Վրաստան բարձրավոլտ գծի կառուցման ծրագրերի ընթացքին, խոսել նորերի մասին։ Ընդգծվել է, որ հաշվի առնելով միջազգային փորձը՝ Հայաստանը դիտարկում է մինչև 16 մեգավատ հզորությամբ առաջին մարտկոցի կառուցման պիլոտային ծրագրի հնարավորությունը։
Վազիլ Հուդակը շնորհակալություն է հայտնել Աշոտ Մանուկյանին ներդրումային ծրագրերը համակողմանի ներկայացնելու համար և խոսել Եվրոպական ներդրումային բանկի հետաքրքրությունների և համագործակցության պատրաստակամության մասին։

The European Investment Bank (EIB) considers new avenues of cooperation in Armenia’s energy sector, the Vice-President of the EIB Vazil Hudák stated on Friday in the scope of the visit to Armenia.
At a meeting with Armenia’s Minister of Energy infrastructures and Natural Resources Ashot Manukyan, the guests were presented with the country’s expected investment projects in the energy sector and discussed the EIB’s possible involvement in the projects.
Minister Manukyan specifically pointed to the reconstruction of the substations of “High Voltage Electric Networks” CJSC, the construction of “Shnogh” hydro power plant, the ongoing construction of the Armenia-Georgia high-voltage line, and plant generating electricity by household waste recycling. it is noted that Armenia considers the realization of the pilot project - construction of the first IPP with 16 MW capacity based on international experience.
At the meeting issues on enhancing cooperation and involving bank in the new investment projects in the energy sector were discussed, said the ministry.