Արցախ այցելած թուրք 4 մտավորականների նկատմամբ սկսված հետապնդումները ցույց են տալիս, որ Թուրքիան անկարող է հանդուրժել անկախ մտավորականությանը և սատարում է նմանօրինակ վարք դրսևորող Ադրբեջանին։ Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման համոզմունք հայտնեց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը։
«Ադրբեջանի մոլագար ձգտումը՝ Արցախ այցելած մտավորականներին, քաղաքական գործիչներին և լրագրողներին ներառել սև ցուցակում, բնական է՝ պետք է աջակցություն ստանար ավագ եղբոր՝ Թուրքիայի կողմից։ Թուրքիայի այս քայլը երկու հիմք կարող է ունենալ։ Մեկը՝ աջակցություն ցուցաբերել Ադրբեջանին, մյուսը՝ հալածել անկախ մտավորականներին։
Այս պարագայում Էրդողանն իր բռնապետական հակումներն ի ցույց է դնում թուրք 4 մտավորականների նկատմամբ, որոնք իրենց ազատ խոսքով, գիտական աշխատանքներով լուրջ խնդիր են ներկայացնում թուրքական պետության համար։ Նրանք անցանկալի են թուրքական պետության համար»,- նշեց թուրքագետը՝ հավելելով, որ ազատ խոսքը սահմանափակելու գործում Թուրքիան և Ադրբեջանը կրկնում են միմյանց արատավոր վարքը։
Ռուբեն Մելքոնյանի խոսքով, իսկապես անկեղծ, քննադատ մտածելակերպով մտավորականներին Թուրքիայում կարելի է մատների վրա հաշվել, զգալի թիվ են կազմում «պալատական» մտավորականները։
«Հետապնդումների ենթարկվող 4 մտավորականներից մեկը՝ Սաիթ Չեթինօղլուն, Հայոց ցեղասպանության և հայկական գույքի թալանի թեմայով գրված բազմաթիվ գրքերի և հոդվածների հեղինակ է։ Նա այս թեմանորեով ամենալուրջ ուսումնասիրություններ կատարող գիտնականներից մեկն է և Թուրքիայում մեծ ճանաչում ունի։
Կարծում եմ՝ վաղ թե ուշ Թուրքիայում նման մտավորականների համար գծված սցենար է իրականանացվելու՝կամ նրանց ազատազրկելու են, կամ հալածանքների են ենթարկելու կամ նրանց դեմ մահափորձեր են իրականացվելու»։ Այդպես է եղել նախկինում, այդպես է նաև հիմա։ Ասվածի վկայություններից է Հրանտ Դինքի ճակատագիրը»,- ամփոփեց մեր զրուցակիցը։

The persecutions against the four Turkish intellectuals who visited Artsakh in September come to show that Turkey is unable to tolerate the independent intelligence and supports Azerbaijan, which has adopted a similar behaviour, Armenian turkologist Ruben Melkonyan said on Saturday in an interview with Panorama.am.
“Azerbaijan’s fanatic strive to blacklist the intellectuals, political figures and reporters visiting Artsakh would naturally be supported by brotherly Turkey. Such a step by Turkey can have a two-folded basis: firstly, to voice support to Azerbaijan and secondly, to crack down the independent intellectuals.
In this case, Erdogan is showing his inclinations to dictatorship against the four intellectuals, who pose a serious threat to the Turkish national through their free speeches and scientific works. They are not welcomed by the Turkish state,” the turkologist said, adding the Turkey and Azerbaijan are following each other’s faulty behavior of restricting the free speech.
According to Ruben Melkonyan, there are few sincere intellectuals with critical thinking in Turkey, with so called ‘court’ intellectuals making up the majority.
“One of the four intellectuals facing persecutions, Sait Çetinoğlu is the author of numerous books and article on the Armenian Genocide and misappropriation of the Armenian property. He is one of the scholars conducting a serious research on these topics and enjoys great popularity in Turkey.
I think Turkey will sooner or later apply a drawn up scenario against such intellectuals, either imprisoning them, or subjecting to persecutions and committing murder attempts against them. This was the case before and so is it now, as evidenced by Hrant Dink’s fate,” he concluded.