Հայաստանը 2018թ. կստանձնի ՍԾՏՀԿ նախագահությունը
«Սա շատ կարևոր պահ է մեր կազմակերպության համար: Վստահ եմ, որ Հայաստանի նախագահության ընթացքում ևս կազմակերպության աշխատանքները առաջընթաց կգրանցեն»,- այս մասին նշել է Սևծովյան տնտեսական համագործակցության (ՍԾՏՀ) կազմակերպության Մշտական միջազգային քարտուղարության գլխավոր քարտուղար Մայքլ Քրիստիդեսը՝ ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանի հետ հանդիպմանը։
Նախարարության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Հայաստանը 2018 թվականին ստանձնելու է Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության նախագահությունը:
Կողմերը քննարկել են կազմակերպչական մի շարք հարցեր, ներկայացվեցին առաջիկա
ծրագրերը, կարևորվեցին տրանսպորտային ոլորտի նախագծերը: Հանդիպման մասնակիցներն անդրադարձել են նաև հաջորդ տարի Լայպցիգում կայանալիք Տրանսպորտային ֆորումի մասնակցությանն առնչվող հարցերին։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաև Հայաստանում կազմակերպել ՏՏ համաժողով:
Սևծովյան տնտեսական համագործակցության (ՍԾՏՀ) կազմակերպության մեջ ընդգրկված են Սևծովյան տարածաշրջանի 11 պետություններ:

Майкл Кристидес: Переход председательства к Армении – очень важный момент для ОЧЭС
Переход к Армении в 2018 году председательства в Организации Черноморского экономического сотрудничества – очень важный момент для ОЧЭС. Об этом заявил сегодня Генеральный секретарь Постоянного международного секретариата ЧЭС, посол Майкл Кристидес в ходе встречи с министром транспорта, связи и информационных технологий РА Вааном Мартиросяном.
Как передает пресс-служба ведомства, посол также выразил уверенность в том, что деятельность Организации в ходе председательства Армении зафиксирует прогресс.
В ходе встречи обсуждались ряд организационных вопросов, намеченные программы, предстоящий в следующем году транспортный форум.