Վրաստանում ընդդիմության պատգամավորներն առաջարկում են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Ախալքալաքի Շրջանային ժողովի պատգամավորները «Վրաստանի հայրենասերների դաշինք» կուսակցությունից հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ առաջարկելով քննարկել Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը և դատապարտումը, ինչպես նաև Վրաստանի կողմից ճանաչմանը նպաստելը:
Jnews-ի հաղորդմամբ, դեկտեմբերի 1-ին Շրջանային ժողովի պատգամավորներ Զաքար Զաքարյանը, Սամվել Պետրոսյանը, Գենադի Էլիզաբարյանը, Սիմոն Մանանյանը և Սարգիս Ուզունյանը հայտարարություն են տարածել, որում մասնավորապես ասված է.
«Ախալքալաքի շրջանի Սակրեբուլոն նշում է, որ 2015 թ.-ի սեպտեմբերին Հայաստանի նախաձեռնությամբ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան որոշեց դեկտեմբերի 9-ը հայտարարել որպես Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի միջազգային օր, հարգելով նրանց արժանապատվությունը հիշատակը և կանխարգելելով այդ հանցագործությունը:
Այս օրվա ընտրությունը պայմանավորված է նրանով, որ այդ օրը 1948 թ.-ին ընդունվեց Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժի մասին Կոնվենցիան և դրա դերը ցեղասպանությունների դեմ պայքարում և կանխման գործում, ինչպես սահմանված է Կոնվենցիայում, և հասկանալու համար մարդկանց, ովքեր դարձել են դրա զոհը, և հարգել նրանց հիշատակը:
Նշենք նաև, որ 20-րդ դարի սարսափելի հանցագործություններից մեկն է Հայ ժողովրդի Ցեղասպանությունը Օսմանյան կայսրությունում: Եվ եթե ժամանակին համաշխարհային հանրության կողմից ճանաչվեր և դատապարտվեր այս ոճրագործությունը, նման հանցագործություններ չէին կազմակերպվի այլ ժողովուրդների առնչությամբ:
Նշված կոնվենցիայի իրազեկության բարձրացման և պատմական արդարության վերականգնման համար Ախալքալաքի շրջանի Սակրեբուլոն որոշում է կայացնում:
1. Մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի տուրք մատուցել բոլոր ժողովուրդների ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, որոնց դեմ կատարվեց այդ վայրագությունը:
2. Ճանաչել և դատապարտել Հայոց ցեղասպանությունը տեղի ունեցած Օսմանյան կայսրության օրոք:
3. Վրաստանի խորհրդարանին խնդրել հետևել շատ զարգացած երկրների օրինակին, ճանաչել և դատապարտել Օսմանյան կայսրության օրոք կատարված Հայոց ցեղասպանությունը
4. Խնդրել Խորհրդարանի լիագումար նիստի ժամանակ Ջավախքի շրջանից մեծամասնական պատգամավորին (խորհրդարանի անդամին) քննարկել այդ հանցագործությունը հայ ժողովրդի դեմ և լուսաբանել իրական որոշումը:

Opposition lawmakers urge the Georgian Parliament to recognize the Armenian Genocide
A group of deputies from Akhalkalaki City Assembly (Sakrebulo), representing the opposition party “The Alliance of Patriots of Georgia” released a statement, urging the Georgian Parliament to recognize and condemn the Armenian Genocide, Jnews reported.
The statement, released by city hall delegates Zakar Zakaryan, Samvel Petrosyan, Genadi Elizabaryan, Simon Mananyan, and Sargis Uzunyan reminds that in September 2015, at the initiative of Armenia the United Nations General Assembly established December 9th as the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime. The 9th of December was chosen as it was the anniversary of the adoption of the 1948 Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide. In adopting the resolution, without a vote, the 193-member Assembly reiterated the responsibility of each individual state to protect its populations from genocide, which entails the prevention of such a crime, including incitement to it. In that context reference was made to the Armenian Genocide as the first genocide of the 20th century when up to 1,5 million Armenians living in Turkey were eliminated from their historic homeland through forced deportations and massacres. It was noted that had the Armenian Genocide been condemned and acknowledged at the time, such crimes would not reoccur in the future.
The statement calls, among other things, to hold a minute of silence for the victims of peoples who have suffered genocide - most horrific of human rights violations, ask the Georgian Parliament to follow the path of most developed countries in recognizing and condemning the Armenian Genocide in the Ottoman Empire, enable a MP from a single-mandate constituency in Javakheti (predominantly Armenian-populated region of Georgia) to address the plenary session over the topic with the follow-up adoption of a decision.