Դեկտեմբերի 5-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բեմում կնշվի Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի 80- ամյա հոբելյանը՝ հետաքրքիր համերգային ծրագրով։
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը նշեց. «Այսպիսի երգչախումբ ունենալը հպարտություն է ցանկացած մարդու համար։ Հպարտությամբ պետք է արձանագրենք այս փաստը, որ ունենք 80-ամյա ազգային ակադեմիական երգչախումբ և Հովհաննես Չեքիջյանի նման փառահեղ ղեկավար»։
Համերգային ծրագրի մանրամասները ներկայացրեց երգչախմբի ղեկավար Հովհաննես Չեքիջյանը՝ նշելով, որ կներկայանան հետաքրքիր ու ոչ սովորական։
«Չեմ ցանկանում ամբողջը բացահայտել, որպեսզի անակնկալ լինի հանդիսատեսի համար։ Երգչախմբի համար նշանակալի տարի է: Իմ ղեկավարության 67 ընթացքում մեզ բախտ է վիճակվել 866 համերգով հանդես գալ աշխարհի տարբեր երկրներում և երգել 27 լեզվով: Երգչախումբը ելույթներ է ունեցել Լոնդոնում, Փարիզում և այլ քաղաքներում ու միշտ հաղթանակած վերադարձել: Մեր երգչախմբում առողջ ստեղծագործական մթնոլորտ է, հավանաբար դա է պատճառը, որ մենք հաջողությունների ենք հասել»,-նշեց Չեքիջյանը։
Կարգուկանոն սիրող գեղարվեստական ղեկավարն ընդգծեց, որ իր համար շատ կարևոր է նաև հանդիսատեսը. «Հետաքրքիր է, թե քսաներորդ շարքում նստած ունկնդիրն ինչպես է ընկալում երաժշտությունը»։
Հայաստանի պետական ակադեմիական երգչախումբը հիմնադրվել է 1937 թվականին։ 1961-ից երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավարն է Հովհաննես Չեքիջյանը: 1969 թվականին երգչախումբն արժանացել է ակադեմիականի կոչման, 1975-ից հանրապետության վաստակավոր կոլեկտիվ է, 2012 թվականի նոյեմբերի 15-ին ՀՀ կառավարության որոշմամբ շնորհվել է «ազգային» կարգավիճակ։

The State National Academic Choir of Armenia celebrates the 80th anniversary of creation
A jubilee concert dedicated to the establishment of the State National Academic Choir of Armenia will take place on Dec 5 at the A. Spendiaryan Opera and Ballet National Academic Theatre.
“It is a pride for everyone to have such a Choir. We should state with immense pride that we have an 80-year-old Academic Choir with its glorious Artistic Director Hovhannes Chekijian,” Armenia’s Minister of Culture Armen Amiryan gave a press conference on Monday ahead of the concert.
Maestro Chekijian, in turn, spoke of the program of the upcoming concert, suggesting unique performance is expected for the audience.
“I do not want to disclose all the details to surprise the people. This year is remarkable for the Choir. Over the past 67 years the Choir led by me performed 866 concerts in different countries throughout the world and sung in 27 languages,” Chekijyan said, adding the secret to the Choir secret has perhaps been the healthy and creative atmosphere preserved in the Choir.
To remind, the State National Academic Choir of Armenia was established in 1937.
Accomplishments of the Choir are particularly impressive in the performance and dissemination of the Armenian spiritual music, pieces for choir by Komitas, Makar Ekmalian, Christorpher Kara-Murza, Armen Tigranian, Aram Khatchaturian, Arno Babajanian, and Alexander Haroutunian.
It is no accident that on the eve of its 75th anniversary and in recognition of its glorious path, the Choir was awarded the honorary title of the National Choir.