Չենք ժխտում աղքատության ցուցանիշների վերաբերյալ վիճակագրական տվյալները. Վահրամ Բաղդասարյան
ՀՀ իշխանությունները չեն ժխտում աղքատության ցուցանիշների վերաբերյալ վիճակագրական տվյալները և ջանում են անել ամեն ինչ՝ հաղթահարելու ստեղծված իրավիճակը: Այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը՝ հավելելով, որ այն ծրագրային դրույթների ուղղությամբ, որոնք սահմանված են աղքատության կրճատման նպատակով, պետք է լուրջ աշխատանքներ տարվեն:
«Կառավարության աշխատաքները միտված են դրան»,- շեշտեց իշխանական գործիչը:
Անդրադառնալով արտագաղթի՝ գնալով աճող ծավալներին՝ քաղաքական գործիչը հռետորական հարց հնչեցրեց՝ իսկ կա՞ն երկրներ, որտեղից մարդիկ չեն արտագաղթում:
«Խնդրում եմ նայել Ֆրանսիայի, Շվեյցարիայի արտագաղթի ծավալները: Իհարկե, մենք արտագաղթի հետ կապված խնդիրներ ունենք, սակայն այն տեմպերը, որոնց մասին խոսվում է, իրականությանը չեն համապատասխանում»,- ասաց Վահրամ Բաղդասարյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանից հիմնականում արտագաղթում են աշխատանքային միգրանտները, որոնք այնուհետ վերադառնում են հայրենիք:
Վահրամ Բաղդասարյանը խնդրեց ստեղծված իրավիճակի համար մեղավորներ չփնտրել:
«Դանդաղ տեմպերը դեռ չեն նշանակում ձախողել: Կառավարությունը հենց ինքն ընդունեց, որ վիճակի բարելավման տեմպերը բավականի դանդաղ են ընթանում: Բնականաբար մենք այդ տեմպերից գոհ չէինք և գնացինքն կառավարության փոփոխման քայլին»,- ասաց ՀՀԿ պատգամավորը:
Անդրադառնալով իր ընտանիքին պատկանող բիզնեսների վիճակին՝ Վահրամ Բաղդասարյանը նկատեց, որ գործերը նորմալ են ընթանում, բողոքելու տեղ չունեն: ,Եկամուտների ավելացումներ չկան»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ ընտանիքի բիզնեսները գտնվում են ոչ թե Երևանում, այլ Վանաձորում:

Посмотрите на темпы эмиграции из Франции, Швейцарии: Ваграм Багдасарян о показателях бедности в Армении
17:35 05/12/2017
Власти Армении не отрицают статистические данные касательно показателей бедности, делают все возможное для преодоления сложившейся ситуации. Об этом сегодня в беседе с журналистами в Национальном Собрании Армении руководитель фракции правящей Республиканской партии Армении Ваграм Багдасарян.
По его словам, должна быть проведена серьезная работа в направлении реализации программных положений, предусмотренных для сокращения уровня бедности.
«Работа правительства Армении нацелена на это», – подчеркнул Ваграм Багдасарян.
Коснувшись темы миграции, представитель РПА спросил: а есть разве страны, где нет эмиграции?
«Посмотрите на темпы эмиграции из Франции, Швейцарии. Конечно, у нас есть проблемы с миграцией, однако озвучиваемые темпы не соответствуют действительности», – сказал Ваграм Багдасарян, добавив: Армению в основном покидают трудовые мигранты, которые затем возвращаются на Родину.
Ваграм Багдасарян попросил не искать виноватых в сложившейся ситуации.
«Медленные темпы – еще не показатель провала. Правительство признало, что темпы улучшения ситуации медленные. Естественно, мы были недовольны этими темпами, поэтому сменили состав правительства», – пояснил В.Багдасарян.