MEDICI.TV-ով ուղիղ եթերում կհեռարձակվի Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնի փակման գալա համերգը
Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնի փակման գալա համերգը դեկտեմբերի 11-ին ուղիղ եթերում առցանց կհեռարձակի աշխարհի առաջատար դասական երաժշտական ալիքը՝ MEDICI.TV-ին։
«Սա բացառիկ իրադարձություն է ինչպես հայաստանյան երաժշտական կյանքում, այնպես էլ Խաչատրյանի միջազգային փառատոնի և Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի համար»,- հայտնում են փառատոնի մամուլի ծառայությունից։
MEDICI.TV-ն 2008 թվականից ի վեր երաժշտասերներին հնարավորություն է ընձեռում ունկնդիր լինել դասական արվեստի լավագույն կատարումներին։
Այս հարթակում հեռարձակվում են աշխարհի լավագույն կոլեկտիվների՝ Բեռլինի ֆիլհարմոնիկ, Լոնդոնի սիմֆոնիկ, Մարիինյան թատրոնի սիմֆոնիկ, Նյու Յորքի ֆիլհարմոնիկ, Royal Concertgebouw և այլ նվագախմբերի, ամենահեղինակավոր համերգասրահների, փառատոների ու մրցույթների համերգները։
MEDICI.TV-ն ունի դասական երաժշտության աշխարհում ամենամեծ գրադարանը։ Այստեղ պահվում է մոտ 18000 ծրագիր (3000 բնօրինակ աշխատանքներ), այդ թվում՝ համերգներ, բալետներ, օպերաներ և այլն։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ դեկտեմբերի 11-ին աշխարհի ամենախստապահանջ ունկնդիրը հնարավորություն կունենա շփվելու հայկական կատարողական և կոմպոզիտորական արվեստի հետ. Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ կկատարի Ավետ Տերտերյանի Երրորդ սիմֆոնիան և Արամ Խաչատրյանի Երկրորդ՝ «Զանգերով սիմֆոնիան»:
MEDICI.TV-ով համերգի ուղիղ հեռարձակումը մեծ նախապատրաստական աշխատանքներ է ենթադրում։ Հեռուստաընկերությունն ունի հստակ չափանիշներ, և խաչատրյանական փառատոնի կազմակերպչական խումբը կարողացել է բավարարել բոլոր այդ պահանջները։ Ընդ որում, տարածաշրջանում առաջինը հենց Հայաստանն ու Խաչատրյանի փառատոնն են, որ ներկայանալու են նման մեծ լսարանի առջև։ MEDICI.TV-ին մշտական հետևողները 500000-ից ավելին են:

Closing gala concert of the 5th Khachaturian International Festival to be live streamed on MEDICI.TV
On December11 the world's leading classical music channel MEDICI.TV will live stream the closing gala concert of the 5th Khachaturian International Festival. As the Festival reported in a release, this is an exceptional event both in the musical life of Armenia and for the Khachaturian International Festival and the State Youth Orchestra of Armenia.
According to the source, since 2008 MEDICI.TV provides the connoisseurs of the music with the opportunity to be part of the best classic performances. The concerts of the world's best collectives, such as Berlin Philharmonic, London Symphony Orchestra, Mariinsky Theatre Orchestra, New York Philharmonic, Royal Concertgebouw and other orchestras, the concerts of the most prestigious concert halls, festivals and competitions are broadcasted on this platform.
MEDICI.TV has the largest library of classical music in the world. There are about 18000 programs (3000 original works), including concerts, ballets, operas and more.
On December 11, the most demanding audience in the world will be able to communicate with the Armenian performing and composing art. The State Youth Orchestra of Armenia, headed by conductor Sergey Smbatyan, will present the Symphony No. 3 by Avet Terterian and the Symphony No.2 “The Bell Symphony” by Aram Khachaturian.
According to the source, the live broadcast of the concert by MEDICI.TV implies great preparatory work. The TV Company has its clear criteria and the Khachaturian Festival organizational staff has been able to satisfy all of the requirements. Moreover, Armenia and Khachaturian Festival will be the first in the region to be presented to such a large audience. MEDICI.TV's permanent followers are over 500,000.