5.1 մլրդ դրամի արտահանում և 1.5 մլրդ-ի ներդրումային ծրագրեր. ՀԶՀ-ն ամփոփում է տարին
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը 2017 թվականին բազմապատկել կամ բարելավել է գործունեության հիմնական արդյունքները: Այս մասին այսօր տարեկան ամփոփիչ ասուլիսում ասաց ՀԶՀ գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը:
Նրա խոսքով` այս տարի հիմնադրամում երեք գլոբալ փոփոխություն է տեղի ունեցել: Նախ, ըստ նրա, փոփոխվել է ՀԶՀ մանդատը` ընդհանուր զարգացման հիմնադրամից դառնալով բիզնեսին ուղղված կառույց: Բացի այդ, ՀԶՀ գործառույթներից հանվել է տուրիզմի զարգացման բաղադրիչը, ՀԶՀ ծառայությունների ցանկը համալրվել է նախագծային հարթակով և հետսպասարկման ծառայությունով: Ա. Ավակյանը նշեց նաև, որ նոր մանդատին համահունչ, փոփոխվել է հիմնադրամի կառուցվածքը:
Ըստ նրա` այս տարի Հիմնադրամի աջակցությամբ սննդաարդյունաբերության, ոսկերչության, թեթև արդյունաբերության, կոշիկի արտադրության, գինեգործության և այլ ոլորտների շուրջ 70 ընկերություն մասնակցել են միջազգային ցուցահանդեսների: Արդյունքում, ըստ Հիմնադրամի տնօրենի, օտարերկրյա մեծածախ գնորդների ու մատակարարների հետ կնքվել են 5.1 մլրդ դրամի արտահանման պայմանագրեր, իսկ «WorldFood Moskow 2017»-ում Հայաստանի տաղավարը լավագույնն է ճանաչվել:
Անդրադառնալով ՀԶՀ կառուցվածքում ստեղծված Հետներդրումային սպասարկման թիմի գործունեությանը` Արմեն Ավակ Ավակյանն ասաց, որ թիմը հասցեականորեն հարթել է 8 օտարերկրյա և տեղական ներդրողների գործում ծագած խնդիրներ: Տարվա ընթացքում 3.2 մլն դոլարի օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներ են կատարվել, շուրջ 124,5 մլն դոլարի ներդրում կամ ներդրումների ընդլայնում էլ սկզբնական փուլում է: Բացի այդ, արդեն մշակված և փաթեթավորված են 1.5 մլրդ դրամի ներդրումային ծրագրեր:
Հիմնադրամի տնօրենը նաև հայտնեց, որ 2017 թվականին ստեղծել են պաշտոնական ներկայացուցիչների ցանց` կազմված պետության կողմից չվճարվող անհատներից: Նրանց միջոցով, ըստ Ավակյանի, ՀԶՀ-ն արտահանման և ներդրումների ներգրավման աշխատանքներ է տանում ԱՄՆ-ում, Ռուսաստանում, Չինաստանում, եվրոպական երկրներում:
«Հիմնադրամը ներկայումս մշակում է նրանց արտահանման պատվերները` ներքին արտադրողների շրջանում համապատասխան խմբաքանակներ ապահովելու նպատակով»,- ընդգծեց Հիմնադրամի տնօրենը:

Фонд развития Армении помог бизнесменам заключить контракты по экспорту на 5 млрд. драмов и не только… Отчет за 2017г.
14:09 05/12/2017
Фонд развития Армении за 2017 год преумножил результаты своей деятельности, зафиксировав перемены по трем глобальным направлениям.  Об этом заявил сегодня на пресс-конференции по подведению итогов годичной деятельности исполнительный директор Фонда развития Армении Авак Авакян.
По его словам, во-первых, сменился мандат Фонда развития Армении: он стал из структуры общей направленности органом по содействию бизнесу. Кроме того, в функции Фонда развития Армении больше не входит туристический компонент, однако перечень задач пополнился проектной площадкой и услугами постобслуживания. Соответственно, изменилась структура Фонда.
По словам А. Авакяна, за этот год при содействии Фонда развития Армении в международных выставках приняли участие порядка 70 компаний из самых разных сфер, в результате чего с зарубежными оптовыми покупателями и поставщиками заключены контракты на экспорт в размере 5,1 млрд драмов, а армянский павильон на «WorldFood Moskow 2017» был признан лучшим.
А. Авакян также сообщил, что команда по постинвестиционному обслуживанию Фонда развития Армении урегулировала проблемы, возникшие в работе 8 зарубежных и местных инвесторов.
По его словам, за год были осуществлены прямые инвестиции на сумму 3,2 млн. долларов, в начальной стадии или в стадии расширения находятся инвестиции еще на 124,5 млн. долларов.  Кроме того, уже разработаны и конвертированы инвестиционные программы на 1,5 млрд. драмов.
А. Авакян также сообщил о создании сети официальных представителей, состоящий из лиц, которые не получают финансирования от государства, но ведут работы по расширению экспорта и привлечению инвестиций в США, России, Китае, странах Европы.
«В настоящее время Фонда развития Армении обрабатывает их заказы по экспорту для обеспечения соответствующего объема от местных производителей», – сказал А. Авакян.