Ցեղասպանության ճանաչման հարցով վրացական խորհրդարանին դիմելը ուշացած է. Շիրակ Թորոսյան
ՀՀԿ-ական պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը դրական է գնահատում Ախալքալաքի շրջանային ժողովի մի շարք հայազգի պատգամավորների նախաձեռնությունը՝ Վրաստանի խորհրդարանին խնդրել ճանաչել և դատապարտել Օսմանյան կայսրության օրոք կատարված Հայոց ցեղասպանությունը:
Նա հատկանշական համարեց, որ Ախալքալաքի Սակրեբուլոն նման նախաձեռնությամբ հանդես էր եկել նաև 2006-2007 թվականներին: Այն ժամանակ, սակայն, շրջանի պատասխանատուները ջանք չէին խնայել, որպեսզի տապալեն որոշման նախագիծը, և այն Թիֆլիս չհասնի:
«Գործընթացը կոծկվել էր»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հիշեց պատգամավորը:
Շիրակ Թորոսյանն ափսոսանք հայտնեց, որ նախաձեռնության այսօրվա հեղինակ-ակտիվիստներից մի քանիսն այն ժամանակ Ախալքալաքի շրջանային ժողովի անդամներ էին և հանդես էին գալիս որպես Ցեղասպանության ճանաչման նախաձեռնության խոչընդոտողներ:
«Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցով վրացական խորհրդարանին դիմելն անգամ շատ ուշացած է: Ախալքալաքի Սակրեբուլոն նման նախաձեռնությամբ պետք է ավելի վաղ հանդես եկած լիներ»,- նշեց հանրապետական պատգամավորը:
Շիրակ Թորոսյանը չհամաձայնեց այն տեսակետի հետ, որ մունիցիպալ իշխանությունը կոչված է բացառապես համայնքային խնդիրներ լուծելու համար, և չպետք է Ցեղասպանության ճանաչման հարց բարձրացնի:
«Ախալքալաքի շրջանային ժողովը, ամեն ինչից զատ, ջավախքահայության հոգևոր, ազգային, քաղաքական պատկերացումները ներկայացնող մարմին է: Եթե այսինչ քաղաքի քաղաքային խորհուրդը ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը, մենք  շոյվում ենք: Ի վերջո, քաղաքային խորհուրդները քաղաքական մարմիններ են, որովհետև ձևավորվում են ընտրությունների միջոցով»,- նշեց մեր զրուցակիցը:
Վերջում Շիրակ Թորոսյանն ընդգծեց, որ վրացական իշխանությունները Ցեղասպանությունը ճանաչելու և դատապարտելու առումով բավականին դժվար կացության մեջ են:
«Զուտ բարոյական չափորոշիչը հաշվի առնելով՝ Վրաստանը պետք է արձագանքի այս հարցին, սակայն քաղաքականությունը ոչ միշտ է բարոյականությամբ առաջնորդվում: Քաղաքականությունն առաջնորդվում է այդրոպեական շահերով: Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ Վրաստանի սերտ հարաբերությունները այս առումով դժվարություններ են հարուցում: Բայց կարծում եմ՝ վրացական իշխանությունները պետք է իրենց մեջ ուժ գտնեն՝ որևէ կերպ արձագանքելու խնդրին, ազդակ տալու, որ ցավ են ապրում»,- ամփոփեց պատգամավորը:

Ширак Торосян: С призывом признать Геноцид армян к парламенту Грузии нужно было обратиться еще раньше
17:17 06/12/2017
Председатель земляческого союза «Джавахк», депутат парламента Армении Ширак Торосян позитивно оценивает инициативу депутатов-армян Регионального собрания Ахалкалаки обратиться с призывом к властям Грузии обсудить в парламенте вопрос признания и осуждения факта Геноцида армян в Османской империи 1915г.
Он назвал примечательным, что Сакребуло Ахалкалаки с подобной инициативой выступило также в 2006-2007 годах. Однако тогда ответственные не пожалели усилий для того, чтобы проект решения не был представлен в Тбилиси.
«Процесс был провален», – отметил в беседе с корреспондентом Panorama.am депутат.
Ширак Торосян выразил сожаление, что некоторые из авторов нынешней инициативы в то время также были в составе Регионального собрания Ахалкалаки, но не поддержали тогда инициативу.
«Обращение к парламенту Грузии по вопросу признания Геноцида армян является даже запоздавшим. Сакребуло Ахалкалаки с подобной инициативой должно было выступить гораздо раньше», – отметил  Ширак Торосян.
При этом Ш.Торосян не согласился с точкой зрения о том, что муниципальная власть призвана решать исключительно общинные проблемы и не должна поднимать вопроса о признании Геноцида армян.
«Региональное собрание Ахалкалаки, помимо всего прочего, является органом, отражающим национальные, политические и духовные представления армянского населения Джавахка. Если городской совет того или иного города признает Геноцид армян в Османской империи, мы приветствуем это. В конце концов, городские советы – это политические органы, поскольку формируются посредством выборов», – отметил собеседник Panorama.am.
Резюмируя, Ш.Торосян подчеркнул, что власти Грузии находятся в довольно затруднительном положении в вопросе признания и осуждения факта Геноцида армян в Османской империи.
«С моральной точки зрения Грузия обязана отреагировать на этот вопрос, однако политика не всегда руководствуется моралью. Политика зачастую руководствуется сиюминутной выгодой. Тесные отношения Грузии с Турцией и Азербайджаном в этом смысле создают трудности. Но считаю, грузинские власти должны найти в себе силы и как-то отреагировать на этот вопрос, показать, что они также испытывают боль в связи с этими событиями», – отметил он.
Отметим, ранее депутаты Регионального собрания Ахалкалаки от партии «Альянс патриотов Грузии» – Закар Закарян, Самвел Петросян, Геннадий Элизабарян, Симон Мананян и Саркис Узунян – выступили с призывом к грузинским властям – обсудить в парламенте вопрос признания и осуждения факта Геноцида армян в Османской империи 1915г.