Եվրոպայի խորհուրդը սկսեց Ադրբեջանի անդամակցության հնարավոր կասեցման իրավական գործընթացը
47-անդամ ունեցող Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեն նախօրեին որոշում է կայացրել Ադրբեջանի նկատմամբ սկսել Կոնվենցիայի խախտման իրավական գործընթաց, քանի որ Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակաբար հրաժարվել են կատարել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դեռևս 2014թ.-ի վճիռը՝  ադրբեջանցի   ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ Իլգար Մամմադովին անհապաղ ազատ արձակելու վերաբերյալ:
2010թ.-ին ընդունված այս ընթացակարգը ԵԽ-ն առաջին անգամ կիրառում է Ադրբեջանի նկատմամբ. ԵԽ նախարարների կոմիտեն ՄԻԵԴ-ին պաշտոնապես խնդրել է որոշել, թե արդյոք Ադրբեջանը չի իրականացրել իր պարտավորությունները, որն այս դեպքում կապված է դատարանի վճռի չկատարման հետ:
2014թ.-ին ՄԻԵԴ-ը «Իլգար Մամմադովն ընդդեմ Ադրբեջանի»  գործով գտել էր, որ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ Իլգար Մամմադովի ձերբակալությունն ու կալանքը Եվրոպական կոնվենցիայի մի քանի կետերի խախտում է եղել։ ՄԻԵԴ-ը, մասնավորապես, նշել էր, որ Մամմադովի մեղադրանքն ու կալանքը նպատակ է ունեցել պատժել կամ լռեցնել նրան՝ կառավարությանը քննադատելու համար: Վճռով արձանագրվել էր Կոնվենցիայի 5, 6 և18-րդ հոդվածների խախտում։
Նշվում է, որ մինչև 2017թ.-ի նոյեմբերը ՄԻԵԴ-ը գրանցել է Կոնվենցիայի 18-րդ հոդվածի խախտման ընդամենը 5 դեպք, որոնց դեպքում, բացի Իլգար Մամմադովից, բոլորն ազատ են արձակվել:
2014թ.-ից ի վեր ԵԽ նախարարների կոմիտեն, որը վերահսկում է ՄԻԵԴ վճիռների կատարումը, այս գործով ընդունել է բազմաթիվ որոշումներ ու կոչ արել անհապաղ ազատ արձակել Մամմադովին: Սակայն, վճռի հրապարակումից 3 տարի անց Մամմադովը շարունակում է մնալ կալանքի տակ:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 25-ին ԵԽ նախարարների կոմիտեն միջանկյալ որոշում կայացրեց ու Ադրբեջանին պաշտոնապես տեղեկացրեց երկրի նկատմամբ աննախադեպ իրավական գործընթաց սկսելու մասին, որը կարող է հանգեցնել ԵԽ-ին Ադրբեջանի անդամակցության կասեցմանը: ԵԽ-ն Ադրբեջանին 1 ամիս՝ մինչև նոյեմբերի 29-ը ժամանակ էր տվել, որպեսզի այն ներկայացներ իր դիրքորոշումը:
Նշենք, որ ԵԽ անդամ երկրները պարտավոր են կատարել ՄԻԵԴ վճիռները: Դրանց չկատարումը Կոնվենցիայի կոպիտ խախտում է, ինչն էլ իր հերթին հանդիսանում է ԵԽ կանոնադրության խախտում, որը կարող է հիմք դառնալ ԵԽ-ին երկրի անդամակցության կասեցման համար։

The Committee of Ministers of the 47-nation Council of Europe (COE) has launched infringement proceedings against Azerbaijan due to the authorities’ continuing refusal to ensure the unconditional release of opposition politician Ilgar Mammadov following a judgment from the European Court of Human Rights in 2014.
As the COE press statement reads, tn the first use of a procedure introduced in 2010, the committee has formally asked the court to decide whether Azerbaijan has failed to fulfil its obligation to abide by the court’s judgment in this case.
In May 2014, the court concluded that no facts or information had been produced in the domestic criminal proceedings giving rise to a suspicion justifying the bringing of charges against Mr Mammadov, or his arrest and pre-trial detention. The court found that the actual purpose of these measures was to silence or punish him for criticising the government.
In the judgment, the court found violations of Articles 5, 6 and 18 of the European Convention on Human Rights. Until November 2017, the court found a violation of Article 18 of the convention in only five judgments and in all of those cases, except Ilgar Mammadov v. Azerbaijan, the applicants were released.
Since December 2014, the Committee of Ministers has adopted numerous decisions and interim resolutions stressing the fundamental flaws in the criminal proceedings revealed by the European court’s May 2014 judgment and calling for Mr Mammadov’s immediate and unconditional release.
However, over three years since the court’s judgment became final, the applicant remains in detention on the basis of the flawed criminal proceedings.