Կճանաչի՞ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն տարածքային ամբողջականության սկզբունքը որպես ադրբեջանական մշակութային ժառանգության մաս
12:00 09/12/2017
«Կրկնությունը գիտության մայրն է» ասույթը Ադրբեջանում ընկալվում է թերևս ամենաուղիղ իմաստով և փութաջանորեն կիրառվում է հանրային կյանքի բազմաթիվ ոլորտներում։ Տեխնիկան պարզ է․ վերցնում են որևէ միտք, որին հավանություն է տվել օրվելյան լեզվով ասած ադրբեջանական «Ճշտի նախարարությունը», և այնքան են կրկնում, որ նախ սկսում են դրան հավատալ, ապա այդ միտքը դառնում է համոզմունք ու մի օր էլ՝ իրականության մաս կազմող փաստ։ Ու բացարձակ կապ չունի այդ միտքը ճիշտ է, թե սխալ։
Այս մոտեցումը ադրբեջանական ղեկավարությունը լավագույնս օգտագործում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերբարերյալ ինչպես Ադրբեջանի ներսում, այնպես էլ միջազգային հանրային կարծիք ձևավորելու փորձերում։ Կան ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ մի քանի ադրբեջանական «մանտրաներ», որոնք արդեն բոլորն անգիր գիտեն, և որոնք անընդհատ կրկնվում են՝ անկախ համատեքստից, տեղից ու վայրից։ Հասկանալի է, որ ԼՂ խնդրի լուծման վերաբերյալ Ադրբեջանն ունի իր հստակ դիրքորոշումը, բայց դրա որոշ տարրերի մեխանիկական կրկնությունը, ընթացիկ զարգացումների նկատմամբ անհաղորդ մոտեցումը, մաքսիմալիստական ձգտումները, տպավորություն են ստեղծում, որ Ադրբեջանն ապրում է զուգահեռ աշխարհում, և ինքն է դարձել իր պրոպագանդայի առաջին զոհը։
Վերջին օրինակներից է դեկտեմբերի 7-8-ին Վիեննայում կայացած ԵԱՀԿ նախարարական հանդիպման ընթացքում Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի ելույթը, որը Հայաստանի իր գործընկերոջ խոսքի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարության ֆոնի վրա թվում էր, մեղմ ասած, ժամանակավրեպ։
Համանախագաները, ինչպես նաև Հայաստանը ընդգծում են, որ հակամարտության լուծման համար հիմք են միջազգային իրավունքի երեք սկզբունքները՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում, տարածքային ամբողջականություն և ժողովուրդների իրավահավասարություն ու ինքնորոշում:
Իսկ Ադրբեջանը կրկին խոսում է 1993թ. ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բանաձևերից ու առանձնացնում տարածքային ամբողջականության սկզբունքը։ Համանախագահները և Հայաստանը խոսում են Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, մասնավորապես՝ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման, հրադադարի վերաբերյալ 1994-1995թթ. եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի անվերապահ կատարման, հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետաքննության մեխանիզմների ստեղծման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի ընդլայնման վերաբերյալ, իսկ Ադրբեջանը կրկնում է տարածքային ամբողջականության թեզը և հղում կատարում ՄԱԿ-ի կանոնադրության 7-րդ գլխին։
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը խուսափում է որևէ կերպ հավանության տալ այն մտքին, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հիմքում ընկած է նաև ինքնորոշման իրավունքը, և տարածքային ամբողջականության սկզբունքի անվերջ կրկնությամբ փորձում է փոխել իրողությունը։
Ներկայիս միջազգային հարաբերություններում տարածքային ամբողջականության սկզբունքը ավելի մեծ աջակցություն է վայելում, քան ինքնորոշման իրավունքը, թեպետև ֆորմալ առումով այս երկու սկզբունքները հավասար են և որևէ հիերարխիա չկա։ Չնայած ուկրաինական ճգնաժամին, ապա նաև քրդական ու կատալոնական հանրաքվեներից հետո ինքնորոշման սկզբունքի նկատմամբ անբարեհաճ մոտեցումները գերակայող դարձան Եվրոպայում, այդուհանդերձ Հայաստանին հաջողվեց Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման հարցում ոչ միայն պահպանել ինքնորոշման սկզբունքը, այլ նաև ամրագրել այն ԵՄ հետ իրավական ուժ ունեցող պայմանագրում։
Տարվա ընթացքում եղան նաև պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների կողմից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին սատարող բազմաթիվ հայտարարություններ, որոնք աջակցում են հակամարտության կարգավորմանը վերոնշյալ երեք սկզբունքների հիման վրա։ Արժանահիշատակ է ՀԱՊԿ պետությունների ղեկավարների նոյեմբերի 30-ի հայտարարությունը։
Ընդունվեցին նաև փաստաթղթեր, որոնցում հակամարտությունների կարգավորման հարցում կարևորվեց միայն տարածաքային ամբողջականության սկզբունքը։ Վերջին օրինակներից՝ Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի նոյեմբերի 29-ի հռչակագիրը։
Այդուհանդերձ, փաստն այն է, որ 2016թ. ապրիլի ռազմական արկածախնդրությունից հետո Ադրբեջանը որևէ քաղաքական կամ դիվանագիտական հաջողություն չունեցավ, ինչքան որ տարբեր հարթակներում շարունակաբար կրկնեց տարածքային ամբողջականության սկզբունքի կարևորությունը։ Ադրբեջանը պետք է ճկունություն դրսևորի, և այս ու այն ամբիոնից  «հայկական ագրեսիայի» զոհի դիրքերից հանդես գալու փոխարեն խոհեմ կգտնվի, եթե դիմի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին։
Տոլմայից ու քամանչայից հետո գուցե տարածքային ամբողջականության սկզբունքը և դրա վերականգման ուղղված ջանքերը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ևս կճանաչի Ադրբեջանի մշակութային ժառանգության մաս և այդ կերպով կբավարարի ալիևյան կլանի սնափառությունը։

Эксперт: Может, после долмы ЮНЕСКО включит в список культурного наследия Азербайджана также принцип территориальной целостности?
Представляем перевод статьи политолога Анны Мкртчян касательно последних развитий вокруг карабахского урегулирования и политики Азербайджана.
Высказывание «Повторение – мать учения» в Азербайджане воспринимается, пожалуй, в буквальном смысле и усердно применяется в многочисленных сферах общественной жизни.
Техника проста: берется некая мысль, которая удостоилась одобрения, говоря языком английского писателя Джорджа Оруэлла, «министерства правды» Азербайджана, и повторяется так часто, что они сами начинают верить в это, идея становится убеждением, а однажды превращается в аргумент, составляющий часть реальности. И не имеет абсолютно никакого значения, верна эта мысль или нет.
Данный подход азербайджанское руководство наилучшим образом применяет в контексте карабахского конфликта как внутри Азербайджана, так и в своих попытках по формированию международного общественного мнения. Существуют известные азербайджанские «мантры» касательно карабахской проблемы, которые все уже успели выучить наизусть и которые постоянно повторяются – независимо от контекста и места. Понятно, что у Азербайджана касательно урегулирования карабахской проблемы есть своя четкая позиция. Но механическое повторение определенных компонентов данной позиции, непричастное отношение к текущим процессам, максималистские стремления создают впечатление, что Азербайджан живет в параллельной реальности и сам стал первой жертвой своей же пропаганды.
Одним из последних примеров является выступление министра иностранных дел Азербайджана в ходе состоявшегося в Вене 7-8 декабря заседания СМИД ОБСЕ, которое на фоне речи главы МИД Армении и совместного заявления глав делегаций стран – сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта казалось, мягко говоря, анахронизмом.
Сопредседатели, как и Армения, подчеркивают 3 основополагающих принципа урегулирования карабахского конфликта: неприменения силы или угрозы ее применения, уважения территориальной целостности, равноправия и права народов на самоопределение.
Однако Азербайджан вновь говорит о резолюциях Совбеза ООН 1993 года и выделяет принцип территориальной целостности. Сопредседатели и Армения говорят о необходимости выполнения достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей, в частности: исключительно мирном урегулировании карабахского конфликта, беспрекословном соблюдении трехсторонних бессрочных соглашений о прекращении огня от 1994-1995 годов, создании механизмов расследования нарушений режима перемирия, расширении команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ. А Азербайджан повторяет тезис о территориальной целостности и ссылается на 7-ю главу устава ООН.
Очевидно, что Азербайджан избегает одобрения идеи о том, что в основе урегулирования карабахского конфликта лежит также право народа на самоопределение, и, бесконечно повторяя принцип территориальной целостности, пытается изменить реальность.
В современных международных отношениях принцип территориальной целостности пользуется большей поддержкой, нежели право на самоопределение, несмотря на то, что формально два этих принципа равны и в данном случае нет никакой иерархии. Несмотря на украинский кризис, после референдумов в Иракском Курдистане и Каталонии, в Европе начали доминировать довольно негативные подходы к принципу самоопределения, тем не менее, в вопросе урегулирования карабахского конфликта Армении удалось не только сохранить принцип народа на самоопределение, но также закрепить его в подписанном недавно Соглашении с ЕС.
В течение года были сделаны также многочисленные заявления со стороны государств и международных организаций в поддержку усилий МГ ОБСЕ, которые выступают «за» урегулирование конфликта на основе трех вышеуказанных принципов. Стоит упомянуть также заявление глав государств-членов ОДКБ, сделанное 30 ноября.