Լուկաշևիչ. Հնարավոր է Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները հանդիպեն հունվարին
ԵԱՀԿ-ում ՌԴ մշտական դեսպան Ալեքսանդր Լուկաշևիչը Մոսկվա-Վիեննա  տեսակամուրջի ժամանակ անդրադարձել է ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման հարցին:
«Այս տարին շատ կարևոր էր տարածշրջանում վտանգավոր սրացումից  դուրս գալու և  բանակցային գործընթացն աստիճանաբար վերականգնելու տեսանկյունից: Մենք ողջունել ենք  տարվա ընթացքում Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ  նախարարների շփումները, նրանք բավականին ինտենսիվ աշխատել են, ինչի արդյունքում ինտենսիվ կերպով դեկտեմբերի 7-8-ը Վիեննայում կայացած ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի շրջանակում՝ ընդունվեց ԵԱՀԿ Մինսկի եռանախագահողների համաատեղ հայտարարությունը: Շփումներ են եղել ինչպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ու արտաքին գործերի նախարարների միջև, այնպես էլ ԱԳ նախարարների»,-ասել է նա:
Լուկաշևիչը նաև հայտարարել է, որ հոկտեմբերի 16-ին  Ժնևում Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները պայմանավորվել են ակտիվացնել բանակցային գործընթացը, գնալ խնդրի կարգավորման փոխզիջումային լուծումներ գտնելու ճանապարհով:
ԵԱՀԿ-ում ՌԴ ներկայացուցիչը նշել է, որ առաջիկայում՝  հնարավոր է հունվարին, հերթական անգամ կհանդիպեն Ադրբեջանի ու Հայաստանի ԱԳ նախարարները:
«Մենք աջակցում ենք այս միտումը:  Ռուսաստանը  կարևոր ազդեցություն ունի այդ խնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի վրա: Բաքվի ու Երևանի մեր գործըկերների աջակցությամբ հույս ունենք շուտով գտնել փոխադարձ ընդունելի լուծում»,-ասել  է նա:

A fresh round of talks on Nagorno-Karabakh is likely to be held between the Armenian and Azerbaijani foreign ministers Edward Nalbandian and Elmar Mammadyarov in January 2018, Ambassador Alexander Lukashevich, Permanent Representative of Russia to the OSCE said on Monday.
Speaking at the Moscow-Vienna teleconference at Russia, Alexander Lukashevich stated this year was highly important in terms of avoiding dangerous escalation in the region and gradually restoring the negotiation process. “We have welcomed the contacts between the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan throughout the year, they worked quite hard due to which a joint statement of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries was adopted on the sidelines of the OSCE Ministerial Council in Vienna on December 7-8,” he said.
Mr. Lukashevich announced the Armenian and Azerbaijani presidents agreed to activate the negotiation process and to focus their efforts on finding compromise solutions to the conflict in Geneva on 16 October.
According to him, the Armenian and Azerbaijani foreign ministers can be expected to hold a regular meeting in the near future, perhaps in January.
“We support this trend. Russia has an important impact on the negotiation process. We hope to reach a mutually acceptable solution soon through the support of our partners of Baku and Yerevan,” he added.