Մեկ-երկու դեպք բացահայտելով՝ Մարդու իրավունքների ոլորտում առաջընթաց չենք գրանցում. Արա Ղարագյոզյան
Հայաստանում օրենսդրական փոփոխությունների խնդիր կա՝ մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ավելի բարձր մակարդակի հասցնելու համար: Դեկտեմբերի 11-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ-ի տնօրեն, ՀՀ առաջին օմբուդսմեն Լարիսա Ալավերդյանը խոսեց օրենսդրության ոլորտում թերացումներից:
«Սկսենք այդ ընտանեկան բռնության նախագծից: Մենք ողջունում ենք նման օրենքները, սակայն ափսոսում ենք, որ հասցրել ենք մի վիճակի, երբ մեր ավանդական «վերաբերմունքը» բավարար չէ, որ կանխարգելվեն ընտանեկան բռնությունները: Բավական է ասել, որ մահվան դեպքեր կան, իսկ ավանդական ընտանիքի, հասարակության համար դա պետք է այնպիսի ճչացող փաստ լինի, որ անգամ քննարկումներ չլինեին»,- ասաց նա: Ալավերդյանն ընդգծեց՝ քննարկումներ պետք է լինեին միայն մի ուղով՝ հստակեցնել առկա ձևակերպումները և այն, թե՝ արդյո՞ք պետք են ենթաօրենսդրական ակտեր՝ դրա հետ կապված:
Ըստ Ալավերդյանի՝ օրենսդրական փոփոխությունների խնդիր կա, այդ թվում՝ դաժան վերաբերմունքի մասով: Իրավակիրառ պրակտիկայի և օրենսդրական գործունեության վերաբերյալ նա ընդգծեց՝ այն փոքր հաջողությունները, որ իրենք միշտ էլ նշում են, այդ թվում՝ գլխավոր դատախազության վերաբերյալ, բավարար չեն՝ ասելու համար, որ դրական միտում է արձանագրվել, դրանք ընդամենը դրական դեպքեր են: «Երբ հասարակությունը չի զգում, երբ մենք չենք զգում, որ որակական փոփոխություններ կան, գնդակը գտնվում է իշխանության դաշտում: Դեռ բավական գործ կա անելու»,- ասաց նա:
«Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ-ի փաստաբան Արա Ղարագյոզյանը նշեց, որ նախորդ երկու տարիներին աննախադեպ և բացահայտ բռնություններ կիրառվեցին լրագրողների նկատմամբ, երբ հատուկ մի տեղում հավաքեցին լրագրողներին՝ բռնության ենթարկելու համար: Փաստաբանը նշեց, որ չի կարծում՝ մի երկու դեպք բացահայտելով, մի երկու պաշտոնյայի պատասխանատվության ենթարկելով՝ առաջընթաց ենք արձանագրում մարդու իրավունքների տեսանկյունից: Ղարագյոզյանի խոսքով՝ չկան անկախ դատարաններ, դատավորներից շատերն անկախ չեն, նայում են՝ իրենց ինչ են ասելու՝ ինչ որոշում պիտի կայացնեն:
Փաստաբանը հույս հայտնեց, որ մի օր Հայաստանում դատարաններն իսկապես անկախ կլինեն:
«Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ-ի Երևանյան գրասենյակի տնօրեն Շողինե Սողոմոնյանը թվային տվյալներ ներկայացրեց: Նա նշեց, որ 2017 թ. ընթացքում այս կամ այն ոլորտում իրենց իրավունքների պաշտպանության համար դիմում է ստացվել 382 շահառուից: 45 քաղաքացու նկատմամբ միջադեպ է գրանցվել ոստիկանությունում. ՀԿ փաստաբանները հասել են, տեղում իրավախորհրդատվություն տրամադրել, կան 35 դատակլան գործեր, որոնք ներկայացնում են ՀԿ փաստաբանները:
Սողոմոնյանը նշեց, որ իրենց իրավունքների ոտնահարման համար ՀԿ-ին են դիմել անազատության մեջ գտնվող 65 քաղաքացիներ: Հասարակական կազմակերպությունը հոգեբանական աջակցություն է տրամադրել, սոցաշխատողն իրականացրել է սոցիալական աջակցության որոշակի քայլեր, շահառուների զգալի մասը ԴԱՀԿ հետ խնդիր է ունեցել, մասնավորապես՝ դեպք, երբ թոշակառուին երկու ամիս զրկել են թոշակից, այն է՝ սառեցում են դրել հաշվի վրա՝ փաստացի այդ իրավունքը չունենալով, այս կերպ նրանք քաղաքացուն զրկել են գոյատևման միջոցից:

Legislative reforms necessary for better protection of human rights in Armenia, expert says
Legislative reforms are necessary in Armenia to lead human rights protection to a higher level, a former Human Rights Defender of Armenia said on Monday.
At a news conference on the Human Rights Day, Larisa Alaverdyan pointed to the legislative gaps in the sphere. “Let’s begin with the domestic violence bill. We welcome such legislative measures, but we express regrets that we have come to a point when our traditional ‘attitude’ is not enough to prevent domestic abuses. It is already enough to point to the fatalities, and for a traditional family, society it should be such a shocking fact that puts an end to all discussions,” she said. Alaverdyan stated the discussions on the draft law should only be aimed at clarifying the existing formulations and the necessity of sub-legislative acts in its regard.
According to Larisa Alaverdyan, who also heads Against Violation of Law NGO, there is an issue of legislative reforms, including ill-treatment. She also highlighted the small successes mentioned constantly in this direction are not enough to claim a positive trend has been recorded in the field, adding there is still much to be done.
Ara Gharagyozyan, a lawyer at the Against Violation of Law NGO, pointed to the massive and overt violations of journalists’ rights in the past two years. He stated uncovering a number of rights abuse cases and subjecting some officials to responsibility cannot mark a progress in the human rights sphere. Mr. Gharagyozyan cited the lack of independent courts and judges.
The lawyer expressed hope the courts will someday act independently in Armenia.
Shoghine Soghomonyan, Director of the Yerevan office of Against Violation of Law NGO, added a total of 382 beneficiaries have sought human rights protection from them in various spheres in 2017, adding the organization’s lawyers are currently dealing with 35 court cases.
She noted 65 imprisoned citizens having their rights violated have applied to them, with the organization providing psychological and social support to the applicants.