Դեկտեմբերի 11-ին ամփոփվել է Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնը։ Կազմակերպիչների գնահատմամբ, փառատոնի փակումը նույնքան հնչեղ էր, տպավորիչ, որքան և մեկնարկը։ Գալա համերգն ուղիղ եթերում հեռարձակում էր աշխարհի առաջատար դասական երաժշտական ալիքը՝ MEDICI.TV-ին։
Շուրջ 500 հազար ակտիվ առցանց դիտող ունեցող պրոֆեսիոնալ այս հարթակում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ կատարեց հայ կոմպոզիտորական դպրոցի երկու խոշորագույն ներկայացուցիչների գործերից՝ Ավետ Տերտերյանի Երրորդ սիմֆոնիան և Արամ Խաչատրյանի Երկրորդ՝ «Զանգերով սիմֆոնիան»:
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը, ամփոփելով հոբելյանական 5-րդ փառատոնը, նշեց, որ փառատոնի առանձնահատկություններից էր այն, որ ներկայացրեց երաժշտական այնպիսի ձևաչափեր, որոնք աշխարհում նորություն էին։
«Երաժշտությամբ հագեցած այս երկու ամիսները և փառատոնի լեցուն դահլիճները խոսում են այն մասին, որ հասարակությունն ունի լավ երաժշտություն լսելու պահանջ»,- ասել է Ս. Սմբատյանը։
MEDICI.TV-ով փակման համերգի հեռարձակումը Սերգեյ Սմբատյանը գնահատել է որպես նվագախմբի, իրենց մեծ թիմի կարևոր ձեռքբերումներից մեկը. «MEDICI.TV-ն դասական երաժշտության այն խոշորագույն հարթակն է, որը թելադրում է բարձր չափանիշներ, երաժշտական սկզբունքներ, և մեծ հաղթանակ է ներկայանալ այդ ալիքով ու հայկական ծրագրով»։
Համերգի ուղիղ հեռարձակումն ապահովող HD Studio-ի ղեկավար Կարեն Խաչատրյանը նշել է, որ MEDICI.TV-ի կողմից որոշակի պահանջներ էին ներկայացվել՝ բովանդակային, կադրային, գեղարվեստական։ Կարեն Խաչատրյանը նկատում է, որ իրենց համար մեծ պատասխանատվություն էր ապահովել MEDICI.TV-ի եթերը. «Չորս տարի Երիտասարդական նվագախմբի հետ աշխատելով հայ հանդիսատեսի համար, հանդիսատեսի շնորհիվ կայանալով, հավաքելով շատ մեծ պորտֆոլիո՝ կարողացանք հասնել այն աստիճանի, որ MEDICI.TV-ն ընդունեց մեր աշխատանքը»։
MEDICI.TV-ի եթերում ցուցադրվել է նաև նաև Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնն ամփոփող ֆիլմ, որը հետահայաց անդրադարձ էր անցած երկու ամիսների աշխատանքին։
Ունկնդիրը չդադարող ծափերով է ընդունել սիմֆոնիկ երկու գործերն էլ՝ Ավետ Տերտերյանի Երրորդ սիմֆոնիան, որ հեղինակը գրել է 1975 թվականին, մի ստեղծագործություն, որտեղ նվագախմբի կազմում կոմպոզիտորը ներդաշնակեցրել է զուռնան և դուդուկը, և Արամ Խաչատրյանի Երկրորդ սիմֆոնիան՝ լի խորը դրամատիզմով և բազմազան հնչողությամբ։
Խաչատրյանի փառատոնը բարձր գնահատականների է արժանացել մասնագիտական շրջանակներում։
ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը, անդրադառնալով խաչատրյանական փառատոնին, նշեց, որ այն իր ուրույն, կայուն տեղն է գրավել մեր մշակութային կյանքում և կարողանում է մեզ հաղորդակցել համաշխարհային աստղերի հետ, ներկայացնել այնպիսի ծրագրեր, որոնք աշխարհում նմանը չեն ունեցել։
Մաեստրո Տիգրան Մանսուրյանը երաժշտական այս տոնը բնութագրել է որպես հարուստ և բեղմնավոր:
«Կուզենայի հատկապես առանձնացնել այս ընթացքում տեղի ունեցած առաջին կատարումները՝ պրեմիերաները, որոնց շարքին, անշուշտ, հիշատակելի են Շոստակովիչի 13-րդ սիմֆոնիան՝ «Բաբի Յարը», Սերժ Թանկյանի «Օրկա» սիմֆոնիայի կատարումը: Կուզեի առանձնապես նշել Ջոն Մալկովիչի երևանյան այցելությունը և նրա ընթերցած Նարեկացին անգլերենով: Այս երևույթները մեծապես հարստացրին փառատոնը: Սերգեյ Սմբատյանի աշխատանքը պետք է բարձրագույն գնահատականի սահմաններում ընկալել, որովհետև սա և՛ գեղարվեստական բարձր դրսևորումների համերգաշար էր, և՛ միաժամանակ կազմակերպչական մեծ էներգիա։ Այս ամենը մեծ ուշադրություն պահանջող աշխատանքի արդյունք է»,- ասել է մաեստրո Մանսուրյանը:
Խաչատրյանի միջազգային փառատոնը կյանքի է կոչվել ՀՀ Նախագահի հովանու ներքո։ Փառատոնը կազմակերպել է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Խաչատրյան» և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամների աջակցությամբ։

Итоги фестиваля Хачатуряна: армянское композиторское и исполнительское искусство было представлено миру благодаря MEDICI.TV
21:02 12/12/2017
Накануне, 11 декабря, были подведены итоги 5-ого Международного фестиваля Хачатуряна. Гала-концерт в прямом эфире транслировался на ведущем мировом классическом музыкальном канале MEDICI.TV. Постоянная аудитория MEDICI.TV – более 500 000 зрителей.
Государственный молодежный оркестр Армении во главе с дирижером Сергеем Смбатяном представил композиции двух величайших представителей армянской композиторской школы:  Симфонию №3 Авета Тертеряна и Симфонию №2 («Симфония с колоколом») Арама Хачатуряна.
Подводя итоги 5-го фестиваля, художественный руководитель и главный дирижер Государственного молодежного оркестра Армении Сергей Смбатян отметил, что одной из особенностей фестиваля было внедрение музыкальных форматов, которые были новыми для всего мира.
«Мы представляли концертные программы с контрастами (Прокофьев, Шостакович, Шнитке, Мирзоян, Тертерян, Хачатурян), и мы все тщательно выбирали. Мы также продемонстрировали высокое исполнительское искусство оркестра. Эти два месяца музыки и полные залы подтверждают, что у общества есть желание слушать хорошую музыку», – отметил маэстро Смбатян.
Сергей Смбатян отметил, что прямая трансляция концерта на MEDICI.TV является одним из главных достижений их большой команды.
«MEDICI.TV - крупнейшая платформа классической музыки, диктующая высокие стандарты, музыкальные принципы, и это настоящая победа, что мы смогли представить на этом канале армянскую программу», - добавил маэстро.
Директор HD Studio Карен Хачатрян обеспечивал трансляцию концерта. Он отметил, что у MEDICI.TV особые требования к контенту, кадрам, а также художественные требования. Карен Хачатрян добавил, что для них большая ответственность обеспечивать прямую трансляцию для MEDICI.TV: «Работая в течение четырех лет с Молодежным оркестром и благодаря аудитории, собрав большое портфолио, нам удалось достичь того, что MEDICI.TV высоко оценило нашу работу».
Во время вечера в эфире MEDICI.TV был показан фильм о 5-м Международном фестивале Хачатуряна, фильм, в котором были представлены последние два месяца.
Фестиваль Хачатуряна также получил высокую оценку в профессиональных кругах.
Министр культуры РА Армен Амирян отметил, что Фестиваль Хачатуряна занимает уникальное, стабильное место в нашей культурной жизни и предоставляет нам возможность общаться с мировыми звездами, представляет программы-новшества.
«Никогда не выделяя ни один проект, мы должны признать, что фестиваль Хачатуряна - творческая идея; он очень интересен и всегда представляет инновации в искусстве, делая фестиваль и нашу культурную жизнь более интересными и красочными. Я хочу поздравить всех, кто имел возможность стать частью этой уникальной концертной программы, поздравляю организаторов и надеюсь, что фестиваль продолжит поддерживать высокий уровень развития нашей культурной жизни в последующие годы. И всегда будет в высшей точке!»–  отметил Армен Амирян.
Маэстро Тигран Мансурян охарактеризовал этот музыкальный праздник как богатый и продуктивный.
«Особо хотелось бы подчеркнуть премьеры произведений, среди которых самые примечательные Симфония 13 «Бабий Яр» Шостаковича и Симфония Орка Сержа Танкяна. Я хотел бы особо отметить визит Джона Малковича в Ереван и его декламацию Нарекаци на английском языке. Эти события также сильно обогатили фестиваль. Работа Сергея Смбатяна должна высоко оцениваться. Это был фестиваль высоких художественных проявлений, и в то же время была видна огромная организационная энергия. Все это является результатом большой работы!» –  отметил Мансурян.
5-й Международный фестиваль Хачатуряна проходит под высоким патронатом Президента РА Сержа Саргсяна. Он реализуется благодаря совместным усилиям Государственного молодежного оркестра Армении (Генеральный партнер оркестра –ВиваСелл-МТС) при поддержке Министерства культуры РА, Фонда «Хачатурян», Европейского фонда поддержки культуры.