Արմավիրի մարզում վարչապետը  մասնակցել է  արևային էլեկտրակայանի բացմանը
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր աշխատանքային այց է կատարել Արմավիրի մարզ: Կառավարության ղեկավարի ներկայությամբ Արմավիրի մարզի Շենիկ համայնքում պաշտոնապես բացվել է «Գրին Էներջի» 1 Մվտ դրվածքային հզորությամբ արևային էլեկտրակայանը: Կայանն ամբողջովին կառուցվել է տեղական կազմակերպությունների ուժերով՝ «Բաղրամյանշին», «ԱԿԲԱ Լիզինգ» և «Շտիգեն» ընկերությունների համագործակցությամբ:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ շինարարությունն իրականացվել է այս տարի՝ 3.5 ամսվա ընթացքում, ներդրումների ծավալը կազմում է 750-800 հազ. ԱՄՆ դոլար: Շինարարության ընթացքում ստեղծվել է 70 աշխատատեղ, աշխատակիցները ներգրավվել են հարակից համայնքներից և գյուղերից: Կայանը բաղկացած է 3124 պոլիկրիստալային արևային վահանակներից և 37 արևային ինվերտորներից, որոնք ձեռք են բերվել աշխարհում դրանց արտադրության ոլորտում մասնագիտացած առաջատար ընկերություններից: Նախատեսվում է, որ կայանը կկարողանա ապահովել 1600 Մվտ/ժ տարեկան էլեկտրաէներգիայի արտադրություն: Վարչապետը ողջունել է կատարված աշխատանքը՝ նշելով, որ արևային էներգետիկան Հայաստանում զարգացման մեծ ներուժ ունի, ու արևային կայանների թվի ավելացումը վկայում է ոլորտի առաջընթացի մասին:
Կարեն Կարապետյանն այցելել է նաև Արմավիրի մարզի Շենիկ համայնքում «Սպայկա» ընկերության կողմից հիմնված ինտենսիվ այգիներ, ծանոթացել ներդրումային ծրագրի ընթացքին և ընդլայնման հեռանկարներին: Կառավարության ղեկավարին ներկայացվել է, որ շուրջ 30 հա կեռասի և 22 հա ծիրանի այգիներն ամբողջովին ոռոգվում են  կաթիլային եղանակով, որը բավական արդյունավետ է և մոտ 8-10 անգամ նվազեցնում է ոռոգման համակարգի ծախսատարությունը: Նշվել է, որ ինտենսիվ տեխնոլոգիայով այգիների մշակումը մեծացնում է նաև տեխնիկայով աշխատելու հնարավորությունը, ինչի արդյունքում ձեռքի աշխատանքը հասցված է նվազագույնի: Այգին ամբողջությամբ ծածկվելու է հակակարկտային ցանցերով:
Վարչապետի խոսքով՝ ինտենսիվ այգիների հիմնումը Հայաստանում գյուղատնտեսության արդիականացման ու զարգացման կարևոր ուղղություններից է, և կառավարությունը հետևողականորեն խթանում է այդ գործընթացը պետական աջակցության նպատակային ծրագրերի միջոցով:

Armenia’s PM Karen Karapetyan paid a working visit to Armavir Marz of Armenia. As the press department at the Government reported, the Green Energy 1 MW solar power plant (SPP) was officially opened in Shenik community. The station has been completely built by local organizations, such as Baghramyanshin, ACBA Leasing, and Stigen. The construction was carried out during 3.5 months this year to a total cost of USD750-800 thousand.
According to the source, 70 jobs were provided during the construction, staff was hired from neighboring communities and villages. The station consists of 3124 polycrystalline solar panels and 37 solar inverters available from the world’s leading specialized companies. The SPP is expected to supply 1600 MW/h of electricity per year. Welcoming the project, the Head of Government said solar energy has great potential for development in Armenia, and the increased number of solar power plants testifies to serious progress in the field.
The PM next went to see the intensive orchard established by Spayka in Shenik community of Armavir Marz. Karen Karapetyan got acquainted with the Company’s ongoing investment program and development prospects. The Prime Minister was told that a drip irrigation system is used on about 30 hectares of cherry plantations and 22 hectares of apricot orchards. The system is quite efficient and will reduce the cost of irrigation by about 8-10 times.
Intensive technology was said to provide more opportunities for the use of farm machinery, which in turn reduces the amount manual work. The orchard will be fully covered by hail-proof nets. As Karapetyan noted, the establishment of intensive orchards is an important vector of modernization and development of agriculture in Armenia, and the Government is consistent in promoting this process through targeted State support programs.