70-ամյա Կիմը Բալայանը շարունակում է մնալ ՍԴ անդամ.  «Ժամանակ»
«Ժամանակ»-ը հիշեցնում է, որ հոկտեմբերի 15-ին լրացել է Սահմանադրական  դատարանի դատավոր Կիմ Բալայանի 70-ամյակը, երկամսյա ժամկետում նրա փոխարեն ՍԴ  նոր անդամ պետք  է նշանակեր, ինչը, սակայն  տեղի չի ունեցել։
«Հայաստանում դրա համար ժամանակ չկա, բացի այդ՝ ինչպես ՍԴ նոր անդամ նշանակվեր, եթե Կիմ Բալայանը շարունակում է մնալ ՍԴ անդամ։  Այսպիսով, նույնիսկ իր 70-ամայակը լրանալուց հետո Բալայանը շարունակում է մնալ ՍԴ անդամ և թերևս շարունակի ՍԴ անդամ մնալ որքան ուզի։ Որովհետև եթե նա դադարեր ՍԴ անդամ լինել, խորհրդարանը, ըստ նույն Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքի 15-րդ հոդվածի, պետք է երկամսյա ժամկետում ՍԴ նոր անդամ նշանակեր, իսկ այդ ժամկետը, ըստ օրենքի լրանում է  հենց վաղը»,-գրել է թերթը։

«Жаманак»: 70-летний Ким Балаян продолжает оставаться членом Конституционного суда
Газета «Жаманак» напоминает о том, что 15-го октября судье Конституционного суда Армении Киму Балаяну исполнилось 70 лет. Как отмечает издание, в течение двухмесячного срока КС должен был назначить вместо него нового члена, однако этого не произошло.
«В Армении на это нет времени, кроме того, как должен был быть назначен новый член Конституционного суда, если Ким Балаян все еще продолжает оставаться членом Конституционного суда. Таким образом, даже после 70-летия Балаян продолжает быть членом Конституционного суда и, пожалуй, продолжит быть им сколько захочет. Поскольку если он прекратит быть членом КС, парламент, в соответствии со статьей 15 того же закона о Конституционном суде РА, должен назначить в двухмесячный срок нового члена суда, а этот срок, согласно закону, истекает завтра», - отмечает издание.