Կառավարությունն ավելացնում է պետական պարտքի չափը. «Ժողովուրդ»
Հայաստանի կառավարությունը որոշել է ավելացնել պետական պարտքի չափը: ՀՀ ֆինանսների նախարարության, Վերականգնման վարկերի բանկի (KfW) և ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի միջև նախատեսվում է ստորագրել «Ջրային ռեսուրսների համալիր կառավարում (ՋՌՀԿ)/Ախուրյան գետ I (Ծրագրի փուլ 2)» ծրագրի 18 մլն 500 հազար 000 եվրո գումարի չափով վարկային համաձայնագիրը:
«Ժողովուրդ»-ը տեղեկացել է, որ նշված գումարով նախատեսվում է ավարտել Ախուրյան գետի վրա 25 մլն մա ծավալով Կապսի ջրամբարի վերականգնման շինարարական աշխատանքները, ընդլայնել Կումայրիի ոռոգման ջրատար թունելը, կառուցել խողովակաշարի համակարգը:
«Տեղեկացնենք, որ վարկը տրամադրվում է մինչև 15 տարի մարման ժամկետով, որից մինչև 5-ը` արտոնյալ, իսկ մայր գումարը մարվելու է` սկսած 2023 թվականից: Հիշեցնենք, որ կառավարությունն ԱԺ արտահերթի նիստի օրակարգում ներկայացրել էր պետական պարտքի մասին օրենքում փոփոխությունների նախագիծ՝ նախատեսելով հանել պարտքի չափի սահմանափակումները»,-հավելել է թերթը:

«Жоховурд»: Правительство увеличивает размер государственного долга
Правительство Армении решило увеличить размер государственного долга. Между министерством финансов, Германским Банком Развития (KfW) и Государственным комитетом водного хозяйства предусматривается подписать кредитное соглашение в размере 18 млн. 500 тысяч евро в рамках программы «Комплексное управление водными ресурсами/река Ахурян I (2 этап программы)».
По сведениям издания, за счет указанной суммы предусматривается завершить строительные работы водохранилища Капси на реке Ахурян, расширить водный тоннель Кумайри и построить систему водоснабжения.
«Отметим, что кредит предоставляется со сроком погашения до15 лет, из которых 5 лет – льготные, а сумма кредита будет погашаться, начиная с 2023 года. Напомним, что правительство представило на внеочередном заседании парламента проект о внесении изменений в закон о государственном долге, согласно которому предусматривается снять ограничения на размер долга», пишет газета.