2017-ին հայ-իրանական քաղաքական հարաբերություններում բարձրակետեր գրանցվեցին. իրանագետ
Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը 2017 թվականը հայ-իրանական հարաբերություններում, ընդհանուր առմամբ, արդյունավետ տարի է որակում: Այս մասին նա ասաց այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Խոսքը վերաբերում է նախ քաղաքական հարաբերություններում գրանցված բարձրակետին: Այս տարի կայացավ ՀՀ նախագահի այցն Իրան: Նա ներկա գտնվեց իրանի վերընտրված նախագահի երդմնակալության արարողությանը, վարել բանակցություններ, այսինքն՝ մենք ունեցել ենք նախագահների մակարդակով բանակցություններ: Իրան է այցելել նաև ՀՀ վարչապետը, քննարկել հիմնականում տնտեսական խնդիրներ: Բոլորովին վերջերս ունեցել ենք նաև հայկական խորհրդարանական պատվիրակության այցը հարևան երկիր: Այսինքն՝ ՀՀ իշխանության երեք թևերի ներկայացուցիչներն այս տարի եղել են Իրանում: Ինչ վերաբերում է մեր երկիր իրանցի պաշտոնյաների այցերին, ապա 2017-ին Հայաստան այցելեց նաև Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը: Այդ այցը միտված էր բացառապես Հայաստանի հետ հարաբերություններում որոշակի ճշգրտումներ մտցնելուն որը չափազանց կարևոր այց էր»,- նկատեց իրանագետը:
Ինչ վերաբերում է հայ-իրանական տնտեսական հարաբերություններին, ապա Վարդան Ոսկանյանի համոզմամբ, խիստ կարևոր ձեռքբերում է Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտու գործարկումը:
«Սա շատ կարևոր քայլ էր ոչ միայն երկկողմ հարաբերությունների հատույթում, այլև ՀՀ-ԵԱՏՄ և ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների համատեքստում: Չափազանց կարևոր է նաև Հայաստանի և Իրանի միջև երրորդ բարձրավոլտ էլեկտրագծի շինարարությունը, որն ընթացքի մեջ է: Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Իրանի կողմից: Ակնհայտ է, որ գազ՝ էլետրաէներգիա գործարքի դիմաց կլինեն իրանական գազի ծավալների մեծացումներ՝ մի կողմից և հայկական էլեկտրաէներգիայի մատակարարում՝ մյուս կողմից»,- ասաց Վարդան Ոսկանյանը:
Հայ-իրանական հարաբերությունների համատեքստում իրանագետը կարևորեց նաև մշակութային և գիտության ոլորտներում համագործակցությունը: Նա շեշտեց հատկապես հայ-իրանական համատեղ ֆիլմարտադրության ձեռքբերումները:
«Համալսարանական մակարդակում Հայաստանում բացվել է իրանական համալսարանի ներկայացուցչություն՝ ԵՊ իրանագիտության ամբիոնի շրջանակներում»,- շեշտեց Վարդան Ոսկանյանը:

Эксперт Вардан Восканян: 2017 год был эффективным для отношений между Арменией и Ираном
Для армяно-иранских отношений 2017 год был в целом эффективным. Об этом заявил сегодня в ходе пресс-конференции востоковед Вардан Восканян.
«Прежде всего, речь идет о достигнутом высоком уровне в политических отношениях между странами. В этом году состоялся визит президента Армении Сержа Саргсяна в Иран. Он присутствовал на церемонии инаугурации избранного президента ИРИ Хасана Роухани, провел переговоры, иными словами, состоялись переговорына уровне глав двух государств. Иран посетил также премьер-министр РА Карен Карапетян, в ходе данного визита в основном были обсуждены экономические вопросы. Буквально недавно парламентская делегация Армении также посетила Иран. То есть представители трех ветвей власти Армении посетили в течение этого года ИРИ. Что касается визитов иранских должностных лиц в Армению, то в 2017 году в республике с визитом находился глава МИД ИРИ Мохаммад Джавад Зариф. Данный визит был чрезвычайно важным, он был нацелен исключительно на внесение определенных уточнений», – отметил эксперт.
Что касается армяно-иранских экономических отношений, то В. Восканян отметил, что чрезвычайно важным достижением является открытие Свободной экономической зоны (СЭЗ) в Мегри на границе с Ираном.
«Это был чрезвычайно важный шаг не только в контексте двусторонних отношений, но также и с точки зрения отношений между Арменией и ЕАЭС и Арменией-ЕС. Чрезвычайно важным является также строительство третьей высоковольтной линии электропередачи Иран-Армения. Программа финансируется ИРИ. Очевидно, что в рамках программы „Газ в обмен на электроэнергию” будет увеличение объемов поставок иранского газа, с одной стороны, и армянской электроэнергии – с другой», – отметил В. Восканян.
Эксперт подчеркнул важность также армяно-иранского сотрудничества в культурной и научной сферах. В. Восканян выделил достижения совместного армяно-иранского кинопроизводства.
«Что касается сотрудничества на уровне вузов, то в Армении открылось представительство иранского университета – при кафедре иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета», – отметил В. Восканян.