ԵԱՀԿ-ն Ադրբեջանին կոչ է անում դադարեցնել լրագրողների անվտանգությանը սպառնացող միջոցները
Մամուլի ազատության հարցերով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Հարլեմ Դեզիրը խորին մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանում Kanal 13 ինտերնետային հեռուստաընկերության ղեկավար Ազիզ Օրուջևի վերաբերյալ կայացված դատավճռի առնչությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ԵԱՀԿ մամուլի ծառայությունը:
Դեկտեմբերի 15-ին Ծանր հանցագործությունների Բաքվի դատարանը Օրուջևին դատապարտել է վեց տարվա ազատազրկման ապօրինի ձեռնարկատիրության և իշխանության չարաշահման համար:
«Կոչ եմ անում իշխանություններին վերանայել Ազիզ Օրուջևի դատավճիռը և դադարեցնել  նրա ազատությանն ու անվտանգությանը սպառնացող սահմանափակող միջոցները: Հուսով եմ, որ այս վճիռը կվերանայվի վերաքննիչ բողոքի ընթացքում»,- նշել է Դեզիրը:
Վերջինս նաև կրկին իր մտահոգությունն է հայտնել  Թբիլիսից առևանգված լրագրող Աֆղան Մուխթարլիի դեպքի առնչությամբ։
«Չնայած այն լրջագույն տեղեկություններին, որ Մուխթարլին առևանգվել է, և Ադրբեջանում նրա հանդեպ ներկայացվել են շինծու մեղադրանքներ՝ Մուխթարլին պահվում է անազատության մեջ, ինչը մտահոգիչ է: Կոչ եմ անում իշխանություններին վերացնել լրագրողի հանդեպ բոլոր մեղադրանքները և հարգել նրա ազատ արտահայտման իրավունքը»,- նշել է Հարլեմ Դեզիրը:
Նա նաև շեշտել է, որ լրագրող Խադիջա Իսմայիլովայի բանկային հաշիվների սառեցումը, ինչպես նաև երկրից դուրս գալու սահմանափակումը լուրջ քայլեր են, որոնք խոչընդոտում են լրագրողների մասնագիտական գործունեությունը:
Դեզիրը նաև հիասթափություն է հայտնել Բաքվի Վերաքննիչ դատարանի կայացրած որոշման առնչությամբ, որով պահպանվում էր բլոգեր և Լրագրողների պաշտպանության և անվտանգության ինստիտուտի ներկայացուցիչ Մեհման Հուսեյնովի՝ երկու տարվա ազատազրկման որոշումը: Նա կոչ է արել ազատ արձակել վերջինիս։

OSCE representative calls on Azerbaijan to end restrictive measures detrimental to journalists’ freedom and safety
12:03 19/12/2017
The OSCE Representative on Freedom of the Media Harlem Désir on Monday expressed grave concerns regarding the sentencing of Aziz Orudjev, head of the internet TV channel Kanal 13, in Azerbaijan, the OSCE's press service reported.
On 15 December, the Baku Court on Grave Crimes sentenced Orudjev to six years in prison on charges of illegal entrepreneurship and abuse of power.
“I call on the authorities to review Aziz Orudjev’s verdict and to end restrictive measures detrimental to his freedom and safety,” Désir said. “I am hopeful that this decision will be overturned during the appeals process.”
Désir also raised concern regarding the ongoing trial of journalist Afghan Mukhtarli, who was reportedly abducted in Tbilisi, Georgia at the end of May 2017.
“Notwithstanding the seriousness of reports that Mukhtarli was subject to attack and abduction, the spurious charges brought against him in Azerbaijan and the lack of evidence for keeping him in lengthy custody is troubling,” Désir said. “I urge the authorities to drop all charges against the journalist and respect his right to freedom of expression.”
The representative additionally noted reports that the bank accounts of well-known investigative journalist Khadija Ismayilova have been recently suspended. He reminded the authorities that this restrictive action, together with her unjust imprisonment and continued travel ban, is yet another step which seriously hinders the professional activity of the journalist.
Furthermore, Désir expressed his disappointment with the Baku Appeals Court’s decision to uphold the two-year prison sentence handed down to Mehman Huseynov, blogger and chair of the media NGO Institute for Reporters’ Freedom and Safety, on 15 December. He has previously called for Huseynov’s release.