2017 թվականը հաջողված տարի էր. Արմեն Աշոտյան
2017 թվականը Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերակայությունների շրջանակներում հաջողված տարի էր։ Այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը:
ԵՄ-Հայաստան նոր համաձայնագրի մասին
«Մեզ հաջողվեց առաջ տանել Հայաստանի ազգային և պետական շահերից բխող օրակարգ, ամրապնդել ՀՀ դիրքերը եղած ձևաչափերում, ինչպես նաև հարաբերություններ հաստատել նոր գործընկերների հետ։ 2017 թվականը Հայաստանի համար նաև անվտանգային համակարգերի ամրապնդման տարի էր։ Մյուս կարևոր ուղղությունն այն է, որ Եվրամիության հետ նոր համաձայնագրի կնքման շրջանակներում ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները նոր փուլ թևակոխեցին։ Այս ուղղությունը գալիք տարիների համար համահունչ է լինելու Հայաստանի ներքին քաղաքական և տնտեսական օրակարգին։ Գալիք տարին, կարծում եմ, պետք է դառնա ԵՄ-ի հետ պայմանագրի վավերացման շքերթի տարի»,- ընդգծեց բանախոսը։
Արցախյան հակամարտության մասին
Անդրադառնալով Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման թեմային՝ Արմեն Աշոտյանը  նկատեց, որ 2017 թվականի երկրորդ կեսն ավելի հանդարտ էր, քան առաջինը։ Մասնավորապես, առաջին կեսն անցնում էր սահմանային լարվածության դեպքերով, սադրանքներով և մարդկային կորուստներով։
«Սակայն այս տարի Ժնևում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից հետո լարվածությունը որոշակիորեն թուլացավ։ Ես թույլ լավատեսություն կունենամ այստեղ, որովհետև սահմանին լարվածության անկումը հետևանք չէ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջարկված մոտեցումների կատարման։ Լարվածության թուլացումը կարող ենք կապել բացառապես Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության «բարի կամքի» կամ անձնական որոշման հետ։ Ցավոք, անձնական որոշումների պատճառով կարող է լինել նաև սրացում։ Հետևաբար, կարևոր եմ համարում Արցախում խաղաղության պահպանման համար ինստիտուցիոնալ մեխանիզմների ստեղծումը»,-ասաց նա։
Արտաքին հարաբերությունների մասին
Խրհրդարանականն իր խոսքում խիստ կարևորեց Հայաստանի հարաբերությունների խորացումը Իրանի և Չինաստանի հետ։
Ըստ Աշոտյանի՝ անցնող տարում Հայաստանը զարգացրեց Չինաստանի հետ հարաբերությունները, դրանք դուրս եկան նոր մակարդակի վրա։ «Հայաստանն ունի իր ուրույն տեղը Չինաստանի առաջարկած «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» մեգանախագծում։ Ինչ վերաբերում է Իրանի հետ կապերին, ապա դրանց մակարդակը բավականին բարձր է։ Հայ-իրանական հարաբերությունները պետք է ունենան ինչպես երկկողմ, այնպես էլ տարածաշրջանային արտացոլում։ Այս տարին նշանավորվեց նաև հայ-իսրայելական հարաբերությունների նոր շնչով՝ ոչ միայն ԱԳՆ-ների, այլ նաև խորհրդարանական շփումների մակարդակով»,- նշեց բանախոսը։
Ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական հարաբերություններին, ապա ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի խոսքով, դրանք քաղաքական, տնտեսական և դիվանագիտական ամբողջական փակուղու մեջ են։ Աշոտյանը հիշեցրեց, որ երկկողմ արձանագրությունները, 2018-ի գարնանից սկսած, այլևս քաղաքական օրակարգի մաս չեն լինելու։
«Թուրքիայի՝ իր իսկ երեսը փրկելու բոլոր ջանքերը տապալված են, որովհետև բոլոր ուժային կենտրոնները գիտեն՝ ում պատճառով է տապալվել հարաբերությունների կարգավորման  գործընթացը։ Թուրքիայի դիվանագիտական լկտիությունն այլևս չի թաքցնում, որ հայ-թուրքական կարգավորումները շաղկապված են Արցախյան հիմնախնդրի՝ ադրբեջանամետ լուծումների հետ »,- ամփոփեց պաշտոնյան։

Глава комиссии НС Армении А.Ашотян: Все усилия Турции спасти лицо обречены на провал
Уходящий 2017 год был успешным в контексте внешнеполитических приоритетов Армении, заявил сегодня на пресс-конференции председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по внешним связям, заместитель председателя  правящей Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян.
О Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армении с ЕС
«Еревану удалось продвинуть повестку, исходящую из национальных и государственных интересов Армении, а также укрепить позиции в существующих международных форматах, а также установить отношения с новыми партнерами.  Для Армении 2017-ый стал также годом укрепления систем безопасности. Еще одно важное обстоятельство заключается в том, что подписанием Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве отношения Армении и ЕС вступили в новую стадию. Данное направление в предстоящие годы будет созвучно с внутриполитической и экономической повесткой Армении. Наступающий год, считаю, должен стать годом ратификации соглашения с ЕС», – сказал Ашотян.
О карабахском конфликте
Как указал Армен Ашотян, вторая половина 2017 года, по сравнению с первой половиной года, была более спокойной. Первая половина 2017 года, по его словам, отличилась  большим числом случаев обострения ситуации на линии соприкосновения, провокаций, приведших к человеческим потерям.
«Однако после встречи президентов Армении и Азербайджана в Женеве напряженность в определенной степени ослабла. Однако я не испытываю большого оптимизма по этому поводу, поскольку спад напряженности на границе не является следствием выполнения предложенных сопредседателями Минской группы ОБСЕ подходом. Мы можем связывать это исключительно с „доброй волей” или личным решением военно-политического руководства Азербайджана. К сожалению, вследствие личных решений возможны и обострения. Соответственно, для сохранения мира в Нагорном Карабахе придаю важность созданию институциональных механизмов», – сказал А.Ашотян.
О внешнеполитических отношениях
Парламентарий отметил важность углубления отношений Армении с Ираном и Китаем.
По его словам, в 2017 году отношения Армения и Китая вышли на совершенно новый уровень. «Армения занимает свое особое место в предложенном Китаем мегапроекте „Один пояс, один путь”. Что касается связей с Ираном, то их уровень является достаточно высоким. Армяно-иранские отношения должны развиваться как в двустороннем, так и региональном форматах. Уходящий год ознаменовался также тем, что новый импульс получили армяно-израильские отношения – не только на уровне контактов между МИД двух стран, но и на межпарламентском уровне», – указал глава постоянной комиссии НС Армении.
Что же касается армяно-турецких отношений, то они, по словам Ашотяна, полностью находятся в политическом, дипломатическом и экономическом тупике. При этом Ашотян напомнил: президент Армении Серж  Саргсян с трибуны ГА ООН заявил, что в условиях продолжительного отсутствия какого-либо позитивного сдвига в направлении претворения в жизнь Цюрихских протоколов Армения аннулирует их весной 2018 года.
«Все усилия Турции спасти лицо обречены на провал, поскольку всем силовым центрам прекрасно известно, по чьей вине провалился процесс нормализации армяно-турецких отношений. Явная дипломатическая наглость турецкой стороны приводит к тому, что Анкара более не скрывает, что связывает нормализацию армяно-турецких отношений с урегулированием карабахского конфликта в пользу Азербайджана», – сказал Армен Ашотян.