Գրագետ աշխատանքի դեպքում կարելի է այդ 7 տոկոսը լրացնել սեփական աշխատանքով. մշակույթի նախարար
«Մշակութային կանգառ» ծրագրով Հայաստանի մարզերում և Արցախում ավելի քան 426 ներկայացում ու համերգ, մոտ 200 կինոդիտում է կազմակերպվել»,- ամփոփիչ տարեվերջյան ասուլիսում ասաց ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը։
Նախարարի խոսքով՝ մշակութային ծանրաբեռնվածությունը մայրաքաղաքից ուղղվեց դեպի մարզեր և Արցախ:
«Այսօր նմանատիպ խնդիր կա նաև գրահրատարակչական ոլորտում: 2018 թ. Մարզերում նախատեսվում է ինչպես նոր կինոթատրոնների, այնպես էլ նոր գրախանութների բացում նախաձեռնել»,- նշեց Ամիրյանը։
Հաջորդ տարվա ծրագրերց նախարարն առանձնացրեց Մայիսյան հերոսամարտի 100-ամյակի առթիվ  Պատմության թանգարանում հսկայական ցուցադրության կազմակերպումը։ Ամիրյանի խոսքով՝ այդ ցուցադրությամբ  ոչ միայն հիանալու ենք, այլև՝ հպարտանալու։
Ոլորտի ֆինանսական կողմի մասին խոսելով՝ Ամիրյանը նշեց, որ չնայած հաջորդ տարվա բյուջեով 7 տոկոսով կրճատվել է ֆինանսավորումը, սակայն գրագետ աշխատանքի դեպքում կարելի է այդ 7 տոկոսը լրացնել սեփական աշխատանքով:
Նշենք, որ մշակույթի նախարարությանը 2018 թվականի բյուջեի նախագծով նախատեսվում է հատկացնել 26, 7 մլրդ դրամ։

Армен Амирян рассказал, как Минкультуры Армении намерено возместить сокращение бюджетного финансирования на 7%
16:20 22/12/2017
В рамках программы «Культурная остановка» в ряде областей Армении и в Арцахе (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) было организовано свыше 426 спектаклей и концертов, порядка 200 показов фильмов. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции министр культуры РА Армен Амирян, подводя итоги уходящего 2017 года.
По словам министра, культурные мероприятия были распределены по областям Армении и Арцаха.
«Подобная задача на сегодняшний день стоит также в сфере книгоиздания. В 2018 году в областях Армении планируется инициировать открытие как новых кинотеатров, так и книжных магазинов», – отметил А. Амирян.
Из запланированных на 2018 год программ, министр выделил организацию грандиозной выставки в Музее истории Армении – в рамках празднования 100-летней годовщины героических майских сражений.
По словам А. Амиряна, данная выставка станет не только предметом восхищения, но и гордости.
Что касается финансирования сферы культуры, А. Амирян отметил: несмотря на сокращение финансирования на 7% по госбюджету на 2018 год, в случае грамотной работы можно восполнить эти 7% собственной работой.
Отметим, что по проекту государственного бюджета Армении на 2018 год министерству культуры РА планируется выделить 26, 7 млрд драмов.