Պիետրոդարկին անակնկալներով լի համերգ է խոստանում հայ հանդիսատեսին
Այս օրերին Երևանում է իտալացի մեծահամբավ բանդոնեոնահար, ակորդեոնահար Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկին։  Նրա համերգը Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ տեղի կունենա դեկտեմբերի 25-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում։
Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկին Panorama.am-ի հետ հետ զրույցում նշեց, որ շատ ուրախ է այս տարի Սուրբ ծնունդն անցկացնել Երևանում։
«Այստեղ գալն ինձ համար հաճույք է: Մենք Սերգեյ Սմբատյանի հետ շատ լավ ընկերներ ենք: Նույնը նաև նվագախմբին է վերաբերում: Ես բոլորին արդեն ճանաչում եմ: Երբ առաջին անգամ ելույթ ունեցա այս երիտասարդ նվագախմբի հետ, հաճույք ստացա, որովհետև նրանք երիտասարդ են ու լի են կրքով: Իմ և նրանց կիրքն ու երաժշտությունը հանդիպեցին, շատ գեղեցիկ համադրություն ստացվեց: Կարծում եմ՝ այս անգամ էլ այդպես կլինի, ինչպես միշտ»,- ասաց Պիետրոդարկին:
Պիետրոդարկին և նվագախումբը երևանյան հանդիսատեսին հետաքրքիր  համերգային ծրագիր են պատրաստել։ Երաժշտի տեղեկացմամբ՝ երեկոյի առաջին մասում հնչելու է Աստոր Պիացոլայի «Տարվա եղանակները», այնուհետև՝ մի ստեղծագործություն, որը Պիացոլան գրել է Ռոստրոպովիչի համար և կոչվում է «Գրանդ տանգո» (Le Grand Tango):
Երկրորդ բաժնի սկզբում կատարվելու է իտալացի կոմպոզիտորի՝ Տոմազո Զիլիանիի Mille Miglia ստեղծագործությունը։ Տոմազո Զիլիանին, ի դեպ, Պիետրոդարկիի հետ ժամանել է Հայաստան։
«Իտալիայում մի քաղաք կա՝ Բրեշիան, որտեղ տարիներ առաջ Mille Miglia անունը կրող ավտոմրցարշավներ էին կազմակերպվում: Այս ստեղծագործության հեղինակը հենց Բրեշիայից է: Ես պաշտում եմ հին մեքենաներ, ինքս էլ հավաքում եմ դրանք: Այս ստեղծագործությունը կարծես շրջագայություն է Բրեշիայից դեպի Ադրիատիկ ծով, մենք այս մեքենայով ճամփորդում ենք Իտալիայի ամենատեսարժան վայրերով»,- ասաց Պիետրոդարկին:
Կներկայացվի նաև Ռոբերտո դի Մարինոյի Կոնցերտը բանդոնեոնի և նվագախմբի համար, որը գրվել է հենց Պիետրոդարկիի համար: Երաժիշտը նաև այլ անակնկալներ  ու շատ գեղեցիկ բիս է խոստանում մեր երաժշտասերներին:

Pietrodarchi promises concert of surprises to Armenian audience
Famous accordion and bandoneon player Mario Stefano Pietrodarchi, who is on a visit to Yerevan, Armenia, will perform with the State Youth Orchestra of Armenia (SYOA) at Aram Khachaturian Concert Hall on 25 December.
Speaking to Panorama.am, the Italian musician said to be very happy to spend Christmas in Yerevan this year.
“It is a pleasure to be here. We are very good friends with Sergey Smbatyan. The same refers to the orchestra. I already know everyone. When I performed with this youth orchestra for the first time I greatly enjoyed it, since they are young and passionate. Our passion and music met each other to make a very nice combination. I think this time will be no different,” he said.
Pietrodarchi and the SYOA are offering a very interesting concert program to the Yerevan audience. According to the musician, the first part of concert will see the performance of the “Four Seasons” by Astor Piazzolla, followed by another composition titled “Le Grand Tango”, which Piazzolla dedicated to Rostropovich.
At the beginning of the concert’s second section Tommaso Ziliani's “Mille Miglia” will be performed. To note, Ziliani has arrived in Armenia together with Mario Stefano Pietrodarchi.
The concert program also features Roberto Di Marino’s “Concerto for Bandoneon and String Orchestra”, which has been composed specially for Pietrodarchi.