Փայլանի հարցով Նշանյանի զգուշավորությունը միանգամայն իրատեսական է. թուրքագետ
Թուրքիայի գործող իշխանություններից կարելի է և պետք է ամեն բան սպասել, որովհետև նրանք ցույց են տվել, որ դիմում են պատժիչ գործողությունների, բռնաճնշումների՝ հաշվի չառնելով համաշխարհային հասարակական կարծիքը, նույնիսկ իրենց դաշնակիցների մոտեցումները։ Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասաց ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը՝ անդրադառնալով պոլսահայ մտավորական Սևան Նշանյանի՝ Կարո Փայլանին ուղղված հորդորը՝ հնարավորինս շուտ լքել այդ երկրի տարածքը։
Հիշեցնենք, Թուրքիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Փայլանը զգուշացրել էր, որ հայերի, ալևիների, քրդերի, ընդդիմադիր գործիչների, մտավորականների ու լրագրողների դեմ մահափորձերի մի ամբողջ շարք է պատրաստվել, և ենթադրվում է, որ Թուրքիայից ուղղորդված հանցախումբն արդեն կազմած ցուցակ ունի:
Փայլանը նշել էր, որ իրենք ունեն հետախուզական տեղեկատվություն, որ ներկա պահին գործունեություն են ծավալում մահափորձերն իրականացնել պատրաստվող երեք անձինք:
«Նշանյանն ինքն է թուրքական իշխանություններից տուժել և եթե Կարո Փայլանին նման խորհուրդ է տալիս, շատ լավ հասկանում է՝ ինչ իշխանությունների հետ գործ ունի։ Այնպես որ, Փայլանի հարցով նրա զգուշավորությունը միանգամայն իրատեսական է։ Վտանգն ակնհայտ է։ Իմանալով, որ Փայլանը Հրանտ Դինքի կրտսեր գործընկերն է եղել և շարունակումէ նրա խիզախ մոտեցումները, դժվարանում մեմ ասել՝ արդյոք նա ականջալուր կլինի Նշանյանի հորդորին։ Ամեն դեպքում մենք գործ ունենք շատ համարձակ հայ գործչի հետ, որին, սակայն զգուշավորությունը չի խանգարի»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Ռուբեն Սաֆրաստյանի խոսքով, թուրքական իշխանությունների նշանակետում կարող է հայտնվել ցանկացած գործիչ, որը մատնացույց կանի այդ երկրում առկա արատավոր երևույթները։
Հիշեցնենք, որ պոլսահայ մտավորական, լեզվաբան Սևան Նշանյանը, որն ամիսներ առաջ փախուստի էր դիմել թուրքական բանտից և հաստատվել է Հունաստանի Սամոս կղզում, մեկնաբանել է Թուրքիայում ծնված, այժմ եվրոպաբնակ հայերի ու ալևիների դեմ թուրք ազգայնականների կողմից մահափորձերի շարքի նախապատրաստման շուրջ տարածված տեղեկությունները:
Twitter-ի իր պաշտոնական էջում Նշանյանը հրապարակել է Թուրքիայի ընդդիմադիր Ժողովրդադեմոկրատական կուսակցության անդամ, խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանի՝ թեմայի վերաբերյալ տված հարցազրույցը և նշել, որ Փայլանի հաղորդած տեղեկություններն արժանի են հատուկ ուշադրության ու ուսումնասիրման:
«Կարո Փայլանի հարցազրույցը պարունակում է արտահայտություններ, որոնք պետք է կարդալ առնվազն 3-4 անգամ և շատ ուշադիր: Կարոյի փոխարեն լինեի՝ առանց ժամանակ կորցնելու դուրս կգայի երկրից», - գրել է Նշանյանը՝ նկատի ունենալով, որ այդ տեղեկությունների հրապարակմամբ Փայլանը վտանգի է ենթարկում նաև իրեն:

С. Ншанян предупредил: Депутату-армянину парламента Гаро Пайлану грозит опасность, ему надо срочно покинуть Турцию
19:27 25/12/2017
От действующих властей Турции можно и нужно ожидать всего, что угодно, поскольку они показали, что прибегают к карательным действиям, репрессиям – без учёта международного общественного мнения и даже без учета подходов их соратников. Об этом в интервью Panorama.am заявил директор Института востоковедения Национальной Академии наук (НАН) Армении, тюрколог Рубен Сафрастян, комментируя призыв лингвиста и публициста армянского происхождения Севана Ншаняна к депутату-армянину турецкого парламента от курдской «Демократической партии народов» (HDP) Гаро Пайлану – как можно быстрее покинуть Турцию.
Напомним, 20 декабря с.г. депутат-армянин парламента Турции от курдской «Демократической партии народов» (HDP) Гаро Пайлан заявил о получении сведений, согласно которым жизни переехавших из этой страны в Европу армян, алевитов, а также оппозиционных турецких журналистов и представителей интеллигенции находятся под угрозой. Г. Пайлан распространил заявление, в котором, в частности, говорилось: «До меня дошли сведения, что в отношении проживающих в Европе, в частности, в Германии, представителей армянской и алевитской общины, журналистов, писателей, ученых и общественных деятелей, которые вынужденно покинули Турцию в связи с проводимой правящей Партией справедливости и развития (ПСР) политикой, готовятся покушения на убийства». Г. Пайлан также отметил, что планирующие теракты группировки управляются из Турции. «Мы имеем дело с организованными преступными группами “темных сил” Турции, которые готовятся совершить вооруженные нападения», – отметил парламентарий. 23 декабря с.г. Генеральная прокуратура Турции начала расследование на основании данного заявления.
«Севан Ншанян сам пострадал от турецких властей и, если он дает подобные советы Гаро Пайлану, то прекрасно понимает, с какими властями имеет дело. Так что, его осмотрительность в вопросе Г. Пайлана вполне реалистична. Опасность очевидна. Зная, что Г. Пайлан является соратником Гранта Динка и продолжает его смелые подходы, затрудняюсь сказать, обратит ли он внимание на совет С. Ншаняна. В любом случае мы имеем дело с весьма решительным и смелым политическим деятелем, однако осмотрительность не помешает», – отметил тюрколог.
По словам Р. Сафрастяна, мишенью турецких властей может стать любой деятель, который укажет на все порочные явления в этой стране.
Напомним, Севан Ншанян прокомментировал заявление Гаро Пайлана о терактах, готовящихся в Европе «темными силами» Турции. На своей официальной странице в микроблоге в Twitter С. Ншанян опубликовал интервью Г. Пайлана на данную тему и отметил, что сведения депутата-армянина должны быть расследованы и удостоены особого внимания.
«Интервью Г. Пайлана содержит такие выражения, которые необходимо прочесть как минимум по 3-4 раза и очень внимательным образом. Если бы я был на месте Гаро Пайлана, немедленно уехал бы из Турции», – отметил он.