Հայոց լեզուն հայ ճարտարապետության նման է՝ գեղեցիկ ու դաժան. Եվգենի Կիսին
«Երևանյան հեռանկարներ» 18-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնը տարին եզրափակում է ամենախոշոր մշակութային իրադարձությամբ: Դեկտեմբերի 27-ին Երևանում՝ Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում, բացառիկ մենահամերգով հանդես կգա լեգենդար դաշնակահար Եվգենի Կիսինը: Դեկտեմբերի 26-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը Կիսինը նշեց, որ ուրախ է՝ կրկին Հայաստանում լինելու համար:
Հարցին՝ Հայաստան վերջին այցելությունից հետո ամենակարևոր ինչ իրադարձություն է տեղի ունեցել իր կյանքում, նա պատասխանեց՝ այս ընթացքում ամենակարևոր իրադարձությունը ոչ թե իր արվեստում է եղել, այլ իր կյանքում՝ ամուսնացել է:
Կայանալիք մենահամերգին Կիսինը նվագելու է Բեթհովենի Սոնատա N 29-ը: Դա, նրա խոսքով, ողջ դաշնամուրային, երաժշտական գործերի մեջ ամենակարևոր ստեղծագործությունն է՝ ոչ միայն իր, այլև յուրաքանչյուր դաշնակահարի, երաժշտի:
Հարցին՝ արդյո՞ք հայկական արմատներ ունեցող կինն իրեն «բերում է» դեպի հայ մշակույթ, նա պատասխանեց. «Կինս չի նեղանա, եթե ես ասեմ ճշմարտությունը՝ հակառակն է: Երբ ես վերջին անգամ Հայաստանում էի, ինձ համար երրորդ այցելությունն էր, իր համար՝ առաջին»:
Կիսինի համար կարևոր է՝ որ երկիր է մեկնում համերգի: Նրա խոսքով՝ յուրաքանչյուր երկիր իր դիմագիծն ունի, իր մշակույթը, և համաշխարհային մշակույթի այդ բազմազանությունը մեր մոլորակի հարստությունն է: Հայ կոմպոզիտորներից դաշնակահարն առանձնացրեց Կոմիտասին, Բաբաջանյանի ու Խաչատրյանի որոշ ստեղծագործություններ:
«Ինձ հետաքրքրում է նախ այն, ինչ հանդիսանում է հայկական մշակույթի մաս՝ հին քաղաքակրթության մաս»,- ասաց նա: Լրագրողների հարցին՝ արդյո՞ք իրեն հետաքրքրում է ժամանակակից երաժշտությունը, Կիսինը պատասխանեց, որ իրեն հետաքրքիր է ամեն ինչ, դուր է գալիս տաղանդավոր ամեն ինչ՝ անկախ ժամանակից:
Ինքը՝ դաշնակահարը, սակայն, դեռ ժամանակակից կոմպոզիտորների գործերից չի նվագել: «Ցավոք, որքան ես տեսնում եմ, ժամանակակից կոմպոզիտորները դաշնամուրի համար գործեր գրեթե չեն գրում, ուստի դեռ չեմ նվագել»,- ասաց նա:
Կիսինը նշեց, որ երբեք հավակնություններ չի ունեցել, թե իր համար հատուկ ստեղծագործություններ գրվեն, սակայն իր համար կարևոր է, որ երաժշտությունը դուր գա բոլորին: «Մեկ տարի առաջ մի հայտնի կոմպոզիտոր ինձ ասաց, որ ցանկանում է ինձ համար գործ գրել, ես քանի որ չգիտեի՝ ինչ կստացվի, դրա համար ոչինչ չխոստացա, բայց ասացի՝ եթե միտք կա, պետք է իրագործել»,- նշեց նա:
Երկար տարիներ դադարից հետո Կիսինը նորից սկսել է ստեղծագործել. մտքեր են ծնվել, ստեղծվել են պիեսներ, մասնագետների գնահատականը ոգևորող է եղել, նրա ստեղծած գործերից շատերը կատարվել են: Միակ խնդիրն այն է, որ քիչ ժամանակ է մնում ստեղծագործելու:
Հրաժեշտից առաջ Կիսինը նշեց, որ հայ գործընկերների խոսքից ոչինչ չհասկացավ, սակայն կարծում է՝ հայոց լեզուն հնչում է այնպես, ինչպես ճարտարապետությունը, այն ոչ միայն գեղեցիկ է, այլև ինչ-որ տեղ դաժան:

The 18th Yerevan Perspectives International Music Festival will conclude with the biggest cultural event – the exceptional recital of world famous pianist Evgeny Kissin. The concert will take place at Armenian National Academic Theatre of Opera and Ballet named after Alexander Spendiaryan on 27 December.
Speaking at a news conference on Tuesday, the world famous musicians said he is very happy to have visited Armenia.
During the upcoming concert, Evgeny Kissin will present the master pieces of Ludwig van Beethoven.
The musician noted he attaches great importance to which country he holds a concert tour. According to him, each country has its own image and the unique culture, adding that diversity is what makes our planet wealthy.
Kissin singled out some compositions of Armenian musicians Komitas, Babajanyan and Khachatryan as his favorites.
“I am interested in what makes part of the Armenian culture – a part of the old civilization,” he stressed.
Asked whether he is interested in the contemporary music, the pianist said he is interested in every talented piece of music regardless of time, adding however he has not still had an opportunity to perform the works of contemporary composers.
Kissin noted that he has never had any inclinations to have compositions written specially for him, but it is important for him that everyone enjoy the music. “One year ago a famous composer told me he wanted to compose a piece for me. Since I did not know what would come out of it I promised nothing, but I said if there is idea, it must be realized,” he said.
The musician resumed his creative activity after a long pause. Many of his newly created works were performed, receiving the approval of the experts.
At the end, Evgeny Kissin noted he did not understand anything from the words of his Armenian counterparts, but he thinks that the Armenian language sounds like the Armenian architecture – beautiful and somewhat cruel.