Հայաստանի օդային տարածքով չվերթերի քանակը շուրջ 40 տոկոսով աճել է. Սերգեյ Ավետիսյան
2017 թվականին դեկտեմբերի 25-ի դրությամբ՝ ՀՀ օդանավակայաններում ուղևորահոսքը հատել է 2,5 մլն շեմը, ինչը նախորդ տարվա համեմատ 21 տոկոսով ավելի է։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Սերգեյ Ավետիսյանը՝ հավելելով, որ «Զվարթնոց» օդանավակայանում ուղևորահոսքը կազմել է 2,4 մլն մարդ, «Շիրակ» օդանավակայանում՝ 100 հազար:
Քաղավիացիայի վարչության պետը նշեց, որ օդանավակայաններում 18 տոկոսով աճել են թռիչք-վայրէջքները։ «Հայաստանի օդային տարածքի մայրուղիներով սպասարկված չվերթերի քանակը նույնպես կտրուկ աճ է արձանագրել՝ շուրջ 40 տոկոս»,- հավելեց նա:
Ըստ նրա՝ այս տարվա դեկտեմբերից սկսած Հայաստանում գործում է «Օդային մայրուղիներից ազատ օդային տարածք» հայեցակարգը, որը տարանցիկ չվերթներ իրականացնող ավիաընկերություններին հնարավորություն է տալիս ՀՀ օդային տարածք մուտք գործել ցանկացած կետից, այնուհետև ազատ տեղաշարժվելով հանրապետության օդային տարածքում, դուրս գալ նույնպես ցանկացած կետից։
«Սա ավիաընկերությունների համար մեծ խնայողություն է թե՛ վառելիքի, թե՛ ժամանակի առումով։ Այս քայլն արվել է, որպեսզի Հայաստանի օդային տարածքն ավելի գրավիչ դառնա ավիաընկերությունների համար՝ մեր պետության վրայով թռիչքներ իրականացնելու համար»,- նշեց Սերգեյ Ավետիսյանը:
Անդրադառնալով բեռնափոխադրումներին՝ վարչության պետն ասաց, որ այս տարի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում բեռնափոխադրումը կազմել է 20 հազար 500 տոննա ապրանք, ինչը նախորդ տարվա համեմատ շուրջ 30 տոկոսով ավելի է:
Նրա փոխանցմամբ՝ Հայաստանից դեկտեմբերի դրությամբ 28 ավիաընկերություն իրականացնում է կանոնավոր օդային փոխադրումներ՝ ամեն օր կատարելով 30-35 չվերթ։
Վարչության պետն ամփոփելով անցնող տարին՝ նշեց, որ ավելացել է նաև թռիչքների աշխարհագրությունը. «Նոր ուղղություններ, նոր ավիաուղիներ բացվեցին, մասնավորապես, Աստանայի, Դամասկոսի, Հուրգադայի, Թել Ավիվի, Բեյրութի և Մինսկի չվերթները»:
Ինչ վերաբերում է տեղական ավիաընկերություններին, Սերգեյ Ավետիսյանը նշեց, որ 2018 թ. ապրիլի կեսերից «Արմենիա» ավիաընկերությունը չվերթներ է սկսելու դեպի Լիոն և Քյոլն քաղաքներ:
Նա նաև հայտնեց, որ դեկտեմբերի 27-ին թուրքմենական ավիաուղիների կողմից առաջին չվերթն է իրականացվելու Աշխաբադից Երևան. «Հատկանշական է այն, որ այս չվերթը Հայաստանի պատմության ընթացքում առաջին անգամ իրականացվելու է «օդի 5-րդ ազատ օգտագործման իրավունքի» կիրառմամբ: Չվերթը լինելու է Աշխաբադ-Երևան, Երևան-Ֆրանկֆուրտ, այնուհետև Ֆրանկֆուրտ-Երևան, Երևան-Աշխաբադ ուղղություններով՝ շաբաթական դեռևս մեկ անգամ: «Եթե չվերթը պահանջված լինի ուղևորների կողմից, կարծում եմ, չվերթների ավելացման հնարավորություն կլինի»,- հավելեց վարչության պետը:
Սերգեյ Ավետիսյանը հայտնեց, որ մշտապես ուշադրության կենտրոնում են պահում «Զվարթնոց» և «Շիրակ» օդանավակայաններում մատուցվող ծառայությունների որակին: Ըստ նրա՝ 2018թ-ին օդանավակայաններում կստեղծվի մասնագիտացված ստորաբաժանում, որը զբաղվելու է շարժողական խնդիրներ ունեցող ուղևորներով: Մասնավորապես, հատուկ պատրաստվածություն ստացած աշխատակիցները համապատասխան օգնություն են ցուցաբերելու հաշմանդամություն, առողջական խնդիրներ ունեցողներ քաղաքացիներին:

Сергей Аветисян: Привлекательность воздушного пространства Армении для авиакомпаний резко возросла
По состоянию на 25 декабря, пассажиропоток в аэропортах Армении составил 2,5 млн человек, что на 21% больше показателя за аналогичный период 2016 года. Об этом сообщил сегодня на пресс-конференции  начальник Главного управления гражданской авиации (ГУГА) при правительстве Армении Сергей Аветисян.
Так, в ереванском аэропорту «Звартноц» пассажиропоток составил 2,4 млн человек, в гюмрийском аэропорту «Ширак»  – 100 тыс..
А количество обслуженных взлетов и посадок в аэропортах, по его словам, возросло на 18%. «Количество обслуженных по трассам воздушного пространства Армении также резко возросло – порядка на 40%», – сказал Сергей Аветисян.
По его словам, с декабря 2017 года в Армении действует концепция «От воздушных магистралей к свободному воздушному пространству». Так, авиаперевозчики получили возможность входить в воздушное пространство через каждый установленный пункт и выполнять рейсы в свободно выбранном направлении. Это, по словам главы ГУГА, позволяет сократить расходы авиакомпаний и сэкономить топливо и время.
«Мы пошли на этот шаг, чтобы повысить привлекательность воздушного пространства Армении для авиакомпаний», – отметил Сергей Аветисян.
В 2017 году объем грузоперевозок через аэропорт «Звартноц» составил 20 500  т, что выше показателя за аналогичный период 2016 года на 30%.
С. Аветисян сообщил также, что по состоянию на декабрь 28 авиакомпания осуществляют регулярные рейсы, ежедневно по 30-35 полетов. По его словам, география полетов расширилась за счет внедрения новых направлений и авиарейсов, в частности, в Астану, Дамаск, Хургаду, Тель-Авив, Бейрут и Минск. А в апреле 2018г. армянская авиакомпания «Армения» начнет рейсы в Лион и Кельн. Кроме того, 27 декабря туркменской авиакомпанией будет осуществлен первый рейс из Ашхабада в Ереван.
«Примечательно, что данный рейс в истории Армении впервые будет осуществлен с помощью применения права на пятую степень "свободы воздуха". Рейс будет осуществлен по маршруту Ашхабад-Ереван, Ереван-Франкфурт и в обратном направлении – пока с частотой в один раз в неделю. Если данные рейсы будут пользоваться популярностью у пассажиров, считаю, что будет возможность увеличить частоту рейсов по данным направлениям», – отметил он.
С. Аветисян сообщил, что в центре постоянного внимания находится качество предоставляемых услуг аэропортами «Звартноц» в Ереване и «Ширак» в Гюмри.
По словам С. Аветисяна, в 2018 году в аэропортах будут созданы специализированные отделы, занимающиеся пассажирами с проблемами опорно-двигательного аппарата. В частности, получившие специальную подготовку сотрудники будут оказывать соответствующую помощь лицам с инвалидностью и гражданам с проблемами со здоровьем.