Հայաստանի օդային տարածքով չվերթերի քանակը շուրջ 40 տոկոսով աճել է. Սերգեյ Ավետիսյան
2017 թվականին դեկտեմբերի 25-ի դրությամբ՝ ՀՀ օդանավակայաններում ուղևորահոսքը հատել է 2,5 մլն շեմը, ինչը նախորդ տարվա համեմատ 21 տոկոսով ավելի է։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Սերգեյ Ավետիսյանը՝ հավելելով, որ «Զվարթնոց» օդանավակայանում ուղևորահոսքը կազմել է 2,4 մլն մարդ, «Շիրակ» օդանավակայանում՝ 100 հազար:
Քաղավիացիայի վարչության պետը նշեց, որ օդանավակայաններում 18 տոկոսով աճել են թռիչք-վայրէջքները։ «Հայաստանի օդային տարածքի մայրուղիներով սպասարկված չվերթերի քանակը նույնպես կտրուկ աճ է արձանագրել՝ շուրջ 40 տոկոս»,- հավելեց նա:
Ըստ նրա՝ այս տարվա դեկտեմբերից սկսած Հայաստանում գործում է «Օդային մայրուղիներից ազատ օդային տարածք» հայեցակարգը, որը տարանցիկ չվերթներ իրականացնող ավիաընկերություններին հնարավորություն է տալիս ՀՀ օդային տարածք մուտք գործել ցանկացած կետից, այնուհետև ազատ տեղաշարժվելով հանրապետության օդային տարածքում, դուրս գալ նույնպես ցանկացած կետից։
«Սա ավիաընկերությունների համար մեծ խնայողություն է թե՛ վառելիքի, թե՛ ժամանակի առումով։ Այս քայլն արվել է, որպեսզի Հայաստանի օդային տարածքն ավելի գրավիչ դառնա ավիաընկերությունների համար՝ մեր պետության վրայով թռիչքներ իրականացնելու համար»,- նշեց Սերգեյ Ավետիսյանը:
Անդրադառնալով բեռնափոխադրումներին՝ վարչության պետն ասաց, որ այս տարի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում բեռնափոխադրումը կազմել է 20 հազար 500 տոննա ապրանք, ինչը նախորդ տարվա համեմատ շուրջ 30 տոկոսով ավելի է:
Նրա փոխանցմամբ՝ Հայաստանից դեկտեմբերի դրությամբ 28 ավիաընկերություն իրականացնում է կանոնավոր օդային փոխադրումներ՝ ամեն օր կատարելով 30-35 չվերթ։
Վարչության պետն ամփոփելով անցնող տարին՝ նշեց, որ ավելացել է նաև թռիչքների աշխարհագրությունը. «Նոր ուղղություններ, նոր ավիաուղիներ բացվեցին, մասնավորապես, Աստանայի, Դամասկոսի, Հուրգադայի, Թել Ավիվի, Բեյրութի և Մինսկի չվերթները»:
Ինչ վերաբերում է տեղական ավիաընկերություններին, Սերգեյ Ավետիսյանը նշեց, որ 2018 թ. ապրիլի կեսերից «Արմենիա» ավիաընկերությունը չվերթներ է սկսելու դեպի Լիոն և Քյոլն քաղաքներ:
Նա նաև հայտնեց, որ դեկտեմբերի 27-ին թուրքմենական ավիաուղիների կողմից առաջին չվերթն է իրականացվելու Աշխաբադից Երևան. «Հատկանշական է այն, որ այս չվերթը Հայաստանի պատմության ընթացքում առաջին անգամ իրականացվելու է «օդի 5-րդ ազատ օգտագործման իրավունքի» կիրառմամբ: Չվերթը լինելու է Աշխաբադ-Երևան, Երևան-Ֆրանկֆուրտ, այնուհետև Ֆրանկֆուրտ-Երևան, Երևան-Աշխաբադ ուղղություններով՝ շաբաթական դեռևս մեկ անգամ: «Եթե չվերթը պահանջված լինի ուղևորների կողմից, կարծում եմ, չվերթների ավելացման հնարավորություն կլինի»,- հավելեց վարչության պետը:
Սերգեյ Ավետիսյանը հայտնեց, որ մշտապես ուշադրության կենտրոնում են պահում «Զվարթնոց» և «Շիրակ» օդանավակայաններում մատուցվող ծառայությունների որակին: Ըստ նրա՝ 2018թ-ին օդանավակայաններում կստեղծվի մասնագիտացված ստորաբաժանում, որը զբաղվելու է շարժողական խնդիրներ ունեցող ուղևորներով: Մասնավորապես, հատուկ պատրաստվածություն ստացած աշխատակիցները համապատասխան օգնություն են ցուցաբերելու հաշմանդամություն, առողջական խնդիրներ ունեցողներ քաղաքացիներին:

Flights over Armenia up by 40% in 2017, civil aviation official says
Armenian airports crossed the 2.5 million passenger threshold as of December 25, 2017, a 21 percent rise compared to the past year’s figures, a top civil aviation official told a news conference on Tuesday.
Sergey Avetisyan, Head of the General Department on Civil Aviation adjunct to the Armenian Government, noted the passenger traffic through Zvartnots Airport accounted for 2.4 million people, while Shirak Airport welcomed 100,000 passengers.
The chief of the civil aviation said the flights-landings in Armenian airports also recorded an increase. “The flights over Armenia’s territory have also sharply increased, recording about 40% growth,” he added.
According to him, the so-called Free Route Airspace concept has been practiced in Armenia since December this year, which allows airlines operating transit flights to enter Armenia’s airspace from everywhere to later fly over and exit from the country without facing any obstacles.
“This helps air companies to save resources – both fuel and time. This measure is aimed at making the Armenian airspace more attractive for foreign airlines to carry our flights over our country,” he stressed.
Speaking about cargo transportation, Sergey Avetisyan said that this year a total of 20,500 tons of goods have been transported through Zvartnots International Airport, up by over 30% compared to last year.
According to him, 28 airlines operate 30-35 regular flights a day in Armenia as of December.
The official also pointed out the growth registered in the geography of the flights. “New destinations, air routes were launched, namely the flights to Astana, Damascus, Hurghada, Tel Aviv, Beirut and Minsk,” he said.
Sergey Avetisyan added that Armenia Aircompany is planning to launch flights to Lyon and Cologne in mid-April 2018.
In the official’s words, Turkmen Airlines will launch the first ever direct flight from Ashgabad to Yerevan tomorrow, which be the first flight in the history of Armenia to be carried out using the Fifth Freedom of the Air right.
The flight routes are Ashgabad-Yerevan, Yerevan-Frankfurt, Frankfurt-Yerevan and Yerevan-Ashgabad to be operated once per week. “If the flights enjoy our passenger’s demand, I think there will be a possibility to increase their number,” the civil aviation chief said.