2017 թվականն Արցախի համար համեմատաբար հանգիստ տարի էր. Դավիթ Բաբայան
2017 թվականն Արցախի համար կարելի է բնութագրել որպես համեմատաբար հանգիստ տարի՝ հատկապես հաշվի առնելով 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի անդառնալի կորուստները։ Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասաց Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը։
«Պատերազմի հետևանքները մենք զգացինք ողջ 2017 թվականի ընթացքում։ Զոհեր ունեցանք նաև այս տարի։ Իհարկե, մարդկային կորուստները չենք կարող որևէ կերպ փոխհատուցել, բայց ընդհանուր առմամբ, անցնող տարին համամետաբար հանդարտ էր, քան 2016-ը, 2015-ը և 2014-ը»,- փաստեց մեր զրուցակիցը։
Անդրադառնալով 2017-ի ձեռքբերումներին՝ Դավիթ Բաբայանն առանձնացրեց քաղաքականության, տնտեսության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում գրանցած մի շարք հաջողություններ։ Որպես առանձնահատուկ ձեռքբերում՝ Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղարը մատնանշեց Վարդենիս-Մարտակերտ մայրուղու պաշտոնական բացումը։
«Ամենակարևոր ձեռքբերումներից էր նաև ԱՄՆ Միչիգան նահանգի կողմից Արցախը ճանաչելու փաստը, ինչպես նաև Ֆրանսիայի մի շարք քաղաքների հետ քույր-քաղաքներ ճանաչվելու համաձայնագրերի կնքումը։
Իհարկե, մեծ աշխատանքներ են կատարվել հատկապես պաշտպանության, անվտանգության ոլորտներում, ամրացրել ենք մեր սահմանները, և հենց դա է պատճառը, որ ի տարբերություն նախորդ տարիների՝ այս տարի համեմատաբար քիչ կորուստներ ունեցանք։
Անցնող տարվա ընթացքում ավելացավ Արցախ այցելող զբոսաշրջիկների թիվը, ինչը ցույց տվեց, որ մարդիկ իրենց անվտանգ են զգում մեզ մոտ։ Այս ամենն, իհարկե, չի նշանակում, որ մենք խնդիրներ չունենք։ Խնդիրներ առկա են, սակայն դրանք լուծելի են»,- նշեց Դավիթ Բաբայանը՝ հավելելով, որ 2017-ը նշանավորվեց նաև սահմանադրական հանրաքվեով։
Ինչ վերաբերում է Արցախյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին՝ մեր զրուցակիցը նկատեց՝ խաղաղության և կայունության պահպանումն արդեն իսկ նշանակում է, որ ընդհանուր առմամբ հաջողված տարի է եղել։
«Բանակցություններն ու հանդիպումները շարունակվել են, ինչը շատ կարևոր է։ Պահպանվել է բանակցային գործընթացի շարունակականությունը։ Ճիշտ է, Ադրբեջանն ըստ ամենայնի խուսափում է կոնկրետ քայլեր կատարելուց՝ չնայած միշտ հայտարարում է սուբստանտիվ բանակցությունների կարևորության մասին։ Բայց սուբստանտիվ բանակցությունների ամենահեշտ իրականացումը 2016 թվականի Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի համաձայնությունների կատարումն է։ Սակայն նույնիսկ այստեղ պաշտոնական Բաքուն ամեն ինչ անում է, որպեսզի սայլը տեղից չշարժվի։ Սա, իհարկե, չի նշանակում, որ մենք չպետք է շարունակենք կարգավորման գործընթացը»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը։
Ամփոփելով՝ Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղարը նկատեց, որ 2018-ը շատ կարևոր տարի է լինելու։
«Հատկապես հակառակորդի կողմից շահարկումների համար նպաստավոր տարի է լինելու։ 2018-ին պետք է նշենք Հայաստանի առաջին Հանարպետության 100-ամյակը, Արցախյան հիմնախնդրի ծագման 100-ամյակը, որովհետև 100 տարի առաջ ձևավորվեց Ադրբեջան արհեստածին երկիրը՝ իր հետ ծնելով նաև Արցախյան հիմնախնդիրը։ Ադրբեջանում հիշելու են այս ամենը։ Եթե գումարենք Ադրբեջանում գալիք տարի կայանալիք նախագահական ընտրությունները, Հեյդար Ալիևի ծննդյան 95-ամյակը, այս ամենը շահարկումների լայն դաշտ է բացելու»,- շեշտեց մեր զրուցակիցը։

Давид Бабаян подвел итоги 2017г. для Арцаха и назвал главную опасность 2018 года со стороны Азербайджана
14:56 26/12/2017
Для Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) уходящий 2017 год можно охарактеризовать как относительно спокойный, особенно если учесть необратимые потери после Апрельской войны 2016 года. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян.
«Последствия войны мы ощущали в течение всего 2017 года. Человеческие потери у нас были и в этом году. Конечно, людские потери мы не можем никоим образом компенсировать, но в целом уходящий год был относительно спокойным, по сравнению с минувшими тремя годами», – констатировал Давид Бабаян.
Коснувшись достижений 2017 года, Давид Бабаян выделил ряд успехов, зарегистрированных в сферах политики, экономики, культуры и спорта. В качестве особого достижения пресс-секретарь президента Арцаха назвал официальное открытие трасы Варденис-Мартакерт.
«В числе важнейших достижений было также признание американским штатом Мичиган независимости Арцаха, а также подписание с рядом городов Франции меморандумов о побратимстве», – указал Д. Бабаян.
«Конечно, проведена значительная работа особенно в сфере обороны и безопасности, мы укрепили также границы, и в этом причина, по которой в отличие от предыдущих лет, в текущем году у нас сравнительно меньше потерь.
В течение уходящего года увеличилось число туристов, посетивших Арцах, а это означает, что люди стали чувствовать себя безопаснее в НКР. Всё это, конечно, не означает, что у нас нет проблем. Проблемы существуют, однако они решаемы», – отметил Д. Бабаян, добавив, что 2017 год ознаменовался также конституционным референдумом.
Обратившись к процессу урегулирования карабахского конфликта, Д. Бабаян отметил, что сохранение стабильности и мира уже означает, что уходящий год можно считать удачным.
«Переговоры и встречи продолжаются, что также является довольно важным. Сохраняется продолжительность переговорного процесса. Правда, Азербайджан по-видимому избегает осуществления конкретных шагов, несмотря на то, что постоянно заявляет о важности ведения субстантивных переговоров.
Однако самым простым способом реализации субстантивных переговоров является выполнение достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей. Но даже в этом официальный Баку делает все, чтобы воз не сдвинулся с места. Впрочем, это не означает, что мы не должны продолжать процесс урегулирования», – отметил Д. Бабаян.
По его словам, 2018-й станет очень важным годом. «Это будет в особенности удобный для спекуляций противника год. В предстоящем году мы отметим 100-летие Первой Республики Армения, 100-ю годовщину появления Арцахской проблемы, поскольку сто лет назад была сформирована искусственно созданная страна – Азербайджан, которая и породила карабахскую проблему. В Азербайджане вспомнят все это. Если же приплюсовать к этому предстоящие в этой стране президентские выборы, 95-летие Гейдара Алиева, – все это открывает широкое поле для спекуляций», – отметил Д. Бабаян.