«Ռուսատոմ Սերվիս»-ը Հայկական ատոմային էլեկտրակայանը հարստացրել է նոր սարքավորումներով:
Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի շահագործման ժամկետի երկարաձգման և արդիականացման աշխատանքների շրջանակներում «Ռուսատոմ Սերվիս» ՓԲԸ-ն ավարտել է ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի երկրորդ բլոկի տրանսֆորմատորի առաքումը: Տրանսֆորմատորները մատակարարվում են սպառված ռեսուրսների փոխարինման համար:
Նրանք նախատեսված են մուտքի լարումը բարձրացնելու և էլեկտրական էներգիան տուրբոգեներատորի աշխատանքի ժամանակ էներգահամակարգին փոխանցելու համար: Բացի այդ, տրանսֆորմատորներն անհրաժեշտ են տուրբոգեներատորների կանգնեցման ընթացքում էներգահամակարգից ՀԱԷԿ սեփական կարիքների տրանսֆորմատորների սնուցման համար:
Սարքավորումը պատրաստել է «Запорожтрансформатор» մասնավոր բաժնետիրական ընկերությունը՝ ԱՊՀ և Եվրոպայի խոշորագույն կազմակերպությունը, որ մասնագիտացած է նավթային տրանսֆորմատորների և էլեկտրական ռեակտորների արտադրության մեջ:
Արտադրող-գործարանից տեղափոխումը կատարվել է մի քանի փուլով, նախապես՝ ցամաքային ճանապարհով՝ մինչև Ուկրաինայի «Չերնոմորսկ» նավահանգիստ, ապա ծովով՝ մինչև Վրաստանի Փոթի նավահանգիստ, այնտեղից դարձյալ ցամաքային ճանապարհով մինչև ՀԱԷԿ հրապարակ:
Ավելի վաղ՝ դեկտեմբերին, այդ կայարան արդեն բերվել էր երկու տուրբոգեներատորներից առաջինը և բլոկային տրանսֆորմատորը:
Տեղեկություններ՝
2014-ի դեկտեմբերին ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև հայկական ատոմային էլեկտրակայանի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման հարցում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը: 2015-ի փետրվարին ստորագրվեց ՀՀ տարածքում ատոմային էլեկտրակայանի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքների ֆինանսավորման համար Հայաստանի կառավարությանը վարկ տրամադրելու մասին համաձայնագիրը: 2015 թվականի հունիսին «Ռուսատոմ սերվիս»-ի և «ՀԱԷԿ»-ի միջև պայմանագիր է ստորագրվել աշխատանքների երկարաձգման, առաքումների և այլ ծառայությունների վերաբերյալ՝ Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը երկարացնելու նպատակով:

«Русатом Сервис» доставил оборудование на Армянскую АЭС
АО «Русатом Сервис», в рамках работ по модернизации и продлению срока эксплуатации Армянской АЭС, завершило доставку второго блочного трансформатора для энергоблока №2 ААЭС.
Как сообщает пресс-служба АО, трансформаторы поставляются для замены исчерпавших свой ресурс. Они предназначены для повышения подводимого напряжения и передачи электрической энергии в энергосистему во время работы турбогенератора. Также трансформаторы необходимы для питания трансформаторов собственных нужд АЭС из энергосистемы во время остановки турбогенератора.
Оборудование изготовлено ЧАО «Запорожтрансформатор» - крупнейшим в СНГ и Европе предприятием по производству силовых масляных трансформаторов и электрических реакторов с производственной мощностью 60 тыс. МВА в год.
Транспортировка от завода-изготовителя происходила в несколько этапов сначала наземным транспортом до порта «Черноморск» (Украина) – по морю до порта «Поти» (Грузия) и оттуда - наземным транспортом до площадки Армянской АЭС.
Ранее, в декабре на станцию уже был доставлен первый из двух турбогенераторов и блочный трансформатор.
Как известно, в декабре 2014 года было подписано Соглашение между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Армения о сотрудничестве в продлении срока эксплуатации энергоблока № 2 Армянской атомной электростанции. В феврале 2015 года подписано Соглашение о предоставлении экспортного кредита для финансирования работ по продлению срока эксплуатации ААЭС.
В июне 2015 года между АО «Русатом Сервис» и ЗАО «ААЭК» был подписан Контракт на выполнение работ, поставок и услуг для продления срока эксплуатации энергоблока №2 Армянской АЭС.