Սերժ Սարգսյանի՝ Վրաստան կատարած այցը կարող է բեկումնային դառնալ. Ջոնի Մելիքյան
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Վրաստան կատարած այցը դրական էր՝ պոզիտիվ, կառուցողական: Դեկտեմբերի 27-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման գնահատական տվեց վրացագետ Ջոնի Մելիքյանը: Նա ընդգծեց՝ ինչ-որ չափով նախադրյալներ կան, որ այս այցը բեկումնային դառնա, բայց ամեն ինչ կախված է նաև վրացական կողմի արձագանքից: Մելիքյանը նշեց՝ ՀՀ նախագահը Թբիլիսիում ներկայացուցչական կազմով էր, և հիմնականում փակ ռեժիմում անցկացված, չլուսաբանվող հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են գրեթե բոլոր հարցերը, որոնք կան միջպետական հարաբերություններում: Դրանցից վրացագետն առանձնացրեց տնտեսությունն ու անվտանգությունը:
ՀՀ և Վրաստանի միջև առևտրաշրջանառությունն, ըստ Մելիքյանի, մոտ 24 տոկոսով աճել է, ընդ որում՝ Հայաստանից արտահանումն աճել է, Վրաստանից ներմուծումը՝ նվազել: Բանախոսը նշեց՝ Վրաստանը ֆիքսել է, որ այս տարին ռեկորդային է եղել զբոսաշրջային այցելությունների թվով. 7 միլիոն զբոսաշրջիկ է այցելել, որոնցից մեկուկես միլիոնը՝ Հայաստանից: 2018 թվականն, ըստ Մելիքյանի, հայ-վրացական հարաբերություններում կարող է լինել նոր մոտեցումներով, նոր էներգիայով լի տարի:
Հարցին՝ արդյո՞ք պատահականություն է, որ ՀՀ նախագահը Վրաստան է մեկնում ԵՄ հետ համաձայնագրի ստորագրումից հետո, Մելիքյանն արձագանքեց, որ համաձայնագրի ստորագրումը պարզապես լավ ֆոն է, սակայն չի կարող բան փոխել հայ-վրացական հարաբերություններում, այսինքն՝ որակական որևէ փոփոխություն այն չի բերի:
Անդրադառնալով բանակցություններում Ջավախքի ճանապարհների, լեզվի, ենթակառուցվածքների և այլ հարցերի քննարկմանը՝ վրացագետը նշեց, որ միջպետական հարաբերություններում ֆիքսված է՝ ոչ մի խնդիր չկա, կան հարցեր, որոնք լուծվում են: Նա ընդգծեց՝ ճանապարհների, գործազրկության հետ կապված հարցեր Վրաստանի այլ շրջաններում էլ կան: Հայաստանը կարող է խնդրել, որ նրանք Ջավախքի խնդիրների նկատմամբ մի քիչ ավելի ուշադիր լինեն, սակայն դրանք Վրաստանի ներքին խնդիրներն են, իսկ դասագրքերի և այլնի հետ կապված հարցերին, ըստ Մելիքյանի, հայկական կողմն աջակցելու է:
Վրացագետի խոսքով՝ Հայաստանը կարևոր է Վրաստանի համար նաև որպես ԵԱՏՄ անդամ երկիր, նա նշեց՝ Եվրասիական շուկան կարևոր է Վրաստանի համար, այն համար մեկ շուկան է իրենց առևտրային հարաբերություններում:

Эксперт: Армения важна для Грузии как страна-член ЕАЭС, и визит Сержа Саргсяна может стать переломным
17:10 27/12/2017
Официальный визит президента Армении Сержа Саргсяна в Грузию был позитивным и конструктивным, налицо предпосылки того, что он может стать переломным. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции научный сотрудник Центра региональных исследований Академии госуправления Армении, эксперт по Грузии Джонни Меликян, комментируя последний визит главы государства в Тбилиси.
По словам эксперта, армянская делегация с весьма представительским составом на встречах, которые проходили в основном за закрытыми дверями, обсудила с грузинскими партнерами практически все вопросы межгосударственных отношений, в особенности проблемы в сферах энергетики и безопасности.
По совам Дж. Меликяна, торговый оборот между Арменией и Грузией вырос на 24%, причем увеличился экспорт из РА, а импорт из Грузии снизился.
Эксперт отметил, что грузинская сторона зафиксировала рекордные показатели за 2017г. в сфере туризма, при этом из 7 млн. туристов 1,5 млн. были из Армении.
Он отметил, что 2018 год армяно-грузинские отношения могут отразить новые подходы, наполниться новой энергией.
В ответ на вопрос, является ли случайностью, что президент Армении Серж Саргсян отправился с официальным визитом в Грузию после подписания 24 ноября с.г. в Брюсселе Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве Армении и Евросоюза, Меликян отметил: подписание соглашения – просто хороший фон, но это не может что-либо изменить в армяно-грузинских отношениях, то есть не принесет качественных изменений.
Коснувшись обсуждения в ходе переговоров вопросов относительно дорог в Джавахке, языка и инфраструктур, эксперт отметил, что в межгосударственных отношениях четко зафиксировано: никаких проблем нет, есть вопросы, которые решаются.
Проблемы, связанные с дорогами, безработицей, есть и в других регионах Грузии, указал он. Армения, как отметил Меликян, может попросить, чтобы к проблемам Джавахка уделялась чуть больше внимания, однако речь идет о внутренних проблемах Грузии.
По словам эксперта, Армения важна для Грузии и как страна-член ЕАЭС, а рынок Евразийского экономического союза в контексте торговых отношений для Грузии является рынком номер один.