Սերժ Սարգսյանի՝ Վրաստան կատարած այցը կարող է բեկումնային դառնալ. Ջոնի Մելիքյան
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Վրաստան կատարած այցը դրական էր՝ պոզիտիվ, կառուցողական: Դեկտեմբերի 27-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման գնահատական տվեց վրացագետ Ջոնի Մելիքյանը: Նա ընդգծեց՝ ինչ-որ չափով նախադրյալներ կան, որ այս այցը բեկումնային դառնա, բայց ամեն ինչ կախված է նաև վրացական կողմի արձագանքից: Մելիքյանը նշեց՝ ՀՀ նախագահը Թբիլիսիում ներկայացուցչական կազմով էր, և հիմնականում փակ ռեժիմում անցկացված, չլուսաբանվող հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են գրեթե բոլոր հարցերը, որոնք կան միջպետական հարաբերություններում: Դրանցից վրացագետն առանձնացրեց տնտեսությունն ու անվտանգությունը:
ՀՀ և Վրաստանի միջև առևտրաշրջանառությունն, ըստ Մելիքյանի, մոտ 24 տոկոսով աճել է, ընդ որում՝ Հայաստանից արտահանումն աճել է, Վրաստանից ներմուծումը՝ նվազել: Բանախոսը նշեց՝ Վրաստանը ֆիքսել է, որ այս տարին ռեկորդային է եղել զբոսաշրջային այցելությունների թվով. 7 միլիոն զբոսաշրջիկ է այցելել, որոնցից մեկուկես միլիոնը՝ Հայաստանից: 2018 թվականն, ըստ Մելիքյանի, հայ-վրացական հարաբերություններում կարող է լինել նոր մոտեցումներով, նոր էներգիայով լի տարի:
Հարցին՝ արդյո՞ք պատահականություն է, որ ՀՀ նախագահը Վրաստան է մեկնում ԵՄ հետ համաձայնագրի ստորագրումից հետո, Մելիքյանն արձագանքեց, որ համաձայնագրի ստորագրումը պարզապես լավ ֆոն է, սակայն չի կարող բան փոխել հայ-վրացական հարաբերություններում, այսինքն՝ որակական որևէ փոփոխություն այն չի բերի:
Անդրադառնալով բանակցություններում Ջավախքի ճանապարհների, լեզվի, ենթակառուցվածքների և այլ հարցերի քննարկմանը՝ վրացագետը նշեց, որ միջպետական հարաբերություններում ֆիքսված է՝ ոչ մի խնդիր չկա, կան հարցեր, որոնք լուծվում են: Նա ընդգծեց՝ ճանապարհների, գործազրկության հետ կապված հարցեր Վրաստանի այլ շրջաններում էլ կան: Հայաստանը կարող է խնդրել, որ նրանք Ջավախքի խնդիրների նկատմամբ մի քիչ ավելի ուշադիր լինեն, սակայն դրանք Վրաստանի ներքին խնդիրներն են, իսկ դասագրքերի և այլնի հետ կապված հարցերին, ըստ Մելիքյանի, հայկական կողմն աջակցելու է:
Վրացագետի խոսքով՝ Հայաստանը կարևոր է Վրաստանի համար նաև որպես ԵԱՏՄ անդամ երկիր, նա նշեց՝ Եվրասիական շուկան կարևոր է Վրաստանի համար, այն համար մեկ շուկան է իրենց առևտրային հարաբերություններում:

The official visit by President Sargsyan to Georgia was held in a constructive and positive atmosphere, expert in Georgia John Melikyan told reporters at a press conference on Wednesday. He stressed there are certain prerequisites for the visit to be a breakthrough, yet much depends on further steps of the Georgian side.
Melikyan pointed to the representative delegation that accompanied the president and the closed-format meetings with Georgia’s leadership that addressed virtually all aspects of interstate relations. The expert drew a special attention to the economy and security issues. addressed during the talks in Tbilisi.
In his words., 24% growth recorded in Armenia-Georgia trade turnover in 2017 with the
the increase of Armenian exports to Georgia and decrease in Georgian import to Armenia.
The speaker reminded of the statistics suggesting the outgoing year marked a 7-million record number of tourists visiting the country with 1,5 million Armenians among them who preferred the neighboring country as a holiday destination. In Melikyan’s conviction, the year 2018 can reinvigorate the Armenian-Georgian relations with a new impetus and approaches.
Speaking of the issues related to Javakhq (predominantly Armenian populated Javakheti region of Georgia), namely the poor road conditions, language and infrastructure, the expert noted that no disagreements are observed in interstate relations with only matters requiring solution. In his words, issues of unemployment and roads are actual for other regions of Georgia, while Armenia could ask the Georgian authorities to pay more interest to Javakhq problems that certainly remain within the scope of Georgian internal issues. Armenia could only assist with textbooks and other needs.
Melikyan next said that Armenia is valuable for Georgia as a member state to the EAEU, given Georgia’s interests in the Eurasian market as a primary trade destination.