Հերթական զանգվածային թունավորման դեպքն է գրանցվել թուրքական բանակում
Թուրքիայի Գազիանթեփ (Այնթապ) նահանգի Իսլահիյե շրջանում գտնվող 106-րդ հրետանային գնդում ծառայող 70 զինվոր սննդային թունավորման կասկածանքով հոսպիտալացվել է:
«Էրմենիհաբեր»-ը գրում է, որ թուրքական «Haberler.com» լրատվական կայքի՝ զինվորների շրջանում գանգատները սկսվել են դեկտեմբերի 25-ի ընթրիքից որոշ ժամանակ անց:
Իսլահիյե շրջանի ղեկավար Ռամազան Յըլդըրըմը հայտարարել է, որ հոսպիտալացված զինվորների կյանքին վտանգ չի սպառնում: Պաշտոնյան տեղեկացրել է նաև, որ դեպքի առնչությամբ հետաքննություն է սկսվել:
Հիշեցնենք, որ 2017-ի ընթացքում մի շարք զանգվածային թունավորման դեպքեր են գրանցվել Թուրքիայի զինված ուժերում:
Մայիսի 23-ին Մանիսայի 1-ին համազորային ուսումնական բրիգադի մեկ այլ զորամասում տեղի ունեցած սննդային թունավորման հետևանքով հոսպիտալացվել էր 1049 զինվոր, որոնցից մեկը մահացել էր:
Դեպքից 4 օր հետո` մայիսի 27-ին էլ ժանդարմերիայի զորամասերից մեկում տեղի ունեցած թունավորման հետևանքով հոսպիտալացվել էր ժանդարմերիայի 70 ծառայող:
Վերջին դեպքը գրանցվել էր հունիսի 16-ին Մանիսայի ուսումնական զորամասերից մեկում: Զորամասի բուժկետ դիմած 85 զինվորներից 69-ը շտապ օգնության մեքենաներով տեղափոխվել են Մանիսայի քաղաքային և Մերքեզեֆենի հիվանդանոցներ:
Հունիսի 19-ի երեկոյան Քաստամոնուի ժանդարմերիայի 5-րդ ուսումնական գնդի 38 զինվոր սրտխոառնոցի և փսխման գանգատներով դիմել էր, որոնցի 8ºը հոսպիտալացվել էր:

A total of 70 Turkish servicemen have been hospitalized in the country's southern Gaziantep province due to suspected food poisoning.
The soldiers' complaints at the 106th Artillery Regiment Command began following a dinner on 25 December, Ermenihaber reported citing Haberler.com Turkish media outlet.
The head of the Islahiye district said that there is no one with life-threatening condition, adding an investigation has been launched into the incident.
The incident came after a series of similar cases of apparent food poisoning at military bases in Turkey.
On May 23, more than 1,000 soldiers were hospitalized after suffering from poisoning symptoms at the First Infantry Training Battalion Command in the western province of Manisa, with one death reported.
Four days later, on 27 May, 70 soldiers suffering from similar symptoms were also hospitalized.
The latest poisoning cases were registered on June 16 and 19, with 69 and 8 Turkish soldiers hospitalized respectively following complaints of nausea and vomiting.