Հունվարի 15-ին՝ ժամը 16:00-ին, «Նարեկացի» արվեստի միությունում տեղի կունենա «Օսիպ Մանդելշտամը և արդի հայ պոեզիան» խորագիրը կրող գրական հանդիպումը:
Կենտրոնի ֆեյսբուքյան էջի փոխանցմամբ, միջոցառման շրջանակում կներկայացվեն Օսիպ Մանդելշտամի նշանակությունը և դերը հայ գրականության մեջ և այն, թե ինչպես են շարունակում արդի հայ գրողները մեծ դասականի ավանդույթները:
Միջոցառումն իրականացվում է Համահայկական գրողների միության գրականագետների նախաձեռնությամբ ( նախագահ` Աբգար Ափինյան):
Աբգար Ափինյանը ծնվել է 1960 թվականի փետրվարի 5-ին Վանաձորում: 2016թ.-ից հանդիսանում է Համահայկական գրողների միության նախագահ:
Եղել է Հայաստանի գրողների միության առաջին քարտուղար (1996-2001), Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի մամլո դիվանի պետ և Գարեգին Ա վեհափառ հայրապետի քարտուղար (1994-1996):

Armenia’s Naregatsi Art Institute will host a literary meeting entitled "Osip Mandelshtam and Modern Armenian Poetry" on January 15, at 4:00 pm.
Within the framework of the event, a discussion will be held on the significance and role of Osip Mandelshtam in Armenian literature and how modern Armenian writers continue the traditions of the great classic writer, the institute said on Facebook.
The event is initiated by the literary critics of the Pan-Armenian Writers’ Union (President Abgar Apinyan).
Abgar Apinyan was born on February 5, 1960 in Vanadzor. Since 2016 he has served as the President of the Pan-Armenian Writers' Union.
He was the First Secretary of the Union of Writers of Armenia (1996-2001), the Head of the Press Office of the Mother See of Holy Etchmiadzin and the Secretary of His Holiness Karekin II (1994-1996).