Հայ մշակույթի նկատմամբ ադրբեջանական վանդալիզմը՝ «Ադրբեջանը քաղաքակրթությունից դուրս» գրքում
«Իրանի Սալմաստ քաղաքում այսօր հազիվ հինգ-վեց հայ է ապրում, իսկ ահա նահանգի գյուղերն այլևս հայաթափ են: Սալմաստ քաղաքում հայկական դպրոցը գոյատևել է մինչև 1970 թվականը»,-լրագրողների հետ այսօր կայացած հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի» ղեկավար, հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը:
Նա ներկայացրեց հայկական պատմական գավառներին նվիրված, վերջերս տպագրված գրքաշարի երկու հատորները, որոնցից առաջինը վերագրված է որպես «Հայոց ձոր»՝ նվիրված Վասպուրական նահանգի համանուն գավառին, երկրորդը՝ «Սալմաստ»: Երրորդ հատորը, որը նախատեսված է  հրատարակել արդեն հաջորդ տարի, նվիրված է լինելու աշխարհագրորեն Վանա լճի տարածքում գտնվող Արծկե գավառին: նախատեսված է հրատարակել 36 հատոր՝ հայոց այբուբենի տառերի քանակով:
«Մինչ այժմ Սալմաստ գավառին վերաբերող ընդամենը մեկ համառոտ գիրք է լույս տեսել, այն էլ 1906 թվականին՝ Նոր Ջուղայում: 110 տարի է՝ գավառի մասին որևէ աշխատություն չի տպագրվել: Սա առաջինն է այդ մեծ դադարից հետո: Այս հատորում ներկայացված է անգամ  Սալմաստ գավառի Փայաջուկ գյուղի հայկական գերազմանատունը, որտեղ մինչ այժմ պահպանվում է հայ մեծ գրող Րաֆֆու մոր տապանաքարը»,-ասաց  հուշարձանագետը:
Սամվել Կարապետյանը ներկայացրեց նաև «Ադրբեջանը քաղաքակրթությունից դուրս» վերտառությամբ գիրքը, ուր անդրադարձ է կատարվել հայ մշակույթի նկատմամբ ադրբեջանական վանդալիզմի դրսևորումներին:

RAA releases new volumes of the series featuring historical Armenian heritage
“Around 5 or 6 Armenians currently live in Salmast, Iran, while the adjacent villages have been totally stripped of the Armenian population. The Armenian school in Salmast town operated until 1970,” the Director of Research on Armenian Architecture Foundation (RAA) Samvel Karapetyan told reporters on Friday at a press conference.
Karapetyan, whose Foundation investigates and documents Armenian monuments located outside the borders of the present-day Republic of Armenia, namely in Historical Armenia (the Armenian districts of Turkey, Iran, Georgia and Azerbaijan) informed about the two volumes of the newly-published series dedicated to ancient Armenian provinces. The first one titled “Hayots Dzor” (Armenian Gorge) devoted to Vaspurakan province and the second one named “Salmast”. The third volume which is planned to be released in the coming year is devoted to Artskhe community located in the area of Lake Van. In total, 36 volumes are planned to be published corresponding to the number of letters in the Armenian alphabet.
“Thus far, only one brief book has been published telling the story of Salmast, released in 1906 in New Jugha. No work has been published over the past 110 years. Our book is the first publication after the long break. The book also tells the story of the cemetery of Payajuk village in Salmast, where the mother of renowned Armenian novelist Raffi is buried,” Karapetyan said.
The researcher next presented the newly released book named “Azerbaijan: Enemy of civilization,” covering documented cases of Azerbaijani vandalism against Armenian cultural heritage.