Անգլիական «Մանչեսթր Յունայթեդ» ֆուտբոլային ակումբի գլխավորի մարզիչ Ժոզե Մոուրինյոն ներողություն է խնդրել Հայաստանի ազգային հավաքականի ավագ, կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանից` երեկվա հանդիպման ընթացքում նրան փոխարինելու համար:
Ֆուբոլային ակումբի պաշտոնական էջի փոխանցմամբ, Մոուրինյոն ասել է.
«Արդար չէր Մխիթարյանին փոխարինելը: Ես այդ մասին նրան ասեցի: Ինձ էլ դուր չեկավ իմ արածը, քանի որ նա արժանի չէր դրան: Մխիթարյանը լավ էր խաղում, վատ չէր խաղում: Նա փոխանցում կատարելու մի քանի հնավորություն բաց թողեց, բայց նա թիմին դինամիկա էր հաղորդում:
Քանի որ Ռեշֆորդը չէր կարողանում գոլ խփել, ես որոշեցի ժամանակ չկորցնել, դաշտ դուրս բերել Լուկակուին: Ես զոհաբերեցի Միկիին, մի բան, որ սովորաբար չեմ անում: Ես ներողություն խնդրեցի իրենից ու մյուսներից, որովհետև նա արժանի չէր»:
Հիշեցնենք, որ անցած գիշեր Անգլիայի գավաթի 1/32 եզրափակչում ՄՅՈՒ-ն «Դերբի Քաունթի»-ի հետ հանդիպմանը 2:0 հաշվով հաղթանակ տարավ: Մխիթարյանը փոխարինվեց ընդմիջմանը:

Mourinho apologised to Mkhitaryan for 'unfair' substitution against Derby
Jose Mourinho has revealed he apologised to Henrikh Mkhitaryan after substituting the midfielder at half-time during the FA Cup victory over Derby County, ESPN reported.
The Armenian national team captain and Manchester United midfield was handed just his second start in two months against the Championship side at Old Trafford on Friday. But he lasted just 45 minutes before he was replaced with Romelu Lukaku, who scored the second goal in a 2-0 win.
However, Mourinho said afterwards his decision had been "unfair." He told a news conference: "I didn't like what I did, unfair, he didn't deserve.
"He was playing well, he was not playing bad, he had a couple of mis-possessions, but he was giving a good dynamic to the team and my feeling was that [Marcus] Rashford is not going to score a goal and because of that I am not going to lose time and I am going to play Romelu and I am going to sacrifice a player and Mkhi was the one I sacrificed.
"But it is not something I normally do and at half-time I apologised to him in front of the people because he didn't deserve it."