Արմեն Իսրայելյան. Իրանի գործող կառավարությունը շատ բարդ իրավիճակում է
«Հարևան Իրանում իրավիճակն այսօր ավելի հանդարտ է, քննադատություններն ու հակադարձումներն ավելի շատ տեղափոխվել են քաղաքական դաշտ»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց իրանագետ Արմեն Իսրայելյանը:
Նրա խոսքով, այս պահին քաղաքական ուժերի ղեկավարները միմյանց հասեցին մեղադրանքներ են հնչեցնում այն մասին, թե ով է ստեղծված իրավիճակի մեղավորը: Խորհրդարանում էլ  թեժ քննարկումներ են, ստեղծված բարդ դրությունից դուրս գալու ուղիներ են փնտրում:
Հիշեցնենք, որ Իրանում դեկտեմբերի վերջին օրերին սկիզբ առան բողոքի ցույցեր: 20 քաղաքներում փողոց դուրս եկած մարդիկ հիմնականում սոցիալական պահանջներ էին բարձրաձայնում: Բողոքի ակցիաների ընթացքում 20 մարդ է մահացել, որից մեկը անվտանգության աշխատակից, ձերբակալվել է մոտ 400 մարդ: Թեհրանի դատախազը նախօրեին հայտարարել է, որ   ձերբակալվածներից 80-ն ազատ է արձակվել:
ՄԱԿ-ի իրավապաշտպաններն Իրանի իշխանություններին կոչ էին արել լրջորեն վերաբերվել ցուցարարների` ազատություն ու արժանի կենսամակարդակ ապահովելու վերաբերյալ պահանջներին: Իրանագետից հետաքրքրվեցին, հնարավո՞ր է արտաքին ճնշման հետևանքով իրավիճակը հանդարտվեց:
«Չեմ կարծում, քանի որ ի սկզբանե Ռոհանիի կառավարությունը՝ բարեփոխականները քննադատում էին այն ուժայինների քաղաքականությունը, որոնք ցանկություն ունեին բռնի ուժի միջոցով հանդարտեցնել այդ կոչերը: Ռոհանիի կառավարությունը հակված էր ցուցարարների հետ խնդիրները լուծել երկխոսության միջոցով: Առաջին օրվանից ընդունեցին, որ առկա է խնդիր, կառավարության անդամների ու լրատվամիջոցների փորձ չարվեց անտեսել այդ խնդիրը: Ինչպես նախկինում լինում էր Իրանում, փորձ չարվեց այդ ամենը բարդել դրսի, արտաքին ուժերի վրա: Սա դրական միտում կարելի է համարել»,-ասաց Արմեն Իսրայելյանը:
Նրա խոսքով, կառավարությունը չի առաջնորդվում ստանդարտ գործողություններով ու հայտարարություններով, փորձում են համահունչ լինել հասարակության մեջ տեղի ունեցող փոփոխություններին:
Հարևան երկրում տեղի ունեցած բնողոքի ցույցերը, ըստ նրա, ունեին նախադրյալներ: «Նման վիճակը մեկ օրում չստեղծվեց: Ռոհանիի վերընտրությունից հետո՝ մեկ տարի առաջ, նա ամբողջությամբ այլ տնտեսական քաղաքականություն էր ցանկանում իրականացնել՝  փորձելով նվազեցնել Իրանի իսլամական հեղափոխության պահպանների կորպուսի դերակատարությունը, որը չափազանց մեծ է ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ դրսում: Նախագահը փորձ էր անում կրճատել նրանց բյուջեն, սակայն երկընտրանքի առաջ կանգնեց: Տարածաշրջանային զարգացումները, Իրանում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողություններն ամբողջությամբ փոխեցին կառավարության դիրքորոշումը, ինչի հետևանքով էլ ԻԻՀՊ-ն մեծացրեց իր ազդեցությունը, իսկ Ռոհանին հնարավորություն չունեցավ այնպիսի բյուջետային, ֆինանսական քաղաքականություն իրականացնել, ինչպես գրված էր իր նախընտրական ծրագրում»,-մանրամասնեց իրանագետը:
Բացի այդ, միջուկային համաձայնությունից հետ Իրանի հասարակությունը մեծ ակնկալիքներ ուներ երկրի նախագահից, որքան ավելանում էին քաղաքացիներին տրվող ազատությունները, այնքան մեծանում էին պահանջները:
«Ռոհանիից, ով կարողացավ հասնել միջուկային համաձայնության, հասարակությունն ակնկալում էր դրական զարգացումներ: Երկրորդ վերընտրությունից հետո իրանցիները նախագահին ևս մեկ հնարավորություն տվեցին, որպեսզի կարողանա արդարացնել միջուկային համաձայնությունը: Ի դեպ, նախընտրական շրջանում պահպանողականներն ամեն կերպ փորձում էին ցույց տալ, որ միջուկային համաձայնությունը որևէ ազդեցություն չունեցավ»,-ասաց նա:
Մարտին քննարկվելիք պետական բյուջեին նախատեսում է բենզինի թանկացումը` 1000 թումանից դարձնելով 1500, գազի, բենզինի սուբսիդիաների վերանայումը, սրանք ևս դժգոհությունների առիթ դարձան: Սակայն ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդի նիստից հետո, կարծես փորձ է արվում միավորվել ընդդեմ Միացյալ Նահանգների նախագահի: «Սա քարոզչական դաշտում, սակայն քաղաքական դաշտում քննարկում են բենզինի գնի վերաբերյալ: Խորհրդարանը դեմ է թանկացմանը: Հենց ցույցերի շրջանում էլ կառավարության խոսնակը հայտարարեց, որ վերանայվելու են որոշ դրույթներ, որոնց ընդունումը կարող է քաղաքացիների մոտ խնդիրներ առաջացնել»,-ասաց Ա. Իսրայելյանը:
Նրա կանխատեսումներով, հավելյալ դժգոհությունների առիթ կարող են դառնալ  ծանրաբեռնված Թեհրան ավտոմեքենաների մուտքի սահմանափակումը, օդի աղտոտվածության բարձր մակարդակը, որի հետևանքով հիվանդացությունն ու մահացությունն ավելացել են, նույնիսկ դպրոցներ են փակվել:
«Հիմա Իրանի գործող կառավարությունը շատ բարդ իրավիճակում է, մի կողմից պետք է կարողանա դիմագրավի արտաքին ճնշումներին, մյուս կողմից պետք է կարողանա իրականացնել իր ծրագրերը, արդարացնել միջուկային համաձայնությունը, մյուս կողմից՝ բավարարել իր ընդդիմախոսների՝  պահպանողականների պահանջները, բացի այդ էլ առկա է Իրանի իսլամական հեղափոխության պահպանների կորպուսի խնդիրը»,-ասաց նա:

Армен Исраелян: Правительство Ирана находится в довольно сложном положении
Обстановка в соседнем Иране сегодня более спокойная, критика и дебаты в большей степени перенесены на политическое поле. Об этом в интервью Panorama.am заявил армянский востоковед, эксперт по вопросам Ирана Армен Исраелян.
По его словам, сейчас руководители политических сил в ИРИ обмениваются обвинениями касательно того, кто виновен в сложившейся ситуации. Горячие дебаты проводятся и в парламенте, ищут пути выхода из сложившейся сложной ситуации.
Как известно, протесты в крупнейших городах Ирана начались с 28 декабря 2017 года. Манифестации сопровождались столкновениями с полицией, по последним данным, в ходе беспорядков погибли 20 человек. Массовые протесты в Иране изначально  были направлены против экономической политики Тегерана и роста цен, затем участники акций начали выражать общее недовольство правительством страны.
По данным AFP, свыше 400 человек были задержаны за несколько дней протестов. По словам генерального прокурора Ирана Аббаса Джафари Долатабади, в воскресенье, 7 января, были освобождены 80 ранее задержанных демонстрантов.
Верховный комиссар ООН по правам человека Зейд Раад аль-Хусейн призвал Тегеран провести независимое и беспристрастное расследование всех случаев гибели и ранений людей в ходе протестов, проявлять осмотрительность при обеспечении правопорядка во время демонстраций, а также не провоцировать новых волнений и актов насилия.
В ответ на вопрос, успокоилась ли обстановка в Иране под давлением внешних сил, Армен Исраелян сказал: «Не думаю, поскольку изначально кабинет президента Роухани – реформисты – критиковали политику силовиков, желавших усмирить активистов силой. Правительство Роухани было склонно решать вопросы с демонстрантами посредством диалога. С первого же дня они признали наличие проблемы, не было предпринято попыток игнорировать данную проблему ни членами правительства, ни СМИ.  Как это бывало в Иране в прошлом, не было предпринято попыток свалить все это не внешние силы. Это можно назвать позитивной тенденцией».
По его словам, правительство не руководствуется стандартными действиями и заявлениями, пытаясь быть созвучным изменениям в обществе.
Как указал Исраелян, у протестов Иране были предпосылки: «Такая ситуация сложилась не за один день. Хасан Роухани после переизбрания на пост президента ИРИ год назад хотел проводить совершенно иную экономическую политику, желая снизить роль Корпуса стражей исламской революции (КСИР), которая чрезвычайно велика как внутри страны, так и за ее пределами. Президент пытался сократить их бюджет, однако встал перед дилеммой. Региональные развития, теракты в Иране полностью изменили позицию правительства, вследствие этого КСИР увеличил свое влияние, а у Роухани не было возможности проводить такую бюджетную, финансовую политику, которая была заложена в его предвыборной программе».
Кроме того, после соглашения по иранской ядерной программе у иранского общества были большие ожидания от президента ИРИ.
«От Роухани, который смог достичь соглашения по иранской ядерной программе, общество ожидало позитивных развитий. После переизбрания на пост президента иранцы дали еще одну возможность Роухани, чтобы последний смог оправдать ожидания. Кстати, в ходе предвыборной кампании консерваторы всячески пытались продемонстрировать, что ядерное соглашение не оказало никакого воздействия», – отметил эксперт.
Ранее был представлен проект бюджета на иранский календарный год, охватывающий период с марта 2018 года по март 2019 года, которым предусматривается повышение цен на бензин – с 1000 туманов до 1500, пересмотр субсидий на газ и бензин, что также стало поводом для недовольства.  Однако после заседания Совета безопасности ООН, кажется, делается попытка объединения против президента США Дональда Трампа.
«Это, что касается сферы пропаганды, однако в политическом поле обсуждается вопрос о повышении цен на бензин. Меджлис выступает против подорожаний. Еще в период протестов пресс-секретарь правительства ИРИ заявил, что будут пересмотрены некоторые положения, принятие которых может вызвать проблемы у населения», – отметил А. Исраелян.
По его прогнозам, поводом для дополнительного недовольства могут стать ограничение въезда автомобилей в перегруженный транспортом Тегеран, высокая степень загрязнения воздуха, вследствие чего повысился уровень заболеваемости и смертности, даже были закрыты некоторые школы.
«На данный момент действующее правительство Ирана находится в довольно сложном положении. С одной стороны, правительство должно суметь противостоять внешнему давлению, с другой – реализовать собственную программу, оправдать ядерное соглашение, плюс к этому – удовлетворить требования своих оппонентов, в частности, консерваторов. Помимо этого, существует также вопрос Корпуса стражей исламской революции», – подчеркнул эксперт.