Մարտին Շարբաթյան. Մեր նպատակը Տոկիո-2020-ի օլիմպիական ուղեգիրն է
Անցած տարին հայկական հեծանվասպորտի համար միանշանակ հաջողված կարելի է համարել: Այս մասին ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանի հեծանվասպորտի ֆեդերացիայի փոխնախագահ, Հանրապետական օլիմպիական հերթափոխի մանկապատենական մարզադպրոցի տնօրեն Մարտին Շարբաթյանը։
«Նախ և առաջ շատ ուրախ ենք հեծանվորդ Էդգար Ստեփանյանի՝ տասը լավագույն մարզիկների ցանկում հայտնվելու կապակցությամբ: Հայաստանի հեծանվասպորտի պատմության մեջ նման բան առաջին անգամ եղավ: Աշխարհի գավաթի խաղարկության նրա արծաթե մեդալը ևս աննախադեպ նվաճում էր: Էդգարը երկրորդ տեղը զբաղեցրեց Օլիմպիական խաղերի, աշխարհի և Եվրոպայի առաջնությունների չեմպիոնների և մրցանակակիրների հետ պայքարում: Այս հաջողության հետևում նախագահ Արման Սահակյանի գլխավորությամբ մեր ամբողջ ֆեդերացիայի հսկայական աշխատանքն է: Հեծանվասպորտում շատ դժվար է հասնել նման հաջողության, իսկ մենք դա արեցինք այնպիսի մրցակիցների հետ պայքարում, որոնց բյուջեն հարյուրապատիկ ավելի է մերից: Ի դեպ, պետբյուջեից հատկացվող մեր ֆինանսավորումն այս տարվանից կավելանա, ինչի համար շնորհակալ ենք: Հաճելի է, երբ աշխատանքդ արժանիորեն գնահատում են:
Առաջին անգամ Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր նվաճելու հնարավորություն ունենք: Մենք մասնակցում ենք 1996 թվականից, բայց միշտ «սպիտակ քարտով»: Այժմ Էդգարը հնարավորություն ունի սեփական ուժերով Տոկիոյի խաղերին մասնակցելու իրավունք վաստակել: Դա մեր գլխավոր նպատակն է և մեր ամբողջ ուժերն ու հնարավորությունները կուղորդենք դրան հասնելու համար»,- ասել է Մարտին Շարբաթյանը:
Նրա խոսքով՝ ֆեդերացիայի ղեկավարությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում հերթափոխի պատրաստմանը. «Լավ սերունդ է մեծանում, որն ապագայում կարող է փոխարինել առաջատարին: Կնշեմ Ռոբերտ Խաչատրյանին, Տիրան Մարտիրոսյանին, Լևոն Լավչյանին, Ամու Ասուբովին: Նրանք դեռ պատանիների տարիքային խմբում են հանդես գալիս, լավ արդյունքներ են ցուցադրում և կարող են առաջընթաց ունենալ»:

Мартин Шарбатян: Минувший сезон однозначно можно считать успешным для армянского велоспорта
Минувший сезон однозначно можно считать успешным для армянского велоспорта. Об этом, как передает пресс-служба НОК Армении, заявил вице-президент Федерации велоспорта Армении, директор Республиканской ДЮСШ олимпийского резерва Мартин Шарбатян.
«Прежде всего, мы очень рады попаданию в десятку лучших спортсменов Армении Эдгара Степаняна. В истории отечественного велоспорта это случилось впервые. Его серебряная медаль на этапе Кубка мира также является беспрецедентным достижением.
Эдгар занял второе место в борьбе с чемпионами и призерами Олимпийских игр, первенств мира и Европы. За этим успехом стоит титанический труд всей федерации во главе с президентом Арманом Саакяном. В велоспорте добиться подобного успеха очень трудно, а мы сделали это в борьбе с конкурентами, чей бюджет превышает наш в сотни раз. Кстати, наше государственное финансирование с этого года увеличится, за что мы очень благодарны. Приятно, когда твой труд оценивают по достоинству», – сказал он.
«Впервые у нас появился шанс завоевать путевку на Олимпийские игры. Мы участвовали с 1996 года, но всегда по "белой карте". Теперь у Эдгара есть шанс завоевать право на поездку в Токио своими силами. Это наша главная цель, и мы направим все силы и возможности на ее достижение», – отметил Мартин Шарбатян.
«Руководство федерации оказывает большое внимание подготовке ближайшего резерва. Помимо Эдгара у нас растет хорошая смена, которая в будущем может заменить лидера. Назову Роберта Хачатряна, Тирана Мартиросяна, Левона Лавчяна, Аму Асубова. Эти ребята пока выступают в юношеской возрастной категории, показывают неплохие результаты и способны прогрессировать», – добавил он.