Թբիլիսիում տեղի է ունեցել Փարաջանովին նվիրված ստեղծագործական մրցույթի պարգևատրման արարողությունը
Թբիլիսիի Կովկասյան տանը տեղի է ունեցել Սերգեյ Փարաջանովին նվիրված ստեղծագործական մրցույթի հաղթողների պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունը, որը կազմակերպել էին Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունը և «Վիրահայերի միություն» հասարակական կազմակերպությունը։
Վրաստանում ՀՀ դեսպանատան պաշտոնական էջից տեղեկանում ենք, որ միջոցառմանը մասնակցում էին Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռուբեն Սադոյանը, Վրաստանի՝ Հաշտեցման և քաղաքացիական հավասարության նախարարի առաջին տեղակալ Լաշա Դարսալիան, հոգևոր դասի ներկայացուցիչներ, մտավորականներ, վիրահայ համայնքի մի շարք ներկայացուցիչներ։
Ժյուրիի որոշմամբ ստեղծագործական մրցույթի «Ոսկե դափնեկրի» կոչմանն է արժանացել Տինատին Բուկիան, առաջին տեղը զբաղեցրել է Յուլյա Չալունելին, երկրորդը՝ Գոհար Հակոբյան, իսկ երրորդը՝ Լևան Ցալուգելաշվիլին։
«Ոսկե դափնեկրի» կոչմանն արժանացած Տինատին Բուկիային դեսպան Սադոյանը պարգևատրել է պատվոգրով և հանձնել Հայաստան այցելության եռօրյա ուղեգիր, որտեղ նա հնարավորություն կունենա այցելել տեսարժան վայրեր և ծանոթանալ Հայաստանի պատմամշակութային հարուստ ժառանգությանը։ Հաղթողին տրամադրված ուղեգրի բոլոր ծախսերը հոգում է Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունը: Պատվոգրեր են հանձնվել նաև մրցանակային այլ տեղեր զբաղեցրած մասնակիցներին:
Հիշեցնենք, որ Սերգեյ Փարաջանովին նվիրված ստեղծագործական մրցույթը տեղի է ունեցել 2017 թ․ հոկտեմբերի 15-ից դեկտեմբերի 28-ը, որի ընթացքում երեք տասնյակից ավելի հայ և վրացի նկարիչներ հանդես են եկել իրենց հեղինակային ստեղծագործություններով։

В Тбилиси состоялась церемония награждения победителей конкурса им. Сергея Параджанова
В столице Грузии Тбилиси состоялся творческий вечер в память известного кинорежиссера и художника Сергея Параджанова. В мероприятии принимал участие посол Армении в Грузии Рубен Садоян, заместитель министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Лаша Дарсалия, а также представители интеллигенции и искусства. Об этом сообщается на официальной странице диппредставительства.
Отметим, в ходе творческого вечера в Тбилиси, который уже по устоявшейся традиции стал ежегодным, состоялся перформанс, посвященный творчеству Параджанова. Перед гостями был исполнен «танец с гранатами» из кинофильма «Саят-Нова».
Затем состоялась церемония награждения победителей художественного конкурса им. Сергея Параджанова. Творческий вечер был организован Союзом Грузинских Армян.
Решением жюри были определены четыре победителя. Обладатели первых трех мест были награждены путевками на горнолыжный курорт Бакуриани. А золотой лауреат при финансировании Посольства РА в Грузии был награжден путёвкой в Армению. Также почётными грамотами были награждены все участники конкурса.