Իրանում ցույցերը սկսվեցին սոցիալական բողոքով, թանկացումների դեմ դժգոհություններով, ապա ցուցարարների կոչերն աստիճանաբար ուղղվեցին կառավարության դեմ: Հետագայում կոչերը վերաճեցին ընդհուպ իշխանափոխության պահանջի: Այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց իրանագետ Արտյոմ Տոնոյանը՝ հիշեցնելով, որ ցույցեր կազմակերպելու հիմնական կոչերը հնչում էին Ինստագրամում և Տելեգրամում, որոնք հարևան երկրում ժամանակավորպես փակվեցին:
Բանախոսը հիշեցրեց, որ ըստ իրանական լրատվամիջոցների՝ բողոքի ցույցերն ի սկզբանե հրահրվել են դրսից, մասնավորապես ԱՄՆ-ի, Իսրայելի և Սաուդյան Արաբիայի կողմից:
«Կա նաև տեսակետ, որ ի դեմս իրանական ցույցերի՝ գործ ունենք ներքաղաքական խնդիրների հետ՝ մասնավորապես բարփոխիչների և պահպանողականների միջև: Որոշակի խնդիրներ կան նաև Իրանի կրոնական առաջնորդի և կառավարության միջև: Տարբերակներից մյուսն էլ կապված է Իրանի նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի անվան հետ: Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հրամանատար Մոհամադ Ալի Ջաֆարին ակնարկել էր վերջինիս՝ բողոքի ցույցերի կազմակերպման հետ հնարավոր կապերի մասին»,- ասաց իրանագետը:
Արտյոմ Տոնոյանը միաժամանակ հայտնեց, որ ցույցերի ընթացքում սպանվել է 21, ձերբակալվել 1500-2000 մարդ: Նրանց մի մասն արդեն իսկ ազատ է արձակվել:
Իրանագետի խոսքով, համեմատականներ տանելով Իրանում տեղի ունեցած նախկին և վերջին ցույցերի միջև՝ վերջին ցույցերն իրենց չափերով համեմատելի են 2009 թվականի ցույցերին՝ նախագահական ընտրություններից հետո:
«Եթե նախկինում ցույցերին մասնակցում էր գլխավորապես ուսյալ զանգվածը, այժմյան ցույցերում ներգրաված է առավելապես աղքատ խավը: Սա ցույց է տալիս, որ սոցիալական բողոքն Իրանում բավական սրված վիճակում է: Իհարկե, բողոքի ալիքն արդեն մարել է, սակայն կատարվածը պետք է լրջորեն մտահոգի Իրանի իշխանություններին»,- համոզմունք հայտնեց Արտյոմ Տոնոյանը:
Բանախոսը միաժամանակ համոզմունք հայտնեց, որ Իրանում ցանկացած անկայուն իրավիճակ կարող է իր ուղղակի ազդեցությունն ունենալ Հայաստանի վրա, այդ է պատճառը, որ մեզ մշտապես ձեռնտու է տեսնել խաղաղ և կայուն Իրան: «Թուլացած Իրանը ձեռնտու չէ նաև Ռուսաստանին: Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա Իրանում առկա իրավիճակը ՀՀ ազգային անվտանգությանն այս պահին իրական վտանգ չի ներկայացնում»,- ընդգծեց նա:

Эксперт: Стабильная ситуация в Иране – в интересах Армении
Демонстрации в Иране начались с представления социальных требований, в частности с недовольства в связи с ростом цен, затем участники акций постепенно начали выражать общее недовольство правительством страны. В дальнейшем призывы переросли вплоть до требования смены власти. Об этом заявил на сегодняшней пресс-конференции специалист по Ирану Артем Тоноян.
Эксперт также напомнил, что основные призывы по организации акций протестов в основном распространялись через социальные медиа – Instagram и Telegram, доступ к которым был на некоторое время закрыт в ИРИ.
А. Тоноян напомнил также, что6 согласно информации иранских СМИ, акции протеста изначально провоцировались внешними силами, в частности со стороны США, Израиля и Саудовской Аравии.
«Существует также точка зрения, что иранские протесты  обусловлены внутриполитическими проблемами страны, в частности между реформаторами и консерваторами. Определенные проблемы существуют также между духовным лидером ИРИ и правительством. Еще одну версию связывают с именем экс-президента Ирана Махмуда Ахмадинежада. Командующий Корпусом стражей исламской революции (КСИР) Мохаммад Али Джаафари намекнул на возможную связь экс-президента ИРИ с акциями протеста», – отметил эксперт.
А. Тоноян также сообщил, что в ходе манифестаций, по последним данным, погиб 21 человек. Общее число задержанных на демонстрациях официально не называется. По разным источникам их может быть от 1500 до 2000. Часть из них уже освобождены.
По словам эксперта, проводя параллель между акциями протеста в Иране в прошлом и последними событиями, то недавние протесты сопоставимы с демонстрациями 2009 года – после президентских выборов.
«Если в прошлом в акциях принимали участие в основном представители просвещенной части общества, то в недавних протестах в большей степени участвовали представители бедных слоев населения. Конечно, волна недовольства уже утихла, однако власти Ирана должны серьёзным образом обеспокоиться произошедшим», – отметил он.
А. Тоноян также подчеркнул, что любая нестабильная ситуация в Иране может прямым образом повлиять также и на Армению, посему в наших интересах, чтобы Иран был стабильным и мирным.
«Слабый Иран не в интересах также и России. Что касается Армении, то ситуация в ИРИ на данный момент не представляет реальной угрозы нацбезопасности Армении», – отметил он.