«Վինար»-ը վերջապես մարել է գյուղացիների պարտքը. փոխնախարար
Պտուղ-բանջարեղենի և խաղողի մթերումների դիմաց վճարումներն 90 տոկոսով կատարվել են.այսօրվա դրությամբ պարտքը կազմում է շուրջ 2 մլրդ դրամ: Այս մասին այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ  գյուղատնտեսության փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանը:
Նրա խոսքով՝ վերամշակող ընկերությունները գյուղացիների հետ ունեն պայմանավորվածություն, որ մթերումների դիմաց մնացած վճարումները կատարեն մինչև այս տարվա ապրիլի 1-ը:
Անդրադառնալով «Վինար» ընկերության՝ քաղցրաշենցիների խաղողի մթերումների դիմաց չվճարված պարտքերին՝ Ռոբերտ Մակարյանն ասաց, որ երեք տարի չարչրկվող հարցը մշտապես գտնվել է ՀՀ նախագահի, վարչապետի գյուղատնտեսության նախարարի ուշադրության կենտրոնում և այսօր կարող են արձանագրել, որ խնդիրն ի վերջո լուծվել է: «Փառք Աստծո, խնդիրը լուծվեց:
Ընկերությունը դեկտեմբերի վերջին և երեկ՝ գումարները բաժանել է գյուղացիներին: Պարտքը կազմում էր 34 մլն դրամ, որից 31 մլն-ն արդեն տրվել է գյուղացիներին, իսկ 3 մլն-ը գյուղացիական տնտեսություններին կհատկացվի առաջիկա օրերին»,- հայտնեց Ռոբերտ Մակարյանը:

Компания «Винар» лишь спустя 3 года расплатилась с фермерами за виноград: отчет замглавы Минсельхоза Армении
17:30 11/01/2018
В Армении выплаты за закупленные плоды-овощи и виноград выполнены примерно на 90%, к данному моменту задолженность составляет порядка 2 млрд драмов. Об этом сегодня после заседания правительства Армении заявил журналистам заместитель министра сельского хозяйства Роберт Макарян.
По его словам, у перерабатывающих компаний с фермерами достигнута договоренность, что выплаты за закупки будут завершены до 1 апреля 2018 года.
Кроме того, замминистра сообщил, что компания «Винар», наконец, погасила задолженность перед фермерами за закупленный урожай винограда. По его словам, растянувшийся на 3 года вопрос постоянно находился в центре внимания президента РА, премьер-министра и министра сельского хозяйства и, наконец, получил решение.
Компания в конце декабря 2017 года и накануне, 10 января, расплатилась с фермерами. Задолженность составляла 34 млн драмов.