Հանրապետության նախագահին ՊԵԿ նախագահը զեկուցել է ընթացիկ տարվա առաջնահերթությունների մասին
Հանրապետության Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Վարդան Հարությունյանն այսօր զեկուցել է 2017 թվականի պետական եկամուտների հավաքագրմանը զուգահեռ համակարգում իրականացված բարեփոխումները` ուղղված ինչպես հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցության բարձրացմանը, այնպես էլ գործարար միջավայրի բարելավմանը, ներդրումների համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը, թափանցիկության մեծացմանը:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ ՊԵԿ նախագահը ներկայացրել է նաև 2018թ. կոմիտեի գործունեության առաջնահերթությունները, տարեսկզբից ուժի մեջ մտած Հարկային նոր օրենսգրքի կարգավորումներով նախատեսվող աշխատանքերն ու ակնկալվող արդյունքները:
Վարդան Հարությունյանը զեկուցել է, որ ստուգումների հասցեականությունն ապահովելու նպատակով վերանայվել են ռիսկային չափանիշները, ավելին՝ 25%-ով կրճատվել է թեմատիկ ստուգումների քանակը: Ըստ ՊԵԿ նախագահի՝ մոնիթորինգային կենտրոնի գործարկման շնորհիվ հարկ վճարողների գործունեության նկատմամբ իրականացվող տեսչական ընթացիկ հսկողությունը տեղափոխվել է էլեկտրոնային հարթակ: Կոմիտեի ղեկավարը Նախագահին հայտնել է, որ 2017թ. ընթացքում իրականացված 3117 օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում արձանագրվել է 3 մլրդ դրամ բյուջե լրացուցիչ վճարման ենթակա գումար, իսկ 2017թ. ընթացքում ավարտված քրեական գործերով պետական բյուջե է վերականգնվել 8.5 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ 4.6 մլրդ դրամով կամ 85.3%-ով ավելի:
Օրենսդրական դաշտի բարեփոխումներից ՊԵԿ նախագահն առանձնացրել է արտադրական նշանակության մեքենաների, սարքավորումների և հումքի ներմուծումն ԱԱՀ-ից ազատելու նախաձեռնությունը: Վարդան Հարությունյանն ընդգծել է, որ 2000 ինքնազբաղված անձինք ազատվել են հարկերից, իսկ հարկային համաներում նախատեսող օրենքներով հարկ վճարողներն ազատվել են տույժերից ու տուգանքներից՝ հաշվարկներն ինքնուրույն ճշգրտելու դեպքում: Կոմիտեի ղեկավարի հավաստմամբ՝ մինչև 20 մլն դրամի հայտերի հիման վրա արտահանողներին ԱԱՀ-ի գումարները վերադարձվել են ընդամենը 4 օրվա ընթացքում և առանց ուսումնասիրության:
Վարդան Հարությունյանը Նախագահին զեկուցել է նաև էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի կարողությունների զարգացման աշխատանքի արդյունքները՝ ընդգծելով, որ 2017թ. ընթացքում հարկ վճարողների շուրջ 97%-ը հաշվարկները հարկային մարմին է ներկայացրել էլեկտրոնային եղանակով: Բացի այդ, հարկային պարտավորությունները օնլայն դիտելու հնարավորություն է ստեղծվել: Կոմիտեի ղեկավարը ներկայացրել է, որ արդեն գործարկվել է մեկ միասնական գանձապետական հաշվի համակարգը, իսկ մաքսային մուտքի անդորրագրերի մշակման և ապրանքի էլեկտրոնային հայտարարագրման համակարգերի շնորհիվ մաքսային ձևակերպումներն իրականացվում են տեղեկատվական ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ:
Զեկույցի ընթացքում կոմիտեի ղեկավարն անդրադարձել է նաև ՊԵԿ նոր կառուցվածքին՝ նշելով, որ հարկային տեսչությունները և մաքսատները լուծարվել են, իսկ դրանց փոխարեն ձևավորված վարչությունները ներառվել են կոմիտեի աշխատակազմի կառուցվածքում:
Անդրադառնալով 2018թ. ընթացքում նախատեսված ծրագրերին՝ Վարդան Հարությունյանն առանձնացրել է մոնիթորինգային կենտրոնի գործունեության ընդլայնումը, որի նպատակը, ըստ կոմիտեի ղեկավարի, ստուգումներն առավել հասցեական դարձնելն է: Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահը զեկուցել է նաև մաքսային հսկողության «կապույտ ուղի» ընթացակարգի ներդրման աշխատանքի մասին, որի արդյունքում ապրանքները հսկողության կենթարկվեն հետբացթողումային փուլում: Վարդան Հարությունյանը հավաստիացրել է, որ հարկ վճարողը գրասենյակից ինտերնետ կապի միջոցով մաքսային հայտարարագրում իրականացնելու հնարավորություն կստանա: ՊԵԿ նախագահի զեկույցը ներառել է նաև ներքին անվտանգության համակարգի կատարելագործման և հակակոռուպցիոն միջոցառումները:
Աշխատանքային հանդիպման ժամանակ ներկայացվել է նաև Մեղրիի անցակետի արդիականացման ծրագրի ընթացքը:
Հանրապետության Նախագահը հանձնարարել է՝ շարունակել աշխատանքները բյուջեով նախատեսված մուտքերն ապահովելու նպատակով՝ առանց խոչընդոտելու տնտեսվարողների բնականոն գործունեությունը: Հիմնականում կենտրոնանալ փաստաթղթային ստուգումների վրա՝ բացահայտելու համար ռիսկային տնտեսվարողներին: Շարունակել հարկային և մաքսային մարմինների գործունեության թափանցիկության աստիճանի բարձրացումը, հատուկ ուշադրություն դարձնել մաքսային ձևակերպումների գործընթացի պարզեցմանը, պահանջվող ժամանակի կրճատմանը: Հնարավորին կարճ ժամանակահատվածում գործարկել էլեկտրոնային հարթակը, որը հնարավորություն կտա մաքսային ձևակերպումներն իրականացնել էլեկտրոնային եղանակով՝ նվազագույնի հասցնելով տնտեսվարողների և մաքսային մարմինների միջև շփումները:
Նախագահը հանձնարարել է նաև ապահովել պետական սահմանի Մեղրիի անցումային կետի արդիականացման և վերակառուցման ծրագրի իրականացումը՝ դրանով ավարտին հասցնելով Հայաստանի պետական սահմանի անցակետերի արդիականացման և վերազինման աշխատանքները: ՊԵԿ-ին հանձնարարվել է նաև շարունակել նպատակային աշխատանքը միջազգային կազմակերպությունների տարբեր վարկանիշներով հարկային և մաքսային ընթացակարգերին տրված գնահատականների բարելավման ուղղությամբ:

Президент Армении поручил КГД обеспечить налоговые поступления, но не мешать работе бизнесменов
Во время рабочей встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном председатель Комитета государственных доходов при правительстве РА Вардан Арутюнян сегодня доложил об осуществленных параллельно сбору госдоходов реформах в системе, нацеленных как на повышение соотношения налоги-ВВП, так и на улучшение бизнес-среды, создание благоприятных условий для инвестиций, повышение прозрачности. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Глава КГД представил приоритеты деятельности Комитета в 2018 году, предусматриваемые вступившим в силу с начала 2018 года новым Налоговым кодексом РА работы и ожидаемые результаты.
Вардан Арутюнян доложил, что с целью обеспечения адресности проверок пересмотрены рисковые критерии, более того – на 25 процентов сокращено количество тематических проверок.
По словам главы КГД, благодаря запуску мониторингового центра в электронную плоскость перемещен осуществляемый текущий инспекционный надзор над деятельностью налогоплательщиков. Вардан Арутюнян сообщил президенту, что в результате проведенных в 2017 году 3117 оперативно-розыскных мероприятий было зарегистрировано дополнительно 3 млрд драмов, подлежащих перечислению в госбюджет. А по завершенным в 2017 году уголовным делам были возвращены в государственный бюджет 8,5 млрд драмов, что на 4,6 млрд драмов или 85.3% больше показателя 2016 года.
Из реформ законодательного поля глава КГД РА выделил инициативу по освобождению от НДС импорта машин технического назначения, оборудования и сырья. Вардан Арутюнян подчеркнул, что в 2000 самозанятых лиц были освобождены от уплаты налогов, а предусматривающими налоговую амнистию законами налогоплательщики были освобождены от штрафов и пени – в случае самостоятельной корректировки расчетов.
По заверению главы комитета, суммы НДС были возвращены экспортерам всего за 4 дня и без изучения – на основании заявок на сумму до 20 млн драмов.
Вардан Арутюнян представил президенту РА также результаты работ по развитию возможностей электронной системы управления. Председатель КГД подчеркнул также, что в ходе 2017 года счета порядка 97% налогоплательщиков были представлены в налоговый орган электронным способом. Кроме этого, созданы возможности онлайн-просмотра налоговый обязательств.
В. Арутюнян сообщил, что уже запущена единая система казначейского счета, а благодаря разработке квитанций на таможенные поступления и электронной системе декларирования товаров, таможенное оформление реализуется с использованием современных информационных технологий.
В ходе доклада В. Арутюнян также обратился к новой структуре КГД, отметив, что налоговые инспекции и таможенные органы были ликвидированы, а ведомства, сформированные вместо данных органов, включены в структуру Комитета.
Обратившись к планируемым в 2018 году программам, В. Арутюнян подчеркнул расширение деятельности центра по мониторингу, целью которого является проведение более целенаправленных проверок.
В. Арутюнян заверил, что, налогоплательщики получат возможность декларирования, не выходя из офиса, посредством интернета. В докладе главы КГД были представлены также антикоррупционные мероприятия и способы по совершенствованию внутренней системы безопасности.
В ходе встречи был представлен также ход реализации программы по модернизации контрольно-пропускного пункта в Мегри.
Глава государства поручил продолжать работы по обеспечению предусмотренных бюджетом поступлений, однако исключая какое бы то ни было воспрепятствование естественной деятельности хозяйствующих субъектов; сосредоточить внимание в основном на документальных проверках с целью выявления рискованных предпринимателей; продолжить процесс повышения уровня прозрачности деятельности налоговых и таможенных органов; особое внимание обратить на упрощение таможенных процедур; максимально ускорить внедрение электронной системы оформления таможенной документации, минимизировав контакты между таможенниками и хозяйствующими субъектами.
Президент поручил также обеспечить реализацию программы по модернизации и реконструкции контрольно-пропускного пункта в Мегри, тем самым завершив процесс модернизации и оснащений КПП на границах РА.
Комитету госдоходов также было поручено продолжить целевую работу по улучшению рейтинговых оценок, данных разными международными организациями касательно налоговых и таможенных процедур.