Առանց թույլտվության հրավառություն իրականացնելու համար 1 մլն դրամ տուգանք կսահմանվի
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում նիստում հավանության է արժանացել «Տեղական տուրքերի և վճարների մասին» և հարակից այլ օրենքներում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին ՀՀ օրենքների նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությունը, որն ուղղված է հրավառությունների անցկացման վայրերի, ժամերի, հրավառությունների կազմակերպման թույլտվությունների անցկացման հետ կապված հարաբերությունները կարգավորելուն:
Օրինագծերի ընդունմամբ կսահմանվեն հրավառություն հասկացությունը, հրագործական նյութերի օգտագործման, ինչպես նաև հրավառությունների իրականացման համար լիազոր պետական մարմինների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից հսկողության իրականացման համար անհրաժեշտ իրավակարգավորումներ: Մասնավորապես՝ նախատեսվում է, որ հրավառությունների իրականացման թույլատրելի վայրերը և դրանց ներկայացող պահանջները և պայմանները սահմանում է համայնքի ավագանին: Միաժամանակ սահմանվում է առանց թույլտվության կամ թույլտվությամբ սահմանված պահանջների խախտմամբ հրավառություն իրականացնելու համար վարչական պատասխանատվություն, ինչպես նաև տեղական տուրք՝ թույլտվություն ստանալու համար:
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նշեց, որ քաղաքացիների կողմից ներկայացվում են բազմաթիվ դիմումներ կապված ուշ ժամերին հրավառություններ իրականացնելու մասին, ինչի արդյունքում խախտվում է բնակիչների հանգիստը:
Այսպիսով, նախագծով առաջարկվում է օրենսդրության պահանջները խախտող կազմակերպություններին և անհատներին ենթարկել վարչական տուգանքի: Մասնավորապես, առանց թույլտվության հրավառություն իրականացնողները կտուգանվեն 1 միլիոն դրամով, իսկ մեկ տարվա մեջ երկրորդ անգամ օրենսդրության պահանջները խախտելու դեպքում՝ 2 մլն դրամով:

В Армении за нарушение правил организации фейерверков вводятся крупные штрафы – до 2 млн драмов
На состоявшемся сегодня заседании правительства Армении одобрена законодательная инициатива кабмина касательно законопроектов по внесению изменений и дополнений в закон РА «О местных пошлинах и платежах» и в смежные законы.
Предлагаемые поправки нацелены на регулирование отношений, связанных с разрешениями на организацию и проведение салютов, фейерверков, а также местом и временем их организации.
Принятием законопроекта будут установлены понятие фейерверка, необходимые правовые регулировки для осуществления надзора на их организацией госорганами и органами местного самоуправления.
В частности, предусматривается, что требования к месту проведения фейерверков и условия определяет Совет старейшин общины. Одновременно устанавливается административная ответственность за организацию фейерверка без разрешения или нарушение установленных требований.
Мэр Еревана Тарон Маргарян отметил, что от граждан поступают многочисленные жалобы в связи с организацией  фейерверков в поздние часы, нарушается покой граждан.
Так, проектом предлагается организации и частных лиц, нарушающих требования законодательства, подвергнуть  административному наказанию  в виде административного штрафа. В частности, за первый случай нарушения правил проведения фейерверков предлагается штрафовать на 1 млн. драмов, за второй случай в течение одного года – на 2 млн. драмов.