Ըստ մամուլի տեղեկությունների՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը պաշտոնը լքելուց հետո նշանակվելու է Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ: Բանն այն է, որ այս տարվա մարտի 23-ին լրանում է Գագիկ Հարությունյանի 70-ամյակը, հետևաբար՝ նաև պաշտոնավարման ժամկետը: Իշխանությունները, սակայն Հարությունյանին թոշակի ուղարկելու մտադրություն չունեն: Նախ, քննարկվում էր Հարությունյանին երկրի նախագահի թեկնածու առաջադրելու հնարավորությունը, հիմա, փաստորեն, ՍԴ գործող նախագահի համար այլ տարբերակ է քննարկվում: Այս մասին գրել է «Հայկական ժամանակ»-ը:
«Նոր Սահմանադրության ուժի մեջ մտնելուց հետո Արդարադատության խորհրդի նախագահի պաշտոնը, որը ի պաշտոնե զբաղեցնում է երկրի նախագահը, կվերանա: Նախատեսվում է ստեղծել Բարձրագույն դատական խորհուրդ, որը բաղկացած է լինելու տասը անդամից, հինգը լինելու են Ազգային ժողովից, հինգը՝ բոլոր ատյանների դատարանների դատավորներից: Խորհրդի անդամներն ընտրվելու են հինգ տարի ժամկետով՝ առանց անընդմեջ վերընտրվելու իրավունքի: Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ կարող է լինել դատավորի առնվազն տասը տարվա փորձառություն ունեցող դատավորը: Խորհուրդն անկախ պետական մարմին է, որը երաշխավորում է դատարանների և դատավորների անկախությունը»,-հավելել է թերթը:

«Айкакан жаманак»: Гагик Арутюнян не останется без должности
Согласно сведениям прессы, председатель Конституционного суда Гагик Арутюнян после ухода с занимаемой должности будет назначен председателем Высшего судебного совета. Дело в том, что 23 марта этого года Гагику Арутюняну исполняется 70 лет, следовательно, истекает также срок его пребывания на посту главы КС. Однако власти не намерены отправлять его на пенсию. Вначале обсуждалась возможность выдвижения кандидатуры Арутюняна на пост президента, однако сейчас, фактически для председателя Конституционного суда обсуждается другой вариант, пишет газета «Айкакан жаманак».
«После вступления в силу новой Конституции РА должность председателя Совета юстиции, которую занимает президент страны, будет упразднен. Предусматривается создать Высший судебный совет, который будет состоять из десяти членов – пять представителей Национального Собрания, пять – судей из судов всех инстанций. Члены совета будут избираться сроком на 5 лет, без права переизбрания. Членом Высшего судебного совета могут быть судьи, имеющие минимальный стаж работы 10 лет. Совет – независимый государственный орган, гарантирующий независимость судов и судей», - пишет издание.