ԱՄՆ-ն զգուշացրել է իր քաղաքացիներին խուսափել Թուրքիա այցելելուց
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը զգուշացրել է իր երկրի քաղաքացիներին, որ Թուրքիան, Սուդանը, Վենեսուելան և մի շարք այլ երկրներ ներառվել են անվտանգության տեսանկյունից 3-րդ աստիճանի ռիսկային գոտու մեջ:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ,  այդ պատճառով ամերիկացիներին խորհուրդ է տրվել Թուրքիա մեկնելուց առաջ «ծանրութեթև անել», ապա նոր որոշում կայացնել:
Այս զգուշացման հետ կապված Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարություն է հրավիրվել Թուրքիայում ԱՄՆ-ի դեսպանատան ներկայացուցիչ Փիլիփ Քոսնեթը ու նրան է փոխանցվել թուրքական կողմի մտահոգությունը:
ԱՄՆ Պետքարտուղարության պաշտոնական կայքում թեմայի առնչությամբ մասնավորապես ասվում է.
«Ահաբեկչության վտանգի  և ձերբակալությունների պատճառով մեկ անգամ ևս խորհեք Թուրքիա կատարելիք այցից առաջ: Այնտեղի մի շարք վայրեր անվտանգության տեսանկյունից  բարձր ռիսկային գոտի են համարվում: Դրանցից են՝ Հաթայը, Քիլիսը, Գազիանթեփը, Շանլըուրֆան, Շըրնաքը, Վանը, Սիիրթը, Մուշը, Մարդինը, Բաթմանը, Բինգյոլը, Թունջելին, Հաքքարին և Բիթլիսը»:
Իսկ 4-րդ ռիսկային գոտում են Յեմենը, Մալին, Լիբիան և Սոմալին: Նշվում է, որ  այդ երկրներում այժմ ներքի բախումներ են տեղի ունենում:

Анкара ответила на рекомендацию Госдепа США американцам не посещать Турцию из-за повышенной террористической угрозы
12:59 12/01/2018
Министерство иностранных дел Турции в пятницу рекомендовало гражданам страны отказаться от поездок в США, сообщает «Интерфакс» со ссылкой на газету Sabah.
В турецком внешнеполитическом ведомстве отметили, что эта рекомендация связана с повышенным риском терактов в США, а также с незаконными арестами граждан Турции на американской территории.
«Наблюдается увеличение количества случаев, связанных с терроризмом, и насильственных действий в США», – отмечается в заявлении МИД.
Рекомендация со стороны турецких властей последовала после того, как госдепартамент США посоветовал американцам не посещать Турцию из-за повышенной террористической угрозы и неправомерных задержаний граждан США в этой стране.