Հայաստանում ունենք սուր շնչառական հիվանդությունների, այդ թվում՝ գրիպի աճ, սակայն իրավիճակը վերահսկելի է և հարկ չկա խոսելու համաճարակի կամ նույնիսկ բռնկման մասին: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ ԱՆ գլխավոր համաճարակաբան Արա Ասոյանը:
Վարակաբանի խոսքերով՝ այնպիսի վտանգավոր վիճակ չէ, որ դպրոցներում դասերի հետաձգման պահանջ լինի. «Դպրոցներում չունենք բացակայությունների այն քանակը, որ նախարարությունը գնա այդ քայլին»:
Արա Ասոյանը նշեց, որ ինչպես նախորդ տարիների նույն ժամանակահատվածում, այս տարի ևս գրիպով և ՍՇՎ-ով հիվանդացությունն աճել է: «Սրանք սեզոնային հիվանդություններ են, որոնց այս օրերի տարածմանը նպաստում է նաև այն հանգամանքը, որ տոնական օրերին մարդկանց հետ շփումն ավելանում է։ Բնականաբար, տարվա ցուրտ ամիսները նույնպես կապ ունեն, վիրուսն իրեն շատ ավելի լավ է զգում հենց այս ժամանակ»,- նշեց Արա Ասոյանը՝ հավելելով, որ թեև սաստիկ ցրտեր չեն, բայց, այդուհանդերձ, ջերմաստիճանը ցածր է:
Ինչ վերաբերում է մարդկանց մոտ ձևավորված այն կարծիքին, թե «ձյան գալով վիրուսը կմաքրվի, հիվանդացության դեպքերը կնվազեն», վարակաբանի խոսքերով՝ գիտական որևէ հիմնավորում չկա, որ ձյան գալը նպաստում է վիրուսի ոչնչացմանը, բայց կա վիճակագրություն. «Այն օրերին, երբ ձյուն է գալիս, դա վերաբերում է ոչ միայն Հայաստանին, այդ օրերին հիվանդությունները նվազում են»:
Արա Ասոյանը հայտնեց, որ Հայաստանի հիվանդանոցներում գրիպով և ՍՇՎ-ով մոտ 670 հիվանդ կա, նրանցից մոտ 96 տոկոսը 0-4 տարեկան երեխաներն են: Նրա խոսքով՝ մեծահասակները նույնպես բավականին հաճախ են գրիպով և շնչառական այլ ինֆեկցիաներով հիվանդանում, բայց, որպես կանոն, տանն են բուժվում և բժշկի չեն դիմում: Իսկ եթե երեխան է հիվանդանում, նրան անմիջապես բժշկի մոտ են տանում կամ անմիջապես հիվանդանոց:
Նրա խոսքով՝ վերջին երեք օրերին Երևանում դիմելիությունը պակասել է, իսկ մարզերում հակառակը՝ մի քիչ ավելացել։

Acute respiratory diseases not threatening epidemic or outbreak in Armenia, doctor says
Armenia is seeing an increase in incidence of acute respiratory diseases at present, however it is not threatening an epidemic or even an outbreak in the country with the situation held under control, Armenia’s Chief infectionist  Ara Asoyan told a news conference on Monday.
The doctor highlighted the spread of acute respiratory infections are seasonal also observed in the same period of previous years. “These are seasonal diseases the spread of which is also triggered by active interaction among the population during the holidays. The cold months of the year also matter; the virus feels much better in this period,” he said.
The infectionist dismissed the public opinion that the virus would disappear upon the arrival of snow. He stated there is no scientific evidence that snowfall contributes to the elimination of infections, but the statistics show a decline in diseases during snow days.
Ara Asoyan informed that nearly 670 patients with flu and acute respiratory diseases are hospitalized in Armenia’s medical institutions with majority of them (around 96) children aged 0-4. According to him, adults also catch up flue or other respiratory infections quite often, however, they generally threat themselves at home and avoid seeking out a doctor.
In the doctor’s words, the number of people seeking medical care has reduced in capital Yerevan in recent days, while the number has increased in the regions.