Ազգային ժողովում այսօր մեկնարկեց վեցերորդ գումարման երրորդ նստաշրջանի աշխատանքները։
«Հաշվի առնելով հասարակական և քաղաքական շրջանակներում առանձին ապրանքների գնաճի հետ կապված մտահոգությունները, ինչպես նաև այս հարցի առնչությամբ ՀՀ նախագահի առաջարկները, ԱԺ նախագահի նախաձեռնությամբ հունվարի 23-ին ժամը 11-Ին ԱԺ նիստերի դահլիճում հարվիրվում է առանձին ապրանքատեսակների գների բարձրացման պատճառները և գնաճը մեղմելու հնարավորությունները» թեմայով խորհրդարանական լսումներ»,- նիստի մեկնարկին հայտարարեց ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը։
Նա խնդրեց Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովին իրավասու մյուս հանձնաժողովների հետ համատեղ կազմակերպել լսումների անցկացումը՝ ապահովելով իրավասու և շահագրգիռ պետական մարմինների և հասարակական կազմակերպությունների մասնակցությունը լսումներին։

Parliament initiates hearings on the price increase of separate goods in the country
The Speaker of Armenia’s National (NA) Assembly Ara Babloyan announced an intention to hold parliamentary hearings over the increase of prices for individual goods.
The discussion named “Reasons of the price hike for some goods in the country and ways mitigating the consequences of rising prices” will take place on January 23 at 11:00 Yerevan time, Babloyan said during the opening remarks of the third session of the NA sixth convocation.
As Babloyan explained the hearings come amid by the wide resonance in the society and public concerns over the increase of prices of certain goods as well as following President’s proposals on the matter.
Babloyan asked the Standing Committee on Economic Affairs and other responsible committees to jointly organize the hearings and ensure the participation of involved all state and non-governmental organizations.