Հազարավոր մարդիկ այցելում են Թուրքիայի Քարաման նահանգ՝ հայկական եկեղեցու որմնանկարները տեսնելու
Թուրքիայի Քարաման նահանգում գտնվող Սուրբ Աստվածածին հայկական եկեղեցու առաստաղի որմնանկարները տեղացի և օտարերկրացի զբոսաշրջիկների շրջանում մեծ հետաքրքրության են արժանանում:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, քաղաքի հնագույն Թափուջաք թաղամասում գտնվող եկեղեցին բյուզանդական ժամանակաշրջանից մնացած բազիլիկ եկեղեցու օրինակ է համարվում: Ըստ աղբյուրի՝ ստույգ տեղեկություն, թե որ թվականին է կառուցվել եկեղեցին, չկա. այն թվագրվում է 17-18-րդ դարերին:
Եկեղեցին 2007 թվականին անցել է Թուրքիայի Մշակույթի և Տուրիզմի նախարարության պահպանության տակ և վերականգնվել:
Նահանգի Մշակույթի և զբոսաշրջության վարչության պետ Աբդուլլահ Քըլըչը «Անադոլու»-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմել է, որ եկեղեցու որմնանկարները հայտնաբերվել են 2007 թվականին միայն, երբ եկեղեցում վերականգնողական աշխատանքներ են արվել: Մինչ այդ որմնանկարները պատված են եղել սվաղով:
«Ամեն տարի հազարավոր մարդիկ գալիս են այս որմնանկարները տեսնելու: Նման որմնանկարներ ամբողջ Քարամանում՝ միայն այս եկեղեցում կան, ինչն էլ ավելացնում է եկեղեցու կարևորությունը»,-ասել է նա:
Քըլըչը պատմել է, որ մինչև 2007 թվականը եկեղեցին որոշ ժամանակ օգտագործվել է որպես բանտ: Իսկ ներկայումս եկեղեցում անցկացվում են մշակութային տարբեր միջոցառումներ:

Murals of the Armenian Church attract thousands of visitors in Turkey
Thousands of tourists and locals visit to see the murals of the Armenian Church in T the southern province of Karaman in Turkey, Ermenhibaner reported.
The Holy Mother of God Church located in the ancient Tapujak district is reportedly an examples of Byzantine era basilica with construction records dating back to the 17-18 centuries.
In 2007, the Church was passed to the ownership of Turkish ministry of culture and tourism with later renovation works launched in the building.
The head of the province tourism and culture department Abdullah Kuluch told Anadolu Agency, the mural paintings on the church ceiling were covered under plaster and were discovered only in 2007 during the renovation works.
“Thousands of visitors attend the church annually to see the murals which are unique in the whole province of Karaman, thus even further attracting the flow of people,” the agency quoted him as saying.
Kuluch added that before 2007 the church had been used as a prison, while  the renovated building today hosts number of cultural events.