Հազարավոր մարդիկ այցելում են Թուրքիայի Քարաման նահանգ՝ հայկական եկեղեցու որմնանկարները տեսնելու
Թուրքիայի Քարաման նահանգում գտնվող Սուրբ Աստվածածին հայկական եկեղեցու առաստաղի որմնանկարները տեղացի և օտարերկրացի զբոսաշրջիկների շրջանում մեծ հետաքրքրության են արժանանում:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, քաղաքի հնագույն Թափուջաք թաղամասում գտնվող եկեղեցին բյուզանդական ժամանակաշրջանից մնացած բազիլիկ եկեղեցու օրինակ է համարվում: Ըստ աղբյուրի՝ ստույգ տեղեկություն, թե որ թվականին է կառուցվել եկեղեցին, չկա. այն թվագրվում է 17-18-րդ դարերին:
Եկեղեցին 2007 թվականին անցել է Թուրքիայի Մշակույթի և Տուրիզմի նախարարության պահպանության տակ և վերականգնվել:
Նահանգի Մշակույթի և զբոսաշրջության վարչության պետ Աբդուլլահ Քըլըչը «Անադոլու»-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմել է, որ եկեղեցու որմնանկարները հայտնաբերվել են 2007 թվականին միայն, երբ եկեղեցում վերականգնողական աշխատանքներ են արվել: Մինչ այդ որմնանկարները պատված են եղել սվաղով:
«Ամեն տարի հազարավոր մարդիկ գալիս են այս որմնանկարները տեսնելու: Նման որմնանկարներ ամբողջ Քարամանում՝ միայն այս եկեղեցում կան, ինչն էլ ավելացնում է եկեղեցու կարևորությունը»,-ասել է նա:
Քըլըչը պատմել է, որ մինչև 2007 թվականը եկեղեցին որոշ ժամանակ օգտագործվել է որպես բանտ: Իսկ ներկայումս եկեղեցում անցկացվում են մշակութային տարբեր միջոցառումներ:

Фрески в армянской церкви Сурб Аствацацин на территории Турции вызывают интерес у туристов со всего мира
20:55 16/01/2018
Потолочные фрески в армянской церкви Сурб Аствацацин (Святой Богородицы), находящейся в турецкой провинции Караман, привлекают и вызывают интерес у туристов со всего мира.
Как сообщает «Ermenihaber.am», расположенная в одном из древнейших районов города Тапуджаке церковь считается образцом архитектуры храмов византийской эпохи. Согласно источнику, сложно назвать точную дату строительства храма, церковь датируется примерно 17-18 вв.
Отмечается, что в 2007 году церковь перешла под контроль министерства культуры и туризма Турции, после чего была отреставрирована.
Начальник управления туризма и культуры турецкой провинции Караман Абдулла Кылыч в интервью агентству «Anadolu» рассказал, что фрески были обнаружены только в 2007 году, когда в церкви проводились реставрационные работы.