Յիրիկյան. Նորն ու նորարարությունը երբեք հեշտ ու արագ չեն ձևավորվում
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ՝ հայ կամերային երաժշտության անթոլոգիա ծրագրի շրջանակներում յոթ տարվա ընթացքում «Արս լունգա» դուետի կողմից ձայնագրվել են շուրջ 100 հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, գրված ինչպես դուետի, այնպես էլ տրիոյի կազմի համար՝ ամփոփված 22 ձայնասկավառակներում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ից հայտնում են, որ անթոլոգիայում ներգրավված ստեղծագործություններն ընդգրկում են հայ ակադեմիական երաժշտական ստեղծագործական մտքի և ավանդույթների լայն շրջանակ, և կարևորագույն փաստերից է այն, որ կոմպոզիտորական անվանացանկում դուետի կողմից ընդգրկվում են ոչ միայն անվանի, այլ նաև երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչներ, ում անունները երբևիցե չեն հնչել և սփյուռքահայ կոմպոզիտորներ, որոնցից շատերի անունները մինչ այդ անհայտ են եղել հասարակությանը:
2017թ.-ին իրականացվել է երկու ձայնասկավառակ՝ ամփոփված Կարեն Անանյանի, Աշոտ Արյանի, Մադաթ Ավանեսովի, Էդուարդ Հայրապետյանի, Ալիսա Սարգսյանի, Սվետլանա Ալեքսանյանի դաշնամուրային տրիոներով` ջութակահարներ Սիրանուշ Ասատրյանի (Գերմանիա), Թերեզա Նաչարյանի, Աննա Պետրոսյանի, Մերի Մարգարյանի հետ համատեղ։
Դուետը հայ ակադեմիական երաժշտության կատարումներով հանդես է եկել Գերմանիայի Կարլսրուհե քաղաքում՝ հայ-գերմանական փառատոնի շրջանակներում և Օֆֆենբուրգի Շիլլերի անվան համերգասրահում, ինչպես նաև մի շարք համերգային ծրագրերի է մասնակցել Երևանում:
ՙՆախագծի կարևորությունը կայանում է նրանում, որ արդյունքում բացահայտվում են կոմպոզիտորական նոր անուններ, ստեղծվում նորագույն երաժշտություն ու վերակենդանացվում վաղուց մոռացված նոտաներն ու ստեղծագործությունները: Այս ամենը մեծ ոգևորությամբ ընդունվում է արվեստասեր հասարակության կողմից՝ աշխարհի տարբեր ծայրերում: Հայ երաժշտության պատմության մեջ այս ծրագիրն իր ձևով և բովանդակությամբ միակն է և իրագործելի է դարձել հայ արվեստի զարգացմանը, պահպանմանն ու հավերժացման գործին ուղղված՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եռանդուն ու երկարաժամկետ ներդրման շնորհիվ՚,-ասել է ՙԱրս լունգա՚ դուետի նախագահ Արամ Թալալյանը:
«Դասական երաժշտության ոլորտում նոր երևույթի, նոր անունների բացահայտումը չափազանց կարևոր է: Նորն ու նորարարությունը երբեք հեշտ ու արագ չեն ձևավորվում. դրանց համար ժամանակ է պետք, ստեղծագործ աշխատանք ու մեծ նվիրում: Սակայն, մեծ արվեստի դեպքում այդ ամենը դեռևս բավարար չէ, քանի որ նորը կյանքի կոչելու և հասարակությանն այն հասանելի դարձնելու համար նաև անհրաժեշտ է հետևողական աջակցություն: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը գիտակցում է, որ երաժշտարվեստի ավանդույթների պահպանությունն ու դրանց հետևողական զարգացումը հավասարապես կարևոր են ազգային ամուր ինքնության համար», - ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրի շրջանակներում նաև նկարահանվել են հեռուստաֆիլմեր, որոնցում ընդգրկված են հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները՝ դուետի կատարմամբ, ինչպես նաև անմիջականորեն դուետի համար գրված (հեղինակված) աշխատանքների համերգային կատարումները:

Achievements of “Ars Lunga” Duo within the frames of the Anthology of Armenian Chamber Music Project
12:34 18/01/2018
In the course of seven years, owing to VivaCell-MTS support, “Ars Lunga” Duo has released 22 CDs presenting works of over hundred Armenian composers written for piano duo and trio.
As VivaCell-MTS reports, the Anthology of Armenian Chamber Music encompasses a wide range of traditions of Armenian academic music, and, most importantly, features not only well-known composers, but also still undiscovered talents of the younger generation and composers from Diaspora, whose names are not so familiar to the society.
It is noted, that in 2017, the Duo has recorded 2 CDs including piano trios written by Karen Ananyan, Ashot Aryan, Madat Avanesov, Eduard Hayrapetyan, Alisa Sargsyan, Svetlana Aleksanyan and performed by violinists Siranush Asatryan (Germany), Teresa Nacharyan, Anna Petrosyan and Mary Margaryan.
“Ars Lunga” has participated in the Armenian-German music festival in Karlsruhe, performed in Shiller Concert Hall in Offenburg, as well as participated in a number of concert programs in Yerevan.
“The project is significant not only in terms of revealing new names among Armenian composers, but also in terms of reviving classical music works which have been long forgotten. The project has drawn accolades from art lovers all over the world. The Anthology of Armenian Chamber Music is an unprecedented project in the history of Armenian music aimed at the development, preservation and propagation of Armenian culture and implemented owing to the long-term support of VivaCell-MTS,” said the President of “Ars Lunga” Duo Aram Talalyan.
“It is very important to introduce fresh ideas and reveal new names in classical music. Newness and novelty are not easy to cultivate: it takes time, creative talent and devotion. In case of high art even that does not suffice: constant support is needed for bringing those innovative ideas to life and presenting them to the public. VivaCell-MTS realizes that preservation of musical traditions and their propagation play an important role in the preservation of the national identity,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
The leading telecommunications company in Armenia, VivaCell-MTS has supported the shooting of television films featuring piano duos written by Armenian composers and recordings of works written for “Ars Lunga” Duo.