«Հարությունյան» փայտափողային-դաշնամուրային քառյակը ներկայացրել է ֆրանսիական երաժշտություն Խաչատրյանի տանը
16:28 19/01/2018
Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում «Երաժշտական հինգշաբթի Խաչատրյանի տանը» շարքի հյուրը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի անսամբլ «Հարությունյան» փայտափողային-դաշնամուրային քառյակն է եղել՝ Լիլիթ Զաքարյան (դաշնամուր), Գևորգ Ավետիսյան (ֆլեյտա), Դավիթ Գյուլամիրյան (կլարնետ) և Նիկոլայ Պողոսյան (ֆագոտ) կազմով։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի  հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ երաժիշտները հանդես են եկել տարբեր անսամբլային կազմերով՝ դուետ, տրիո։ Երեկոյի ընթացքում հնչել են ֆրանսիացի կոմպոզիտոր Ֆրանսիս Պուլենկի կամերային ստեղծագործությունները՝ սոնատ կլարնետի և ֆագոտի համար, սոնատ ֆլեյտայի և դաշնամուրի համար, դաշնամուրային սոնատ 4 ձեռքի համար, սոնատ կլարնետի և դաշնամուրի համար, տրիո հոբոյի, ֆագոտի և դաշնամուրի համար։
«Երաժշտական հինգշաբթի Խաչատրյանի տանը» նախաձեռնությունը 5-ամյա պատմություն ունի. մեկնարկել է այն ժամանակ, երբ նշվում էր հայ մեծ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 110-ամյակը։ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Արմինե Գրիգորյանի տեղեկացմամբ՝ նպատակը համերգային ծրագրերը թանգարանային այցելության հետ զուգակցելն է։ Համերգների ընդմիջումների ժամանակ ունկնդիրները հնարավորություն են ունենում շրջել թանգարանի ցուցասրահներում։ Արմինե Գրիգորյանը նկատում է, որ իրենք ձգտում են հանրությանը ներկայացնել որակյալ, թեմատիկ ծրագրեր։
Կլարնետահար Դավիթ Գյուլամիրյանը, անդրադառնալով համերգային ծրագրին, ասել է, որ իրենք մշտապես ներկայացնում են բարձրաճաշակ երաժշտություն, հանրությանը հայտնի կոմպոզիտորների լավագույն ստեղծագործությունները, և այս համերգային ծրագիրը բացառություն չէ։ Նա նշել է, որ ինքը և դաշնակահարուհի Լիլիթ Զաքարյանը բազմիցս ներկայացրել են Պուլենկի դաշնամուրի և կլարնետի համար գրված սոնատը, ինչը բավականին բուռն արձագանքների է արժանացել։ Եվ քանի որ Պուլենկն ունի ստեղծագործություններ նաև ֆագոտի և ֆլեյտայի համար, միտք է առաջացել «Հարությունյան» քառյակի կազմով ներկայացնել Ֆրանսիս Պուլենկի գործերը։
Նա հայտնել է, որ գարնանը հյուրախաղեր ունեն Գերմանիայում։

Квартет имени Арутюняна представил французскую музыку в доме-музее Хачатуряна в Ереване
Ансамбль Армянского государственного симфонического оркестра – Деревянно-духовой-фортепианный квартет имени Арутюняна – 18 января стал гостем проекта «Музыкальный четверг в доме Хачатуряна» в Доме-музее Арама Хачатуряна.
Как сообщают из оркестра, в состав квартета входят Лилит Закарян (фортепиано), Геворг Аветисян (флейта), Давид Гюламирян (кларнет) и Николай Погосян (фагот).
Во время вечера к квартету присоединились пианистка, заслуженная артистка Армении Анаит Нерсисян и Тигран Варданян (гобой). Музыканты квартета выступали как дуэт и трио. Во время вечера были представлены произведения французского композитора Франсиса Пуленка; такие как соната для кларнета и фагота, соната для флейты и фортепиано, соната для фортепиано в 4 руки, соната для кларнета и фортепиано, трио для гобоя, фагота и фортепиано.
Проект «Музыкальный четверг в доме Хачатуряна» был создан 5 лет назад, он был организован в год, когда отмечалось 110-летие великого армянского композитора Арама Хачатуряна.
Директор Дома-музея Хачатуряна Армине Григорян отметила, что целью проекта является объединение концертных программ с посещением музея. Во время перерывов зрители могут исследовать выставочные залы. Армине Григорян отметила, что они пытаются представлять публике высококачественные тематические программы.
Давид Гюламирян (кларнет) отметил, что они всегда стараются представить музыку высокого качества, лучшие композиции известных композиторов, и эта программа не была исключением. Давид отметил, что он и Лилит Закарян уже много раз с большим успехом представляли Сонату для кларнета и фортепиано. Поскольку Пуленк также сочинил композиции для фагота и флейты, музыканты решили представить его композиции. Давид Гюламирян уверен, что зрителям понравится музыка.
Гюламирян также отметил, что он уверен - будущее Деревянно-духового-фортепианного квартета имени Арутюняна будет ярким; музыканты стремятся выступать в больших залах. И они поедут с концертами в Германию весной этого года. Кстати, квартет уже выступал в России, Китае, Ливане. Пианистка, заслуженная артистка Армении Анаит Нерсисян высоко оценивает тот факт, что в Армении есть исключительный Деревянно-духовой-фортепианный квартет, который представляет не только европейскую и армянскую музыку в разных странах, но и популяризирует имя и произведения нашего гениального композитора Александра Арутюняна. Она отметила, что с такими интересными и хорошими музыкантами всегда приятно выступать.