Մեջլիսում Գարո Փայլանի հայերեն խոսքերը արձանագրությունում նշվել են «X»-ով
Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր, քրդամետ ընդդիմադիր «ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության (ԺԴԿ-HDP) ներկայացուցիչ Գարո Փայլանը մեջլիսում անդրադարձել է Դինքի սպաանության գործին։
«Էրմենիհաբեր»-ը գրում է, որ հունվարի 18-ին տեղի ունեցած նիստի ժամանակ Փայլանն ու իր կուսակցությունը առաջարկել են Դինքի գործի բացահայտմանն ու նման դեպքերի կանխարգելմանն ուղղված խորհրդարանական հետաքննություն անցկացնել, սակայն ԺԴԿ-ի առաջարկը չի ընդունվել օրակարգ։
Ընդդիմադիր «T24» լրատվակայքի տեղեկացմամբ՝ 2007թ․ հունվարի 19-ին իր աշխատավայրի շենքի դիմաց սպանված պոլսահայ մտավորական, Թուրքիայում լույս տեսնող հայկական «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի մասին իր ելույթի ավարտին Փայլանը հայերենով ասել է․ «Աստված հոգիդ լուսավորի։ Շատ ապրես, Հրանտ»։  Սակայն մեջլիսի արձանագրություններում Փայլանի խոսքերի փոխարեն միայն «X» նշանն է դրվել։
Ավելի վաղ Թուրքիայի խորհրդարանում հնչած արաբերեն և քրդերեն արտահայտությունները ևս արձանագրություններում նշվել էին «X» նշանով:

Garo Paylan, an Armenian member of the Turkish Parliament representing the opposition People’s Democratic Party (HDP) has referred to murder case of journalist Hrant Dink on the 11th anniversary of his assassination in his address to Turkey’s Majlis (parliament).
At the parliament session held on Thursday, Paylan and his party submitted a proposal to the Majlis calling for an investigating of the developments following Dink’s murder and preventing such acts, however HDP’s proposal was not included in the agenda, Ermenihaber reported citing T24 news agency.
The Turkish source noted that at the end of his speech dedicated to Turkish-Armenian intellectual, editor-in-chief of Agos newspaper, Hrant Dink, who was shot dead with three bullets on Jan. 19, 2007 in front Agos’ then-headquarters, Paylan used an Armenian phrase, “Asdvadz hogid lusavi” (God bless your soul), thanking him in Armenian. However, an 'X' sign was used instead of his Armenian remarks in the parliamentary records.
Earlier the Arabic and Kurdish language phrases addressed to the Turkish parliament were also replaced with the 'X' sign in the records.